NIEZBĘDNIK - Musisz to mieć

Universal 100%
29 Mar 2014

Amerykański wilkołak w Londynie

  Przyznam szczerze – tak bezczelnie i zarazem dowcipnie rozpoczynającego się filmu nie pamiętam. W napisach początkowych czytamy, iż film wyprodukowała firma Lycanthrope Productions (lycanthopia znaczy tyle, co wilkołactwo), w tle słychać upiorną przeróbkę songu „Blue Moon” w wersji Bobby Vintona, a film nosi tytuł „Amerykański wilkołak w Londynie”. Wyobrażam sobie jak uśmiechnięty od ucha do ucha John Landis oglądał wraz z ekipą zakończone dzieło i mówił: „Słuchajcie chyba nikt przed nami bardziej dosadnie nie powiedział widzom – panie i panowie oglądacie horror o wilkołakach”.   

Robert Ziębiński 0
Zywe Trupy okladka 100%
09 Kwi 2014

Żywe Trupy #1-2 – Słuchowisko [recenzja]

Przyznam, że gdy po raz pierwszy usłyszałem o adaptacji dźwiękowej Żywych Trupów, padłem ze śmiechu. Jak to? Będą przerabiać komiks na audiobooka? Przecież to niewykonalne. Pierwszy teaser niespecjalnie mnie zachęcił, a nastawił wręcz opozycyjnie do całego przedsięwzięcia. Nie byłem z resztą jedynym, który się uprzedził. Zdanie zmieniłem na kilka dni przed premierą, kiedy do sieci trafił pełny zwiastun w postaci adaptacji pierwszego zeszytu. Oczarował mnie. Usiadłem ponownie, tym razem z albumem w ręku i zacząłem porównywać oba nośniki. Podobnie jak w przypadku serialu, jest sporo różnić. Komiks nie jest przełożony kadr w kadr, kropka w kropkę. Przede wszystkim dodany jest głos z offu, narrator, komentujący bieżące wydarzenia, których w żaden

Paweł Deptuch 0
Vesper 100%
18 Maj 2015

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Na Dzikiej Bandzie Paweł Deptuch prowadzi ostatnio bardzo interesujący ranking najlepszych książek dla dzieci. Nic dziwnego, że znalazł się pośród nich „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, w moim mniemaniu jedna z najważniejszych dziecięcych bajek. Dlatego postanowiłem poświęcić jej trochę więcej miejsca.

Łukasz Radecki 0
rattennest_-_kiss_me_deadly_-_1955 100%
27 Maj 2013

Śmiertelny pocałunek – walizka pana Wallace’a [recenzja]

Co było w walizce, którą Vincent Vega otwierał w „Pulp Fiction”? Diamenty ze skoku we „Wściekłych psach”? A może UFO? Odpowiedź na te pytania przynosi projekcja jednego z najlepszych czarnych kryminałów w historii – „Śmiertelnego pocałunku”

Robert Ziębiński 0
wściekłe psy 100%
30 Sty 2016

Wściekłe psy [recenzja 2 – konkurs Grindhouse]

Powiem Państwu o czym jest debiut reżyserski enfant pretty fucking cool Hollywood, Mr. Quentina Tarantino. Bohaterowie „Wściekłych psów”: Mr. White, Mr.Orange, Mr.Blonde, Mr.Pink, Mr.Brown i Mr. Blue, to sześciu nieznających się nawzajem facetów, którzy z niejednego pieca chleb jedli.

0
Zysk i S-ka 100%
16 Paź 2015

Golem – Starszy kuzyn Frankensteina [recenzja]

Zanim Mary Shelley opublikowała w 1818 r. słynnego „Frankensteina”, w czeskiej Pradze od dłuższego czasu siał już postrach potwór, który dziś może się nam kojarzyć z morderczym, pozszywanym z ludzkich szczątków monstrum.

