czlowiek-ktory-spadl 100%
30 Sty 2017

Człowiek, który spadł na ziemię – wielki powrót Artefaktów [recenzja]

Minęło już ponad pół roku, odkąd wydawnictwo Mag dostarczyło miłośnikom znakomitego science-fiction z cyklu „Artefakty”. Wreszcie, wraz z rozpoczęciem nowego roku seria powraca i to z jakże wyjątkowym tytułem!

Łukasz Radecki 1
MAG 100%
10 Maj 2016

Ślepe stado – skrajny pesymizm Brunnera [recenzja]

W serii Artefakty proponowanej przez wydawnictwo Mag pojawiła się kolejna klasyczna powieść Johna Brunnera. Ponownie mistrz fatalistycznego science-fiction zabiera nas do świata, który jest wielce prawdopodobny.

Łukasz Radecki 0
Odwrócony świat 75%
03 Mar 2016

Odwrócony świat – wczesne rozpoznanie chwiejnej natury rzeczywistości [recenzja]

Po zeszłorocznej, znakomitej „Rozłące”, wydawnictwo Mag dalej rozpieszcza polskich fanów Christophera Priesta. W „Odwróconym świecie”, wczesnej powieści pisarza, powracają znane z innych jego książek motywy oraz trawiące go obsesje.

Tomasz Miecznikowski 0
MAG 90%
22 Sty 2016

Upadek Hyperiona – genialna space opera Dana Simmonsa [recenzja]

Większość literackich cykli ma to do siebie, że po wspaniałym tomie pierwszym stopniowo staczają się w dół, w najlepszym wypadku powielając schemat utrzymują się na wyrównanym poziomie. „Upadek Hyperiona” Dana Simmonsa miał zadanie dodatkowo trudniejsze, bowiem poprzednik wzniósł poprzeczkę niewiarygodnie wysoko.

Łukasz Radecki 0
MAG 90%
01 Gru 2015

Na fali szoku – Snowden przepowiedziany [recenzja]

John Brunner zdobył serca polskich czytelników science-fiction genialną powieścią „Wszyscy na Zanzibarze”, w tym moje. Długo zbierałem się do lektury „Na fali szoku”, obawiając się, czy autor sprosta wysoce postawionym wymaganiom. Niepotrzebnie.

Łukasz Radecki 0
MAG 100%
30 Lis 2015

Hyperion – arcydzieło Simmonsa [recenzja] [książka]

Oczywistym było, że gdy w wydawnictwie Mag wystartowała znakomita seria Artefakty, prędzej czy później cykl porównywany do „Diuny” Franka Herberta musi się w niej pojawić. I rzeczywiście. W twardej oprawie, jak zwykle znakomicie wydana, ozdoba kolekcji każdego pasjonata fantastyki naukowej wreszcie jest dostępna. W odległej przyszłości trwa międzygalaktyczna wojna. Ludzkości grozi zagłada. Na tytułową planetę przybywa siedmiu pielgrzymów, których zadaniem jest dotarcie do mitycznych grobowców, pośród których, być może, znajdą ratunek dla swojego gatunku. Przed ukrywającą się tam przerażającą istotą (bóstwem?) stanąć może tylko jeden, uprzednio poznamy historię (prawie) każdego z nich. Simmons to autor, który tworzy nieporównywalne z niczym fabuły, wymykające się prostej klasyfikacji, ukazując horyzonty wyobraźni nieosiągalne dla

Łukasz Radecki 1
MAG 75%
13 Paź 2015

Trawa – S-f w religijno-moralnym sosie [recenzja]

W serii Artefakty proponowanej przez wydawnictwo Mag ukazują się arcydzieła i klasyczne powieści science-fiction, które w Polsce zostały nieco zapomniane, albo w ogóle nie miały szansy się ukazać. O ile w przypadku dotychczas wydawanych (i recenzowanych tutaj) tytułów nie szczędziłem słów pochwały, to w przypadku „Trawy” mam mieszane uczucia.

Łukasz Radecki 0
MAG 100%
09 Paź 2015

Wszyscy na Zanzibarze – Ponure arcydzieło science fiction [recenzja]

Seria Artefakty proponowana przez wydawnictwo Mag to oferta skierowana do ambitniejszych i bardziej dociekliwych czytelników science-fiction, którzy poszukują w literaturze czegoś więcej niż tylko relaksującej rozrywki. To także kanon gatunku, który wydawnictwo w doskonały sposób przypomina. Trudno o lepszy manifest marki niż „Wszyscy na Zanzibarze” Johna Brunnera.

Łukasz Radecki 0
MAG 100%
10 Sie 2015

Drugie odkrycie ludzkości / Nostrilla – Tolkien science-fiction [recenzja] [książka] [sci-fi]

Wydawnictwo Mag wytacza ciężkie działa science-fiction wraz z wydaniem „Drugiego odkrycia ludzkości” i „Norstrilli” Cordwainera Smitha w zbiorczym tomie w serii Artefakty.

Łukasz Radecki 1
MAG 90%
27 Lip 2015

Przedrzeźniacz – Dystopia analfabetów [recenzja] [książka] [sci-fi]

Wydawnictwo Mag swoją serią Artefakty leje miód na serce każdego fana science-fiction. Choć sam nigdy za takiego się nie uważałem, wszystko zaczyna ulegać zmianie, za sprawą takich arcydzieł, jak choćby wydany właśnie „Przedrzeźniacz” Waltera Tevisa.

Łukasz Radecki 0
MAG 100%
04 Lip 2015

Trylogia Ciągu [recenzja] [książka] [sci-fi]

Wydawnictwo Mag przypuściło atak nową serią wydawniczą „Artefakty”. Jest to pomysł godny poklasku, gdyż w cyklu mają się ukazywać najlepsze i najbardziej znaczące utwory z gatunku fantastyki. Trudno sobie wyobrazić, by mogło tam zabraknąć „Trylogii Ciągu” Williama Gibsona, ojca i matki całego cyberpunka.

Łukasz Radecki 2