KSIĄŻKI 

Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku – Dziki, przerażający, piękny Meksyk [recenzja]

Meksyk jawi się dla większości z nas, w tym i niżej podpisanego jako niezwykły kraj, do którego przynajmniej raz w życiu chciałoby się pojechać. I choć Piotr Grzegorz Michalik również gorąco do tego zachęca, wyciąga na światło dzienne mroczne oblicze tego państwa.

Największym propagatorem Meksyku w naszym kraju jest niewątpliwie Wojciech Cejrowski i już on wielokrotnie podkreślał, że jest to państwo niezwykłych kontrastów. Mamy tu świętych patronów prostytutek i handlarzy narkotyków, prekolumbijskie rytuały obok wielkiej wiary w chrześcijaństwo, indiańskie akuszerki i biopiractwo. Antropolog Piotr Grzegorz Michalik dokładnie się im jednak przygląda, ukazując przy tym z jednej strony nieskażone piękno tego kraju, z drugiej jego wielki dramat i tragedię. A robi to w sposób tak niezwykły, że mimo lęku, jaki wytwarza obraz bezlitosnych karteli narkotykowych, czy krwawych przypadków łamania praw człowieka, wciąż chce się ten Meksyk zobaczyć, kupić figurkę Świętej Śmierci i pojechać podmiejskim autobusem do Indian.

„Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku” to wspaniały zbiór opowieści zebranych od rdzennych mieszkańców kraju przez człowieka, który szczerze kocha to niezwykłe miejsce.

Autor z wykształcenia jest antropologiem i na co dzień pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ponad ośmiu lat prowadzi badania dotyczące wierzeń, rytuałów i obyczajowości w Meksyku, Gwatemali i Kubie. Jako profesor wizytujący wykładał w Meksyku w Centrum Badań Antropologicznych (CIESAS), a jego reportaże i felietony ukazywały się w „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”. Omawiana książka jest jego debiutem reporterskim i od razu wysoko stawia poprzeczkę dla jego przyszłych dokonań. Z pieczołowitością i miłością opowiada o kraju, w którym wciąż toczy się walka między pradawnymi tradycjami a współczesną globalizacją, gdzie nie brak ludzi potrafiących porozumiewać się tylko jednym, zapomnianym już dialektem, a jednak korzystających swobodnie ze zdobyczy współczesnej techniki. To co jednak wyróżnia książkę Michalika od wielu innych podobnych opracowań, to spojrzenie na drugą stronę medalu tego barwnego kraju. Szokują szczególnie rozdziały „Narkonkwista”, gdzie opisano beznadziejną walkę z korupcją i kartelami narkotykowymi i „Feministki bez butów”, w którym wspomniana został rzeź w Acteal. Są też historie bardziej frywolne, jak otwierający całość rozdział o Santa Muerte, Szczuplutkiej, czyli Świętej Śmierci, czczonej gdzieniegdzie bardziej niż Maria Dziewica. To tu wyłania się największa skrajność mieszkańców Meksyku, którzy z rzeczy przerażające i ponure potrafią przekuć na radość. Jak choćby szamani, którzy potrafią wyprawiać turystów do innych wymiarów za pomocą halucynogennych grzybków. Szczególną uwagę zwraca tutaj rozdział o „Suczkach, żuczkach i iguanach”, wbrew pozorom nie poświęconym faunie czternastego co do powierzchni kraju na świecie. Dotyczy on trzeciej płci, muxe, niezwykłej grupie powstałej wśród Indian Zapoteków z Juchitan de Zaragoza w stanie Oaxaca. W uproszczeniu chodzi tutaj o mężczyzn, którzy czują się kobietami, ale określenie ich transwestytami czy gejami jest bardzo dużym uproszczeniem. Intrygujące jest również to, że muxe są w pełni akceptowalni przez społeczeństwo, a jednak w Meksyk jest drugim po Brazylii państwem, w którym dochodzi do największej ilości zabójstw na tle homoseksualnym.

„Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku” to wspaniały zbiór opowieści zebranych od rdzennych mieszkańców kraju przez człowieka, który szczerze kocha to niezwykłe miejsce. Opisuje widzianą rzeczywistość sumiennie, bez zbędnych komentarzy, czy sugestii. Oto Meksyk w formie czystej i nieskażonej. Przerażający, dziki i piękny.

Venom_Spiderman
Poprzedni

Venom - druga szansa upadłego fenomenu popkultury

In Rock
Następny

Faith No More. Królowie życia (i inne nadużycia) - rubaszna biografia dziwnego zespołu [recenzja]

Łukasz Radecki

Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, poeta, muzyk, redaktor, publicysta. Autor zbiorów opowiadań - "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Horror klasy B" (2015), oraz cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (do tej pory dwa tomy: „Złego początki” i „Wszystko spłonie”) (2013). Wraz z Kazimierzem Kyrczem Jr wydał zbiór "Lek na lęk" (2011), z Robertem Cichowlasem zaś „Pradawne zło” (2014) oraz powieści "Miasteczko" (2015) i "Zombie.pl" (2016). Muzyk zespołów ACRYBIA, DAMAGE CASE i WILCY. Prowadzi własny blog literacki, stale pisze dla Horror Online, Grabarza Polskiego i Dzikiej Bandy. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz