NIEZBĘDNIK - Musisz to mieć

Warner Bros 100%
04 Lut 2017

Koszmarne opowieści – Stephen King, George Romero i idealna dawka rozrywki [recenzja]

Jedna z najlepszych filmowych antologii grozy obchodzi w tym roku trzydzieste piąte urodziny. „Koszmarne opowieści” Stephena Kinga i George’a Romero mimo swoich lat wciąż bawią i straszą.

Robert Ziębiński 0
ed-wood-1 100%
27 Gru 2014

Ed Wood

Ten film można porównać do „Caravaggio” Jarmana. Tak jak tam i tutaj reżyser nie trzyma się kurczowo faktów, dopisuje sceny, które w rzeczywistości się nie zdarzyły (na przykład spotkanie z Orsonem Wellesem), ale przy tym udaje mu się uchwycić niesamowitą prawdę o nawiedzonym szaleństwie Eda Wooda.   

Robert Ziębiński 1
Warner Bros 100%
19 Lip 2015

Misery – przekleństwo bycia pisarzem [recenzja]

Tak jak pierwszą dekadę bytności Kinga w kinie (1976-1986) Rob Reiner w kapitalny sposób zamykał swoim „Stań przy mnie”, tak i w kolejnej dekadzie uratował on honor twórcy „Martwej strefy”. Mowa oczywiście o ekranizacji „Misery” – pierwszej od czasu wspomnianego filmu Reinera ekranizacji prozy Kinga, którą absolutnie z ręką na sercu można nazwać genialną. Ale po kolei.

Robert Ziębiński 0
Nasza Księgarnia 100%
29 Wrz 2015

Opowieści tajemnicze i szalone – upiorny duet [recenzja]

Edgar Allan Poe już za życia nazywany był mistrzem makabry i groteski. Jego utwory charakteryzuje nastrój zagubienia i szaleństwa, który skutecznie oddziałuje na zmysły. Pisarz obdarzony był niezwykłą wyobraźnią i odważnie zgłębiał mroki podświadomości, urojenia z pogranicza snu i jawy oraz chorobliwe halucynacje i wizje przekraczające granice sfery materialnej i duchowej.

Paweł Deptuch 0
ABC Circle Films 100%
29 Lip 2015

Nazajutrz – maksymalny realizm postapo [recenzja]

Film, który był pierwszą poważną próbą uzmysłowienia politykom do czego doprowadzić może wojna nuklearna. Do dziś „Nazajutrz” jest najczęściej oglądanym filmem telewizyjnym ale też i najpopularniejszym w historii, o czym świadczy widownia na poziomie sto milionów widzów.

Robert Ziębiński 0
Vesper 100%
14 Mar 2016

Terror – XIX-wieczny klasyk z końca wieku XX-go [recenzja]

W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja, że powstanie serial na motywach powieści „Terror” Dana Simmonsa. To doskonała okazja, by przypomnieć to arcydzieło literatury wymykające jednoznacznemu zaszufladkowaniu.

Łukasz Radecki 0
Heavy-Metal-Movie-Poster-1981 100%
15 Lip 2016

Heavy Metal – Seksowne zło [recenzja]

Jest wyzywająco piękna i zabójczo oryginalna… choć niepozbawiona pewnych mankamentów, które jednak w żadnym razie nie odbierają jej naturalnego uroku. Takie określenia mogą sugerować, że mowa o kobiecie, w dodatku unikalnej.

Marcin Waincetel 0
Wydawnictwo Literackie 100%
13 Gru 2015

Krwawy południk – po prostu arcydzieło [recenzja]

„Krwawy południk”, to powieść, która nie tylko zmieniła sposób opowiadania historii o Dzikim Zachodzie, ale przede wszystkim udowodniła, iż Cormac McCarthy to nie tylko epigon Williama Faulknera a pisarz, który wypracował własny, niezwykle oryginalny sposób opowiadania.

Robert Ziębiński 0
UIP 100%
08 Sie 2015

Bękarty wojny, czyli zabić Hitlera [recenzja]

13 sierpnia „Ale Kino+” wyemituje „Bękarty wojny”. Słynny film Quentina Tarantino, w którym twórca „Pulp Fiction” z werwą opowiada własną zmyśloną wersję drugiej wojny światowej.

Robert Ziębiński 0
wściekłe psy 100%
29 Sty 2016

Wściekłe psy [recenzja – konkurs Grindhouse]

O Tarantino napisano już prawie wszystko. Ciężko wyrazić swój zachwyt nad twórczością cudownego dziecka Hollywood, które można tylko kochać lub nienawidzić, nie unikając powtórzeń tego, co mądrzejsi już wcześniej ogłosili. Zaliczam się do jego fanów, chociaż nie bezkrytycznych. Sądzę, że reżyser zaliczył kilka wtop w dojrzałej fazie artystycznej działalności. Dlatego zdecydowanie wolę jego wczesne dzieła.

