Egmont 80%
29 Paź 2016

Usagi Yojimbo: Złodzieje i szpiedzy – krwawe jatki w imię sprawiedliwości [recenzja]

W najnowszym tomie przygód Usagiego trup ściele się gęsto. Nie tylko za sprawą króliczego miecza, ale też wielu zdarzeń przybliżających codzienne trudy życia Japończyków z różnych klas społecznych.

Paweł Deptuch 0
Egmont 70%
15 Sty 2016

Malutki lisek i wielki dzik #1: Tam – o sile przyjaźni [recenzja]

Druga edycja konkursu im. Janusza Christy zaowocowała kolejnym bardzo dobrym komiksem dla młodszych czytelników. „Malutki lisek i wielki dzik” Bereniki Kołomyckiej to pięknie namalowana i pouczająca opowieść o przyjaźni.

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
05 Lis 2015

Usagi Yojimbo: Senso – królik emocjonalny i depresyjny [recenzja]

Jak pogodzić tak odległe od siebie tematy jak “Wojnę światów” H.G. Wellsa i XVII-wieczną Japonię zamieszkałą przez zantropomorfizowane zwierzęta? Bardzo ciężko, ale chyba tylko jedna osoba mogła wyjść z takiego karkołomnego projektu obronną ręką – Stan Sakai, który z ogromną lekkością i wdziękiem skonfrontował królika przybocznego z ośmiornicami z Marsa.

Paweł Deptuch 0
Ezop 75%
09 Paź 2015

Strasznowiłka w Groźnym Gąszczu – bajka inna niż większość [recenzja]

Na naszym rynku nie brakuje sympatycznych i mądrych książeczek dla dzieci, które przyciągają nie tylko słowem ale i obrazem. Ale „Strasznowiłka w Groźnym Gąszczu” zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych tego typu pozycji.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 100%
15 Cze 2015

Powrót rzęsorka [recenzja]

Szczęście, że mamy Tomka Samojlika. Gdyby nie on dzieciaki nigdy nie miałyby możliwości przeżycia tak wspaniałej, leśnej przygody jak u boku bohaterów serii o ryjówce, a polski komiks byłby znacznie uboższy w dokonania, którymi warto się chwalić na arenie międzynarodowej.

Paweł Deptuch 1
Sound Tropez 100%
13 Maj 2015

Ryjówka przeznaczenia – słuchowisko [recenzja]

Studio Sound Tropez konsekwentnie rozbudowuje ofertę słuchowisk dla najmłodszych i po bardzo udanej adaptacji „Kajko i Kokosza” serwuje głosową interpretację jednego z najlepszych komiksów dla dzieci ostatnich lat – „Ryjówki przeznaczenia”.

Paweł Deptuch 0
BUM Projekt 80%
01 Kwi 2015

Mysia Straż: Jesień 1152 #2 [recenzja]

Drugi tom „Mysiej Straży”, choć bezpośrednio kontynuuje losy trójki dzielnych gryzoni, pod względem tempa jak intensywności dostarczanych doznań znacząco różni się od poprzednika.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 60%
09 Lut 2015

Detektyw Miś Zbyś na tropie #2: Złoty sokół teksański [recenzja] [komiks]

„Złoty sokół teksański” kontynuuje przygody Misia Zbysia i jego towarzysza Borsuka Mruka – dwóch zaradnych detektywów wzorowanych na Sherlocku Holmesie i Johnie Watsonie.

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
04 Lut 2015

Usagi Yojimbo: Czerwony skorpion [recenzja]

Od ponad trzydziestu lat „Usagi Yojimbo” Stana Sakai jest niezachwianym wyznacznikiem wysokiej jakości, źródłem wiedzy o Japonii z czasów feudalnych i doskonałą rozrywką dla czytelnika w każdym wieku.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 100%
03 Lut 2015

Ryjówka przeznaczenia [recenzja] [komiks] [dla dzieci]

Jeśli chcecie namówić młodsze dziecko do czytania, zaproponować mu fascynujący świat, a przy okazji nauczyć czegoś pożytecznego, koniecznie sprezentujcie mu „Ryjówkę przeznaczenia”. Obok „Łaumy” to najlepszy polski komiks dla dzieci.