Bartek Paszylk 0
12 prac asterixa 100%
10 Sie 2016

Dwanaście prac Asterixa – genialne wariactwo [recenzja]

O dwójce walecznych Galów, którzy stawiają czoła całemu Cesarstwu Rzymskiemu słyszało się nie raz, nie dwa. A co z ich frywolną wyprawą na Wyspę Rozkoszy?

Marcin Waincetel 0
Taschen 100%
15 Mar 2014

Gil Elvgren. All his glamorous American pin-ups [recenzja] [album]

Mówiąc pin-up, najczęściej myśli się: Gil Elvgren. Urodzony w 1914 r. artysta jest najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem tego nurtu w XX w. Karierę rozpoczął pod koniec lat 30. tworząc…

Paweł Deptuch 0
Woodfall Film Productions 100%
18 Sie 2015

Samotność długodystansowca – hymn ku czci indywidualizmu [recenzja]

Arcydzieło brytyjskiej nowej fali, które zupełnie się nie zestarzało. przeciwnie – wciąż wciąga i pulsuje młodzieńczą energią.

Robert Ziębiński 0
Kultura Gniewu 100%
14 Mar 2015

Zrozumieć komiks [recenzja]

„Zrozumieć komiks” Scotta McClouda wychodzi poza obręb zwykłej, teoretycznej rozprawy chociażby dzięki użytej i jak najbardziej adekwatnej do opisywanego medium formie. Formie komiksu rzecz jasna. Ale praca McClouda to znacznie więcej, w jej centrum jest człowiek w roli odbiorcy i jego nieograniczone wręcz możliwości percepcyjno-poznawcze.

Tomasz Miecznikowski 0
okładki muza 100%
18 Paź 2015

It’s Not How Far You Fall, It’s The Way You Land/ Broken: wadząc się z Bogiem

W oczekiwaniu na nowy album Soulsavers nagrany w duecie z Davem Gahanem, przypominamy dwie najlepsze płyty Brytyjczyków. Obie z Markiem Laneganem.

Robert Ziębiński 0
kobieta samotna 100%
05 Kwi 2016

Kobieta samotna – lodowe piekło uczuć w PRL [recenzja]

Trzydzieści pięć lat temu Agnieszka Holland nakręciła swój najlepszy film i kto wie, czy nie jeden z najlepszych polskich filmów historii.

Robert Ziębiński 0
Vesper 100%
16 Cze 2015

Tajemniczy ogród [książka]

Pośród omawianych niedawno u nas 100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży nie mogło zabraknąć i tego tytułu, książki, która ma dla mnie wartość szczególną, pozwalającą co rusz odkrywać w niej nowe rzeczy i niezwykłą magię jakiej próżno szukać w dzisiejszej literaturze dziecięcej.

Łukasz Radecki 1
last_house_on_the_left_poster_01 100%
15 Cze 2014

Ostatni dom po lewej stronie [recenzja]

W latach siedemdziesiątych pojawiła się w Ameryce grupka młodych reżyserów, których filmy zredefiniowały kino. Twórcy tacy jak Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Jerry Schatzberg czerpiąc pełnymi garściami z własnych doświadczeń życiowych, informacji z gazet przefiltrowanych przez tanie kino gatunkowe m.in. Rogera Cormana wymyślili nowy język filmowy. Opierał się on wybuchowej mieszance okrucieństwa, realizmu z mocno zarysowanym tłem obyczajowym. Kino lat 70. przestało także osądzać swoich bohaterów, zatarło granicę między tym, co dobre a złe często wciągając widza w grę, w której on sam musiał decydować, po której stronie się opowiada. Klasyki takie jak „Ulice nędzy” czy „Strach na wróble” każdy zna doskonale. Mniejszym powodzeniem w Polsce cieszył się debiut reżyserski,

Robert Ziębiński 0
morze miłości 100%
05 Kwi 2016

Morze miłości – Al Pacino zakochany [recenzja]

„Morze miłości” to niedocenione, małe arcydzieło kina sensacyjnego i jeden z najlepszych filmów Ala Pacino.