0
Prószynski i S-ka 100%
14 Mar 2016

Odwieczny Wróg – dotyk pierwotnego zła [recenzja]

Dean R. Koontz jest jednym z wielkiej trójki amerykańskich autorów grozy, mających stałe miejsce na półkach rodzimych księgarń, w zasadzie niezależnie od jakości tego, co napiszą…

Maciej Bachorski 0
ghostbusters 100%
25 Lut 2014

Pogromcy duchów [recenzja]

Gdybym obejrzał „Pogromców duchów” jakoś wkrótce po amerykańskiej premierze, pewnie momentalnie staliby się ukochanym filmem mojej młodości. Tyle, że w latach 80. zeszłego wieku nie wybierało się filmów – to filmy wybierały nas.

Bartek Paszylk 0
cityonfire 100%
29 Gru 2015

City on Fire – prawie Wściekłe psy [recenzja]

„Nienawistna ósemka” to pierwszy od czasu „Wściekłych psów” film Tarantino, którego akcja toczy się w zasadzie w zamkniętym pomieszczeniu. Dziś nikt nie kruszy kopii o to jakie filmy cytuje Tarantino, ale kiedy do kin wchodziły „Wściekłe psy” rozpętała się burza o podobieństwo debiutu Quentina do pewnego filmu…

Robert Ziębiński 0
Dynamite Entertainment 100%
07 Sty 2014

Army of Darkness: Movie Adaptation [recenzja]

Ash Williams – gość z piłą łańcuchową zamiast prawej ręki i z dwururką na plecach – to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci wykreowanych przez kino. Oprócz występu w trzech filmach, bohater ten pojawił się także w grze karcianej, systemie RPG, w musicalu na Broadwayu, no i oczywiście na kartach komiksów.

Paweł Deptuch 0
Zysk i S-ka 100%
13 Sie 2015

Portret Doriana Graya – przegląd ludzkich obsesji i lęków [recenzja]

Pisząc „Portret Doriana Graya”, swoją jedyną powieść, irlandzki autor Oscar Wilde nie mógł się spodziewać jak wielki skandal nią wywoła. Nie przypuszczał też pewnie, że tak wielu czytelników jego dzieła nie zrozumie.

Bartek Paszylk 0
Universal 100%
29 Mar 2014

Amerykański wilkołak w Londynie

  Przyznam szczerze – tak bezczelnie i zarazem dowcipnie rozpoczynającego się filmu nie pamiętam. W napisach początkowych czytamy, iż film wyprodukowała firma Lycanthrope Productions (lycanthopia znaczy tyle, co wilkołactwo), w tle słychać upiorną przeróbkę songu „Blue Moon” w wersji Bobby Vintona, a film nosi tytuł „Amerykański wilkołak w Londynie”. Wyobrażam sobie jak uśmiechnięty od ucha do ucha John Landis oglądał wraz z ekipą zakończone dzieło i mówił: „Słuchajcie chyba nikt przed nami bardziej dosadnie nie powiedział widzom – panie i panowie oglądacie horror o wilkołakach”.   

Robert Ziębiński 0
Zywe Trupy okladka 100%
09 Kwi 2014

Żywe Trupy #1-2 – Słuchowisko [recenzja]

Przyznam, że gdy po raz pierwszy usłyszałem o adaptacji dźwiękowej Żywych Trupów, padłem ze śmiechu. Jak to? Będą przerabiać komiks na audiobooka? Przecież to niewykonalne. Pierwszy teaser niespecjalnie mnie zachęcił, a nastawił wręcz opozycyjnie do całego przedsięwzięcia. Nie byłem z resztą jedynym, który się uprzedził. Zdanie zmieniłem na kilka dni przed premierą, kiedy do sieci trafił pełny zwiastun w postaci adaptacji pierwszego zeszytu. Oczarował mnie. Usiadłem ponownie, tym razem z albumem w ręku i zacząłem porównywać oba nośniki. Podobnie jak w przypadku serialu, jest sporo różnić. Komiks nie jest przełożony kadr w kadr, kropka w kropkę. Przede wszystkim dodany jest głos z offu, narrator, komentujący bieżące wydarzenia, których w żaden

Paweł Deptuch 0
Vesper 100%
18 Maj 2015

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Na Dzikiej Bandzie Paweł Deptuch prowadzi ostatnio bardzo interesujący ranking najlepszych książek dla dzieci. Nic dziwnego, że znalazł się pośród nich „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, w moim mniemaniu jedna z najważniejszych dziecięcych bajek. Dlatego postanowiłem poświęcić jej trochę więcej miejsca.

Łukasz Radecki 0
rattennest_-_kiss_me_deadly_-_1955 100%
27 Maj 2013

Śmiertelny pocałunek – walizka pana Wallace’a [recenzja]

Co było w walizce, którą Vincent Vega otwierał w „Pulp Fiction”? Diamenty ze skoku we „Wściekłych psach”? A może UFO? Odpowiedź na te pytania przynosi projekcja jednego z najlepszych czarnych kryminałów w historii – „Śmiertelnego pocałunku”

Robert Ziębiński 0
wściekłe psy 100%
30 Sty 2016

Wściekłe psy [recenzja 2 – konkurs Grindhouse]

Powiem Państwu o czym jest debiut reżyserski enfant pretty fucking cool Hollywood, Mr. Quentina Tarantino. Bohaterowie „Wściekłych psów”: Mr. White, Mr.Orange, Mr.Blonde, Mr.Pink, Mr.Brown i Mr. Blue, to sześciu nieznających się nawzajem facetów, którzy z niejednego pieca chleb jedli.

