NIEZBĘDNIK - Najpopularniejsze

The CW 95%
01 Cze 2015

Spectacular Spider-man [recenzja] [serial] [ animacja]

Umówmy się. Dzień dziecka powinni świętować wszyscy, niezależnie od tego, czy mają lat 10 czy 110. Z tej okazji prezentujemy serial, który trafi do publiczności w tym właśnie przedziale wiekowym. Oto „Spectacular Spider-man” – animacja, która zagroziłaby pozycji „Batman: The Animated Series”, gdyby nie jeden feler.

Hubert Sosnowski 0
Sideca 100%
09 Gru 2014

Rork tom 1 [recenzja] [komiks]

„Rork” to mistyczna podróż przez tajemnicze krainy, nieodgadnione sekrety i dziwności tego świata.

Paweł Deptuch 1
Vigil Games 90%
13 Maj 2015

Darksiders 2

Co powiecie na Apokalipsę według Świętego Marvela? Na czadową wersję końca świata, w której naszymi protagonistami będą istoty najlepiej odnajdujące się w sosie z Armageddonu? Zapomnijcie o naburmuszonych Bogach Wojny i niespełnionych poetach. Wskakujecie w buty Ostateczności. Przed Wami „Darksiders 2”, druga część historii o Jeźdźcach Apokalipsy i zarazem jedna z najciekawszych pozycji w historii gatunku.

Hubert Sosnowski 0
Wydawnictwo Komiksowe 80%
10 Lis 2014

The Best of Wilq Superbohater [recenzja] [komiks] [Polska]

Jeśli nigdy nie słyszeliście o Wilq – pierwszym i najbardziej bucowatym polskim superbohaterze, to nadarza się świetna okazja aby nadrobić zaległości. Właśnie ukazał się album zbierający jego najlepsze przygody.

Paweł Deptuch 0
Vesper 100%
16 Cze 2015

Tajemniczy ogród [książka]

Pośród omawianych niedawno u nas 100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży nie mogło zabraknąć i tego tytułu, książki, która ma dla mnie wartość szczególną, pozwalającą co rusz odkrywać w niej nowe rzeczy i niezwykłą magię jakiej próżno szukać w dzisiejszej literaturze dziecięcej.

Łukasz Radecki 1
Schiffer Publishing Ltd. 90%
02 Mar 2015

VHS: Video Cover Art [album]

Miłośnicy epoki kaset VHS mogą zacząć odkładać pieniądze na album, który ukaże się pod koniec maja br. i prawdopodobnie będzie spełnieniem ich wieloletnich marzeń. Może i jest drogi – około 30 dolarów w przedsprzedaży – ale przecież marzeń nie spełnia się za grosze…

Bartek Paszylk 0
Prószyński i S-ka 80%
09 Gru 2014

Funky Koval [recenzja] [komiks] [fantasy] [przygodowy]

Po dziś dzień Funky Koval jest najbardziej rozpoznawalną ikoną polskiego komiksu i cieszy fakt, że wreszcie doczekał się fenomenalnego wydania zbiorczego.

Paweł Deptuch 0
Miramax 100%
15 Mar 2013

Hardware [recenzja]

Skromny debiutancki film Richarda Stanley’a w 1990 roku zrobił niemałe zamieszanie na filmowym poletku. Oto urodzony w Afryce reżyser, o którym mało, kto słyszał, z dala od wielkich wytwórni zrealizował jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych filmów SF ostatnich lat. Fabuła w „Hardware” jest prosta. W świecie po zagładzie nuklearnej ludzie koczują gdzieś na obrzeżach miast niczym zwierzęta. Nie ma nadziei na lepszą przyszłość pozostało tylko wegetowanie. Pewnego dnia jeden ze złomiarzy odnajduje na pustyni szczątki robota Mark -13. Gdy trafią one do rąk pewnej młodej dziewczyny zacznie się prawdziwa apokalipsa. Okazuje się bowiem, że Mark-13 to prototyp robota bojowego, który potrafi się regenerować a zaprogramowany został na jedno –zabijanie. Film

Robert Ziębiński 0
Taschen 100%
15 Mar 2014

Gil Elvgren. All his glamorous American pin-ups [recenzja] [album]

Mówiąc pin-up, najczęściej myśli się: Gil Elvgren. Urodzony w 1914 r. artysta jest najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem tego nurtu w XX w. Karierę rozpoczął pod koniec lat 30. tworząc…

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
03 Gru 2014

Garaż Hermetyczny [recenzja] [komiks]

Jean Giraud, znany bardziej jako Moebius, miał niebagatelny wpływ na rozwój sztuki komiksu w Europie. Podczas gdy w USA Will Eisner stawiał fundamenty pod powieści graficzne, Moebius swym „Garażem Hermetycznym” uzmysławiał francuskim kolegom po fachu, że komiks jako taki nie ma przed sobą żadnych ograniczeń.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Dolnośląskie 95%
30 Paź 2015

Odwet Oceanu – rasowy thriller science fiction [recenzja]

Niewiele jest takich książek. Ponad dziewięćset pięćdziesiąt stron, twarda oprawa – rozmiary tej przysłowiowej „cegiełki” mogą odrzucić nawet co bardziej wprawionych w czytelnicze wojaże.

