top10szmidt
10 Cze 2016

Robert J. Szmidt: dziesięć powieści mojego życia

Dziesięć książek po niemal półwieczu świadomego czytania? Jak je wybrać? Jakiego klucza użyć, żeby z oceanu tekstów wyłowić to, co rzeczywiście najcenniejsze? Z Dziką Bandą nie ma to tamto, więc muszę to zrobić, bo jak nie…

Robert J. Szmidt 0
Books_kantoch
29 Mar 2016

Anna Kańtoch: dziesięć powieści mojego życia

Książka, której nigdy nie przeczytałam… …samodzielnie, bo czytali mi ją rodzice, czyli „Bajka o Żelaznym Wilku” Wacława Sieroszewskiego. Hmm, zawsze byłam przekonana, że to „Baśń…”, ale sprawdziłam i wygląda, że jednak „Bajka…” – w każdym razie okładka i treść zgadzają się z tym, co pamiętam z dzieciństwa, zakładam więc optymistycznie, że właściwie tę książkę zidentyfikowałam. Pamiętam też, że z punktu widzenia kilkuletniego dziecka była to opowieść ponura i pełna grozy. Wiecie już zatem, kogo należy winić za moje dzisiejsze upodobanie do horrorów. Książka mojego dzieciństwa Miała tu być któraś część Pana Samochodzika (na przykład moja ulubiona, czyli „Niesamowity dwór”), „Wakacje z duchami” albo „Winnetou”, ostatecznie jednak stanęło na niebeletrystycznych „Historiach

Anna Kańtoch 0
Austin Book Club
30 Gru 2015

Wojciech Chmielarz – Dziesięć powieści mojego życia

„Kapelusz za sto tysięcy” – Adam Bahdaj Jedyna z trzech książek, co do której nie mam wątpliwości, że powinna się znaleźć na tej liście. I jedyna, która faktycznie zmieniła moje życie. Brał ją do ręki chłopaczek, który do książek podchodził z niechęcią. Bo po co one, skoro jest telewizja i ewentualnie komiksy? Jedyny powód, dla którego zacząłem ją czytać, był taki, że na wakacjach nie mieliśmy telewizora. Odkładał ją natomiast chłopaczek starszy o dwa tygodnie, który sobie z tego jeszcze nie zdawał sprawy, ale dla którego książki miały stać się integralną częścią życia. Mój los był przesądzony. W przeciwieństwie do wielu lubianych przeze mnie książek, tę przeczytałem tylko raz. I

Wojciech Chmielarz 0
Austin Book Club
29 Gru 2015

Marcin Przybyłek: Dziesięć książek mojego życia cz. 2

Pozytywny odzew na pierwsze zestawienie oraz nieprzyjemne odczucie, że pominąłem kilka istotnych tytułów skłoniły mnie ku temu, by przytoczyć drugie zestawienie „10 książek mojego życia”. Uprzedzam, mowa będzie znowu wyłącznie o rzeczach niebeletrystycznych.

Marcin Przybyłek 0
Austin Book Club
16 Gru 2015

Jakub Ćwiek: Dziesięć książek mojego życia [ranking]

Przyznam, że mnie samego zaskoczyło to zestawienie i to jakich książek na nim ostatecznie zabrakło. Pamiętam z jakimi wypiekami na twarzy czytałem chociażby Władcę Pierścieni, Conany, howardowskie i nie tylko, czy kryminały Chandlera przeplatane opowiastkami firmowanymi nazwiskiem wielkiego Alfreda H. z serii o „Trzech detektywach”. Był czas, gdy wolałem tych drugich, bo mieli fajniejsze zagadki.

Jakub Ćwiek 0
Austin Book Club
04 Gru 2015

Marcin Przybyłek: Dziesięć książek mojego życia

Nie będę udawał, że dziesięć książek, które ukształtowały mój sposób myślenia czy widzenia świata, to rzeczy beletrystyczne. Owszem, były i są powieści, które bardzo lubię i do których wracam, są opowieści pouczające i wzbogacające i zapewne napiszę o nich następnym razem. Teraz jednak wspomnę o tytułach najważniejszych, żałując, że nie mogę opowiedzieć o wszystkich, bo musiałbym napisać książkę o książkach.

Marcin Przybyłek 0
Austin Book Club
09 Paź 2015

Romuald Pawlak: Dziesięć powieści mojego życia

Dziesięć najważniejszych książek mojego życia. Łatwiej by było wybrać jedną albo sto… ale spróbujmy (kolejność jest dosyć przypadkowa).

Romuald Pawlak 0
Austin Book Club
28 Sie 2015

Marta Guzowska: Dziesięć powieści mojego życia

Wybór dziesięciu najważniejszych książek mojego życia jest niemożliwy. Najważniejszych, to znaczy takich, bez których nie mogę się obejść. Mam w domu kilka tysięcy książek, i to są same te, bez których nie mogę się obejść, pozostałe dawno już rozdałam. Ale Robert nie pozwolił mi opisać kilku tysięcy, uparł się, że ma być dziesięć. Będzie jedenaście (może się Robert nie doliczy…). Kolejność przypadkowa i dowolna, w miarę jak wpadały mi w ręce z półek.

Marta Guzowska 0
Austin Book Club
06 Sie 2015

Robert Ziębiński: Dziesięć powieści mojego życia

To wszystko przez Anetę Jadowską i listę bestsellerów „New York Timesa”. Gdy okazało się, że Sapkowski z „Ostatnim życzeniem” wylądował aż na szóstym miejscu, zaczęliśmy rozmawiać o pisarzach, którzy w Polsce nigdy nie odnieśli sukcesu.

Robert Ziębiński 0