0
Zysk i S-ka 100%
16 Paź 2015

Golem – Starszy kuzyn Frankensteina [recenzja]

Zanim Mary Shelley opublikowała w 1818 r. słynnego „Frankensteina”, w czeskiej Pradze od dłuższego czasu siał już postrach potwór, który dziś może się nam kojarzyć z morderczym, pozszywanym z ludzkich szczątków monstrum.

Bartek Paszylk 0
12 prac asterixa 100%
10 Sie 2016

Dwanaście prac Asterixa – genialne wariactwo [recenzja]

O dwójce walecznych Galów, którzy stawiają czoła całemu Cesarstwu Rzymskiemu słyszało się nie raz, nie dwa. A co z ich frywolną wyprawą na Wyspę Rozkoszy?

Marcin Waincetel 0
Taschen 100%
15 Mar 2014

Gil Elvgren. All his glamorous American pin-ups [recenzja] [album]

Mówiąc pin-up, najczęściej myśli się: Gil Elvgren. Urodzony w 1914 r. artysta jest najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem tego nurtu w XX w. Karierę rozpoczął pod koniec lat 30. tworząc…

Paweł Deptuch 0
Woodfall Film Productions 100%
18 Sie 2015

Samotność długodystansowca – hymn ku czci indywidualizmu [recenzja]

Arcydzieło brytyjskiej nowej fali, które zupełnie się nie zestarzało. przeciwnie – wciąż wciąga i pulsuje młodzieńczą energią.

Robert Ziębiński 0
kobieta samotna 100%
05 Kwi 2016

Kobieta samotna – lodowe piekło uczuć w PRL [recenzja]

Trzydzieści pięć lat temu Agnieszka Holland nakręciła swój najlepszy film i kto wie, czy nie jeden z najlepszych polskich filmów historii.

Robert Ziębiński 0
Kultura Gniewu 100%
14 Mar 2015

Zrozumieć komiks [recenzja]

„Zrozumieć komiks” Scotta McClouda wychodzi poza obręb zwykłej, teoretycznej rozprawy chociażby dzięki użytej i jak najbardziej adekwatnej do opisywanego medium formie. Formie komiksu rzecz jasna. Ale praca McClouda to znacznie więcej, w jej centrum jest człowiek w roli odbiorcy i jego nieograniczone wręcz możliwości percepcyjno-poznawcze.

Tomasz Miecznikowski 0
okładki muza 100%
18 Paź 2015

It’s Not How Far You Fall, It’s The Way You Land/ Broken: wadząc się z Bogiem

W oczekiwaniu na nowy album Soulsavers nagrany w duecie z Davem Gahanem, przypominamy dwie najlepsze płyty Brytyjczyków. Obie z Markiem Laneganem.

Robert Ziębiński 0
Vesper 100%
16 Cze 2015

Tajemniczy ogród [książka]

Pośród omawianych niedawno u nas 100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży nie mogło zabraknąć i tego tytułu, książki, która ma dla mnie wartość szczególną, pozwalającą co rusz odkrywać w niej nowe rzeczy i niezwykłą magię jakiej próżno szukać w dzisiejszej literaturze dziecięcej.

Łukasz Radecki 1
last_house_on_the_left_poster_01 100%
15 Cze 2014

Ostatni dom po lewej stronie [recenzja]

W latach siedemdziesiątych pojawiła się w Ameryce grupka młodych reżyserów, których filmy zredefiniowały kino. Twórcy tacy jak Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Jerry Schatzberg czerpiąc pełnymi garściami z własnych doświadczeń życiowych, informacji z gazet przefiltrowanych przez tanie kino gatunkowe m.in. Rogera Cormana wymyślili nowy język filmowy. Opierał się on wybuchowej mieszance okrucieństwa, realizmu z mocno zarysowanym tłem obyczajowym. Kino lat 70. przestało także osądzać swoich bohaterów, zatarło granicę między tym, co dobre a złe często wciągając widza w grę, w której on sam musiał decydować, po której stronie się opowiada. Klasyki takie jak „Ulice nędzy” czy „Strach na wróble” każdy zna doskonale. Mniejszym powodzeniem w Polsce cieszył się debiut reżyserski,

Robert Ziębiński 0
morze miłości 100%
05 Kwi 2016

Morze miłości – Al Pacino zakochany [recenzja]

„Morze miłości” to niedocenione, małe arcydzieło kina sensacyjnego i jeden z najlepszych filmów Ala Pacino.

Robert Ziębiński 0
SHARE

NIEZBĘDNIK – Musisz to mieć