DC Entertainment 65%
20 Sie 2016

Batman: Zabójczy żart – psychodeliczna zabawa [recenzja]

Dobry żart – milion wart. I faktycznie, filmowa adaptacja „Zabójczego żartu”, kultowego komiksu Alana Moore’a oraz Briana Bollanda z 1988 roku, w teorii była skazana na sukces.

Marcin Waincetel 0
Steampunkthreads
25 Mar 2016

Steampunk dla początkujących

Moda na Steampunk działa jak fazy księżyca. Zdarzają się przypływy i odpływy. Co jakiś czas jednak któremuś twórcy filmów, gier, książek czy komiksów zamarzy się powrót do wizerunku wiktoriańskiej damy w wytwornej sukni z gorsetem czy…

Hubert Sosnowski 0
zwierzogrod
02 Mar 2016

Kiss, Lis, Hops, Bang! – noir w Zwierzogrodzie

Nie tak dawno zastanawiałem się, jak przekuć na długofalową korzyść zeszłoroczny festiwal eightiesowych sentymentów. I widać, że nie tylko ja miałem takie refleksje. Na szczęście przyszło to również do głów ludziom mającym odpowiednie możliwości. Tak powstał Zwierzogród – totalnie oldschoolowy, noirowy buddie movie skierowany do dzieciaków.

Jakub Ćwiek 2
Egmont 70%
25 Sty 2016

Nemo #3: Rzeka duchów – dziewczęta z Brazylii [recenzja]

“Rzeka bogów” to już ostatni akt opowieści o Janni Dakkar, córce słynnego kapitana Nautilusa. Choć forma Alana Moore w tym albumie nieco spadła, to wciąż daje on pokaz niezwykłych umiejętności z przetwórstwa popkultury.

Paweł Deptuch 0
Egmont 75%
07 Sty 2016

Nemo #2: Berlińskie róże – zabawy popkulturą ciąg dalszy [recenzja]

Alan Moore nie traci rezonu i dostarcza kolejne znakomite dzieło będące esencją postmodernizmu.

Paweł Deptuch 0
Successbl / Dzika Banda
28 Gru 2015

Najlepsze komiksy 2015 [podsumowanie roku]

Oto dziesięć naszym zdaniem najlepszych komiksów, jakie ukazały się w 2015 roku.

REDAKCJA 2
DC Vertigo / Dzika Banda
03 Sie 2015

Żelazny kanon DC Vertigo Comics

W ramach wydawnictwa Vertigo ukazało się setki tytułów z pogranicza wielu gatunków i eksplorujących przeróżne tematy. Jednak tylko część nich na stałe wpisała się w kanon komiksów przeznaczonych dla dojrzałego czytelnika i zmieniła oblicze tej formy sztuki.

Paweł Deptuch 0
Studio Lain 90%
15 Cze 2015

Ballada o Halo Jones [recenzja][komiks]

Wydawnictwo Studio Lain kontynuuje przygodę z historiami z legendarnego, brytyjskiego magazynu „2000 AD”. Po „ABC Warriors” i „Absalomie” przyszedł czas na długo wyczekiwany przez polskich czytelników wczesny komiks Alana Moore’a,  space operę „Ballada o Halo Jones”.

Tomasz Miecznikowski 0
Dzika Banda
03 Mar 2015

Najlepsze przerwane serie komiksowe warte wznowienia cz. 2

Kochani wydawcy, wiemy że rok wydawniczy 2015 macie już zamknięty, a niektóre plany trzymacie jeszcze w tajemnicy, ale zapewne zastanawiacie się w wolnych chwilach nad komiksami jakie chcielibyście wydać w roku 2016.

Tomasz Miecznikowski 0
Junji Ito
20 Sie 2014

H.P. Lovecraft – Nadnaturalny horror w komiksie

H.P. Lovecraft to jeden z najbardziej wpływowych współczesnych pisarzy, który swoją wyobraźnią zaraził setki innych twórców i miał niebagatelny wpływ na rozwój literatury, kina, gier i komiksu. Wystarczy wspomnieć takich artystów jak Guillermo del Toro, John Carpenter, Metallica, Stephen King, Neil Gaiman czy Mike Mignola, którzy w przeróżny sposób oddawali hołd Samotnikowi z Providence. Z okazji dzisiejszej 124 rocznicy urodzin tego pisarza przyjrzymy się bliżej jego komiksowym wpływom.