Robert Ziębiński 0
Sideca 100%
09 Gru 2014

Rork tom 1 [recenzja] [komiks]

„Rork” to mistyczna podróż przez tajemnicze krainy, nieodgadnione sekrety i dziwności tego świata.

Paweł Deptuch 1
Vesper 100%
17 Cze 2015

Przygody Tomka Sawyera

Tomek Sawyer jest jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych postaci światowej literatury. Choć minęło prawie sto pięćdziesiąt lat od premiery, czas obszedł się z tym dwunastolatkiem wyjątkowo dobrze, co poświadczyć mogą coraz to nowi czytelnicy.

Łukasz Radecki 0
a12922s4jat 100%
06 Sty 2016

Wall Street – chciwość jest dobra [recenzja]

W kinach mamy „Big Shorts”, w dowcipny sposób pokazujące kulisy kryzysu finansowego, a my przypominamy bodaj najważniejszy film o pieniądzach, „Wall Street”, czyli autentyczne arcydzieło Olivera Stone’a.

Robert Ziębiński 0
Egmont 100%
11 Lip 2014

Batman: Zabójczy Żart [recenzja]

Psychologiczny dramat w konwencji superbohaterskiej, łamiący cienką granicę między szaleństwem a rozsądkiem.

Paweł Deptuch 1
Suspiria-2 100%
24 Mar 2015

Suspiria

  Z wczesnego dzieciństwa utkwiła mi w głowie jedna scena filmowa. Oto młoda kobieta nocą biegnie przez wielki posępny dom. Otwierają się drzwi, bohaterka wchodzi przez nie, poczym prześlizguje się przez małe okienko i wpada… wprost do pokoju wypełnionego cienkim, ostrym drutem. Im bardziej kobieta się szamocze, tym mocniej drut wbija się w jej ciało. Koniec jest nieunikniony. Przez lata próbowałem się dowiedzieć, z jakiego filmu ta scena pochodziła, aż w końcu w połowie lat 90. jeden z polskich dystrybutorów wydał na kasecie VHS włoski horror „Suspiria”. Strzał w dziesiątkę.

Robert Ziębiński 0
BadLtOcard5 100%
04 Kwi 2016

Zły porucznik – zapiski uzależnionego geniusza [recenzja]

W kinach nieudana biografia „Pasoliniego” a my przypominamy „Złego porucznika” – najmroczniejsze i najlepsze dzieło Abla Ferrary.

Robert Ziębiński 0
Egmont 100%
03 Gru 2014

Garaż Hermetyczny [recenzja] [komiks]

Jean Giraud, znany bardziej jako Moebius, miał niebagatelny wpływ na rozwój sztuki komiksu w Europie. Podczas gdy w USA Will Eisner stawiał fundamenty pod powieści graficzne, Moebius swym „Garażem Hermetycznym” uzmysławiał francuskim kolegom po fachu, że komiks jako taki nie ma przed sobą żadnych ograniczeń.

Paweł Deptuch 0
junior-bonner-1972-08-g 100%
19 Cze 2015

Junior Bonner

„Junior Bonner” to jeden z tych filmów o których niewiele osób pamięta, rzadko powtarzają go stacje telewizyjne, a na DVD w Polsce wciąż nie można go uświadczyć. A szkoda, bo to jeden z najczulszych i najlepszych filmów Sama Peckinpaha.

Robert Ziębiński 0
Columbia Pictures 100%
08 Lis 2016

Stań przy mnie – King i trudy dojrzewania [recenzja]

W tym roku trzydzieste urodziny obchodzi film, który udowadniał światu, że Stephen King to nie tylko autor horrorów, ale i świetnych subtelnych opowiastek o dojrzewaniu, ze śmiercią w tle.