Paweł Deptuch 0
BUM Projekt 80%
10 Paź 2014

Mysia Straż: Jesień 1152 #1 [recenzja]

Nowe na naszym rynku wydawnictwo, BUM Projekt, wytacza ciężkie działo w postaci serii „Mysia Straż”, która jest jednym z najlepszych komiksów familijnych ostatnich lat.

Paweł Deptuch 0
Egmont 80%
25 Lut 2014

Blacksad 5: Amarillo [recenzja]

To dobrze, że kolejne części cyklu „Blacksad” ukazują się tak rzadko (zaledwie pięć tomów na przestrzeni trzynastu lat), bo dzięki temu jej autorom udaje się utrzymać jakość kolejnych albumów na w miarę równym poziomie i wypracowana przez nich formuła opowiadania komiksowych historii nie zdążyła się jeszcze zużyć. Najnowsza, już piąta odsłona przygód kociego detektywa, również nie ma się czego wstydzić. Lektura „Amarillo” udowadnia, że Diaz Canales i Guarindo nadal wiedzą jak stworzyć wciągającą, soczystą opowieść, która bazując niemal wyłącznie na gatunkowych schematach, potrafi zaintrygować i poruszyć emocje. Wszystkie pojawiające się w tej serii postacie są humanoidalnymi zwierzętami, a gatunek, do jakiego należą, podkreśla indywidualne cechy ich charakterów. Dlatego też główny

Paweł Matuszek 0
Egmont 100%
16 Lut 2014

Usagi Yojimbo: Miasto zwane piekłem [recenzja]

W ciągu trzydziestu lat Stan Sakai samodzielnie narysował i wymyślił scenariusze do dwudziestu siedmiu tomów opowiadających przygody długouchego ronina, Usagiego Yojimbo. Jest to wyczyn niebagatelny biorąc pod uwagę chociażby łączną ilość stron (prawie sześć tysięcy), a przede wszystkim nieprzemijający wysoki poziom, na którym stoją wszystkie albumy z tej serii. Najnowszy, Miasto zwane piekłem, to kolejny dowód potwierdzający niezwykły kunszt autora zarówno do snucia wciągających opowieści jak i wiernego odwzorowywania realiów feudalnej Japonii. Tym razem, podczas swej tułaczki po kraju, Usagi trafia do miejscowości zwanej Piekłem, którą rządzą niepodzielnie dwa gangi i jak zwykle, z poczucia obowiązku, stanie w obronie udręczonych mieszkańców. Umiejętnie lawiruje pomiędzy jedną a drugą bandą próbując rozwiązać

Paweł Deptuch 0
Post 90%
27 Maj 2013

Kukułki Bouzona [recenzja]

Każdy, kto lubi słynnego „Dilberta” Scotta Adamsa, powinien bezzwłocznie sięgnąć po kapitalne „Kukułki Bouzona”, stworzone przez francuską artystkę Anouk Ricard, bo pod wieloma względami przypominają one komiksowe dokonania Adamsa. Jednak w żadnym razie nie jest to kopia, lecz całkowicie autorska kreacja, która tylko wyrasta z takich samych inspiracji.

Paweł Matuszek 0
Kultura Gniewu 85%
07 Kwi 2013

Niedźwiedź, kot i królik [recenzja]

Jeśli w niedużym odstępie czasu ukazują się w Polsce dwa tak dobre debiutanckie komiksy, jak „Rozmówki polsko-angielskie” Agaty Wawryniuk i „Niedźwiedź, kot i królik” Marysi i Michała Rostockich to spokojnie można powiedzieć, że polski komiks jest w bardzo dobrej kondycji.

Paweł Matuszek 0