Maciej Bachorski 2
back-to-the-future-poster 100%
23 Cze 2013

Powrót do przyszłości

Trzydzieści lat minęło, a „Powrót do przyszłości” nic a nic się nie zestarzał. Film Roberta Zemeckisa to wciąż kapitalna rozrywka i jeden z najlepszych filmów jakie powstały w latach 80. I na szczęście, nie będzie jego remake’u – reżyser przytomnie zakazał.    

Robert Ziębiński 0
Kultura Gniewu 100%
14 Mar 2015

Zrozumieć komiks [recenzja]

„Zrozumieć komiks” Scotta McClouda wychodzi poza obręb zwykłej, teoretycznej rozprawy chociażby dzięki użytej i jak najbardziej adekwatnej do opisywanego medium formie. Formie komiksu rzecz jasna. Ale praca McClouda to znacznie więcej, w jej centrum jest człowiek w roli odbiorcy i jego nieograniczone wręcz możliwości percepcyjno-poznawcze.

Tomasz Miecznikowski 0
IT movie cover 70%
14 Kwi 2016

To – Stephen King i zły klaun [recenzja]

Wielbiciele Kinga dzielą się na dwie grupy: tych, którzy uważają, że „Bastion” to opus magnum pisarza, i tych, którzy za takowe uznają „To”. I chociaż w niejednym wywiadzie sam pisarz podkreślał, że „Bastion” to jego najambitniejsza powieść, pozwolę sobie się z nim nie zgodzić i zaliczę siebie do wielbicieli „To”.

Robert Ziębiński 0
Arrow Video 100%
16 Mar 2013

Martwe zło – horrorowa rewolucja

Martwe zło to pełnometrażowy debiut jednego z najlepiej zarabiających reżyserów w historii kina, a zarazem film, który rozpoczął kultowy cykl o Ashu i jego zmaganiach z magiczną księgą Necronomicon. Fabuła jest prosta jak budowa cepa. Pięcioro przyjaciół jedzie do chatki w lesie, a tam zamiast się bawić, zostają brzydko potraktowani przez demony. Niby nic nowego, dla nas wtedy to było objawienie. Tak samo jak objawieniem był szalony montaż, kiedy to kamera ściga bohaterów po lesie, rejestruje obraz do góry nogami i zachowuje się, jakby była opętana. Co najzabawniejsze, ten nowatorski sposób kręcenia wymyślił Bruce Campbell, czyli filmowy Ash, i Sam Raimi przez przypadek. Po prostu Campbell popychał Raimiego, a ten

Robert Ziębiński 2
Wydawnictwo Literackie 100%
13 Gru 2015

Krwawy południk – po prostu arcydzieło [recenzja]

„Krwawy południk”, to powieść, która nie tylko zmieniła sposób opowiadania historii o Dzikim Zachodzie, ale przede wszystkim udowodniła, iż Cormac McCarthy to nie tylko epigon Williama Faulknera a pisarz, który wypracował własny, niezwykle oryginalny sposób opowiadania.

Robert Ziębiński 0
Vesper 100%
18 Maj 2015

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Na Dzikiej Bandzie Paweł Deptuch prowadzi ostatnio bardzo interesujący ranking najlepszych książek dla dzieci. Nic dziwnego, że znalazł się pośród nich „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, w moim mniemaniu jedna z najważniejszych dziecięcych bajek. Dlatego postanowiłem poświęcić jej trochę więcej miejsca.

Łukasz Radecki 0
Vesper 100%
17 Cze 2015

Przygody Tomka Sawyera

Tomek Sawyer jest jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych postaci światowej literatury. Choć minęło prawie sto pięćdziesiąt lat od premiery, czas obszedł się z tym dwunastolatkiem wyjątkowo dobrze, co poświadczyć mogą coraz to nowi czytelnicy.

Łukasz Radecki 0
Universal 80%
07 Sty 2016

Wybawiciel – Nieoswojony Dziki Zachód [recenzja]

Perspektywa, która pozwala zrozumieć, ale i umiejętnie zredefiniować mit. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia przy okazji „Wybawiciela” w reżyserii Kristiana Levringa.

Marcin Waincetel 0
UIP 100%
08 Sie 2015

Bękarty wojny, czyli zabić Hitlera [recenzja]

13 sierpnia „Ale Kino+” wyemituje „Bękarty wojny”. Słynny film Quentina Tarantino, w którym twórca „Pulp Fiction” z werwą opowiada własną zmyśloną wersję drugiej wojny światowej.