Robert Ziębiński 0
Fabryka Słów 100%
13 Lut 2015

Księga Jesiennych Demonów

Niektóre książki zdobywają serca tłumu czytelników szturmem, jak „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Ten sam autor ma jednak w zanadrzu „Księgę jesiennych demonów”, pozycję, która powoli, ale nieubłaganie zjednywała sobie grono wiernych fanów, zahipnotyzowanych nastrojem i ciężką szarówą unoszącą się nad kartami kolejnych historii.

Hubert Sosnowski 0
Miramax 100%
15 Mar 2013

Hardware [recenzja]

Skromny debiutancki film Richarda Stanley’a w 1990 roku zrobił niemałe zamieszanie na filmowym poletku. Oto urodzony w Afryce reżyser, o którym mało, kto słyszał, z dala od wielkich wytwórni zrealizował jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych filmów SF ostatnich lat. Fabuła w „Hardware” jest prosta. W świecie po zagładzie nuklearnej ludzie koczują gdzieś na obrzeżach miast niczym zwierzęta. Nie ma nadziei na lepszą przyszłość pozostało tylko wegetowanie. Pewnego dnia jeden ze złomiarzy odnajduje na pustyni szczątki robota Mark -13. Gdy trafią one do rąk pewnej młodej dziewczyny zacznie się prawdziwa apokalipsa. Okazuje się bowiem, że Mark-13 to prototyp robota bojowego, który potrafi się regenerować a zaprogramowany został na jedno –zabijanie. Film

Robert Ziębiński 0
Arrow Video 100%
16 Mar 2013

Martwe zło – horrorowa rewolucja

Martwe zło to pełnometrażowy debiut jednego z najlepiej zarabiających reżyserów w historii kina, a zarazem film, który rozpoczął kultowy cykl o Ashu i jego zmaganiach z magiczną księgą Necronomicon. Fabuła jest prosta jak budowa cepa. Pięcioro przyjaciół jedzie do chatki w lesie, a tam zamiast się bawić, zostają brzydko potraktowani przez demony. Niby nic nowego, dla nas wtedy to było objawienie. Tak samo jak objawieniem był szalony montaż, kiedy to kamera ściga bohaterów po lesie, rejestruje obraz do góry nogami i zachowuje się, jakby była opętana. Co najzabawniejsze, ten nowatorski sposób kręcenia wymyślił Bruce Campbell, czyli filmowy Ash, i Sam Raimi przez przypadek. Po prostu Campbell popychał Raimiego, a ten

Robert Ziębiński 2
Anti 100%
05 Kwi 2016

Bad as me – Tom Waits występny i piękny [recenzja]

Internetowe ptaszki ćwierkają, że w tym roku dostaniemy nowy album od Toma Waitsa. Póki co tylko płotki, a my przypominamy ostatni studyjny album Toma

Robert Ziębiński 0
back-to-the-future-poster 100%
23 Cze 2013

Powrót do przyszłości

Trzydzieści lat minęło, a „Powrót do przyszłości” nic a nic się nie zestarzał. Film Roberta Zemeckisa to wciąż kapitalna rozrywka i jeden z najlepszych filmów jakie powstały w latach 80. I na szczęście, nie będzie jego remake’u – reżyser przytomnie zakazał.    

Robert Ziębiński 0
ucieczka gangstera 100%
08 Sty 2016

Ucieczka gangstera – chłopaki kontra dziewczyny [recenzja]

„Od zmierzchu do świtu” w dniu swojej premiery wywołało skandal a krytycy zaczęli wieszczyć koniec kariery Tarantino. Afera wiązała się nie z poszczególną sceną czy jakimś brutalnym ujęciem, a z całym filmem. Otóż nikt nie był przygotowany na tak szaloną jazdę, jaką zafundował widzom w „Od zmierzchu…” duet Robert Rodriguez i Quentin Tarantino.

Robert Ziębiński 1
SHARE

NIEZBĘDNIK – Musisz to mieć