Paweł Deptuch 0
Greg Staples
13 Lip 2014

Batman: Przewodnik po Polsce

W maju Mrocznemu Rycerzowi stuknęło dokładnie siedemdziesiąt pięć lat. Przy tej okazji, i z racji tego, że cały obecny rok ogłoszony został rokiem Batmana

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
11 Lip 2014

Batman: Zabójczy Żart [recenzja]

Psychologiczny dramat w konwencji superbohaterskiej, łamiący cienką granicę między szaleństwem a rozsądkiem.

Paweł Deptuch 1
Egmont 75%
15 Kwi 2014

Nemo #1: Serce z lodu [recenzja]

Wraz z zakończeniem intrygującej, ale chyba trochę przekombinowanej i w sumie nie do końca udanej trylogii „Stulecie”, zakończyła się również znakomita, komiksowa seria „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”. Jednak jej twórca, wybitny scenarzysta Alan Moore (ten od m.in. „Strażników”, „V jak Vendetta”, czy „Prosto z piekła”), najwyraźniej nie ma zamiaru porzucać tego wdzięcznego, komisowego uniwersum, mistrzowsko polepionego z ogromnej ilości sprytnych zapożyczeń z klasyki literatury, zarówno tej ambitnej, jak i pulpowo-groszowo-pornograficznej. Dowodem na to jest bardzo udany album „Serce z lodu”, tradycyjnie już narysowany przez niezastąpionego Kevina O’Neilla. Główną bohaterką jest tu Janni Dakkar, córka słynnego kapitana Nemo, którą wierni czytelnicy Ligi mieli okazję poznać w pierwszym tomie trylogii „Stulecie”, kiedy to w

Paweł Matuszek 0
Egmont 100%
15 Mar 2014

Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Czarne Akta [recenzja]

„Liga Niezwykłych Dżentelmenów” to jedna z najsłynniejszych i zarazem najlepszych serii komiksowych, jakie narodziły się w kudłatej głowie genialnego scenarzysty Alana Moore’a (autora m.in. „Strażników”, „Prosto z piekła”, czy „V jak Vendetta”). Niestety, wiele osób kojarzy Ligę wyłącznie z hollywoodzką ekranizacją z 2003 roku, ale lepiej zapomnieć o tym żałosnym gniocie, który, mówiąc wprost, obraża papierowy pierwowzór i pozostać przy błyskotliwych komiksach. Tytułowa Liga Niezwykłych Dżentelmenów to tajna grupa do zadań specjalnych, finansowana przez rząd Wielkiej Brytanii i złożona ze słynnych postaci, które znamy z klasyki literatury. Mamy tu Wilhelminę Murray, kapitana Nemo, Dr Jekylla i Mr. Hyde’a, Allana Quatermaina oraz Hawley’a Griffina (Niewidzialnego człowieka), którzy tworzą zespół ekscentrycznych indywiduów,

Paweł Matuszek 1
Egmont 100%
15 Paź 2013

Strażnicy [recenzja]

Gdy nie tak dawno temu świat miłośników komiksów zelektryzowała informacja, że DC Comics zamierza stworzyć serię opowiadającą o wcześniejszych losach najważniejszych bohaterów słynnej powieści graficznej „Strażnicy” Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa, niemal wszyscy zainteresowani zgodnie stwierdzili, że to się nie może udać.

Paweł Matuszek 0
KickAss1-lg
23 Sie 2013

Jak (nie) zostać superbohaterem

W świecie w którym Ben Affleck zostaje Batmanem, honor superbohaterów uratować może tylko ktoś kto z nich zakpi. Równie udanie jak trzy lata temu zrobił to „Kick-Ass”.

Robert Ziębiński 0
alan moore wywiady 85%
01 Cze 2013

Alan Moore. Wywiady [recenzja]

Alan Moore jest niezwykłą postacią. To pisarz, erudyta, ekscentryk, zdeklarowany okultysta, ale przede wszystkim wybitny scenarzysta komiksów, który swoimi dziełami zrewolucjonizował komiksową narrację i nadał jej prawdziwie literacką głębię.

Paweł Matuszek 0