Robert Ziębiński 0
Legacy-of-Kain 80%
10 Lut 2016

Legacy of Kain – Gdyby Szekspir pisał o wampirach… [recenzja]

Na cykl składa się pięć gier – „Blood Omen”, „Soul Reaver”, „Soul Reaver 2”, „Blood Omen 2” i „Defiance”. Wydane właśnie w tej kolejności. Historia zaczyna się niepozornie, bo od burdy pod karczmą. Tyle, że w rozróbie ginie główny bohater, Kain, szlachcic z krainy Nosgoth. Odradza się jako wampir i postanawia wziąć odwet na mordercach oraz pozbyć się klątwy. Oczywiście, okazuje się, że cały zamach był elementem ogromnej intrygi, która w praktyce daje początek wampirzej sadze. Jeszcze w pierwszym „Blood Omenie”, poznajemy drogę, jaką przebył Kain od nieopierzonego krwiopijcy do potężnego, bezwzględnego władcy, który żelazną ręką dzierży los krainy. Pierwotnie plan zakładał uratowanie świata, ale po drodze coś poszło nie

Hubert Sosnowski 0
Universal 100%
29 Mar 2014

Amerykański wilkołak w Londynie

  Przyznam szczerze – tak bezczelnie i zarazem dowcipnie rozpoczynającego się filmu nie pamiętam. W napisach początkowych czytamy, iż film wyprodukowała firma Lycanthrope Productions (lycanthopia znaczy tyle, co wilkołactwo), w tle słychać upiorną przeróbkę songu „Blue Moon” w wersji Bobby Vintona, a film nosi tytuł „Amerykański wilkołak w Londynie”. Wyobrażam sobie jak uśmiechnięty od ucha do ucha John Landis oglądał wraz z ekipą zakończone dzieło i mówił: „Słuchajcie chyba nikt przed nami bardziej dosadnie nie powiedział widzom – panie i panowie oglądacie horror o wilkołakach”.   

Robert Ziębiński 0
ABC Circle Films 100%
29 Lip 2015

Nazajutrz – maksymalny realizm postapo [recenzja]

Film, który był pierwszą poważną próbą uzmysłowienia politykom do czego doprowadzić może wojna nuklearna. Do dziś „Nazajutrz” jest najczęściej oglądanym filmem telewizyjnym ale też i najpopularniejszym w historii, o czym świadczy widownia na poziomie sto milionów widzów.

Robert Ziębiński 0
Vesper 85%
23 Sty 2015

Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany

Mimo postępującej rozwiązłości seksualnej i niebagatelnego wieku (276 lat!) Fanny Hill wciąż pozostaje najbardziej frywolną bohaterką literatury erotycznej, dowodząc jednocześnie, że o seksie (i tylko wyłącznie o nim) można pisać w sposób wyszukany i interesujący.  

Łukasz Radecki 0
Nasza Księgarnia 100%
29 Wrz 2015

Opowieści tajemnicze i szalone – upiorny duet [recenzja]

Edgar Allan Poe już za życia nazywany był mistrzem makabry i groteski. Jego utwory charakteryzuje nastrój zagubienia i szaleństwa, który skutecznie oddziałuje na zmysły. Pisarz obdarzony był niezwykłą wyobraźnią i odważnie zgłębiał mroki podświadomości, urojenia z pogranicza snu i jawy oraz chorobliwe halucynacje i wizje przekraczające granice sfery materialnej i duchowej.

Paweł Deptuch 0
Fabryka Słów 100%
13 Lut 2015

Księga Jesiennych Demonów

Niektóre książki zdobywają serca tłumu czytelników szturmem, jak „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Ten sam autor ma jednak w zanadrzu „Księgę jesiennych demonów”, pozycję, która powoli, ale nieubłaganie zjednywała sobie grono wiernych fanów, zahipnotyzowanych nastrojem i ciężką szarówą unoszącą się nad kartami kolejnych historii.

Hubert Sosnowski 0
Sony Music 100%
21 Lis 2015

The Promise: The Darkness on the Edge of the Town Story – arcydzieło [recenzja]

Niebawem ukaże się kolekcjonerskie wydanie płyty „The River” Bruce’a Springsteena, my zaś przypominamy o jego najlepszej ekskluzywnej pozycji – specjalnym wydaniu albumu „Darkness on the Edge of the Town”.

Robert Ziębiński 0
Zysk i S-ka 100%
13 Sie 2015

Portret Doriana Graya – przegląd ludzkich obsesji i lęków [recenzja]

Pisząc „Portret Doriana Graya”, swoją jedyną powieść, irlandzki autor Oscar Wilde nie mógł się spodziewać jak wielki skandal nią wywoła. Nie przypuszczał też pewnie, że tak wielu czytelników jego dzieła nie zrozumie.

Bartek Paszylk 0
Woodfall Film Productions 100%
18 Sie 2015

Samotność długodystansowca – hymn ku czci indywidualizmu [recenzja]

Arcydzieło brytyjskiej nowej fali, które zupełnie się nie zestarzało. przeciwnie – wciąż wciąga i pulsuje młodzieńczą energią.

Robert Ziębiński 0
SHARE

NIEZBĘDNIK – Najpopularniejsze