Dzika Banda
07 Wrz 2015

Audiobooki na podstawie kultowych filmów z lat 80.

Książkowe adaptacje filmów przez długi czas stanowiły wręcz osobny gatunek literacki. Lata 80. i 90. były rajem dla fanów chcących w kółko przeżywać swój ulubiony film w domowym zaciszu, a dodatkowym atutem takich nowelizacji często były „materiały dodatkowe” w postaci usuniętych scen, spojrzenia na niektóre zdarzenia z innej perspektywy czy też koncepty zapożyczane z wczesnych wersji scenariusza. Wyobraźcie sobie, że te popularne pod koniec XX w. „potworki” pewna grupa zaadaptowała do postaci audiobooków!

Paweł Deptuch 0
Sound Tropez 100%
13 Maj 2015

Ryjówka przeznaczenia – słuchowisko [recenzja]

Studio Sound Tropez konsekwentnie rozbudowuje ofertę słuchowisk dla najmłodszych i po bardzo udanej adaptacji „Kajko i Kokosza” serwuje głosową interpretację jednego z najlepszych komiksów dla dzieci ostatnich lat – „Ryjówki przeznaczenia”.

Paweł Deptuch 0
od lewej - Szymon Holcman (Kultura Gniewu, wydawca), Tomasz Samojlik (autor komiksu i scenariusza słuchowiska), Michał Szolc (Sound Tropez)
20 Sty 2015

Michał Szolc: Słuchowiska, komiksy i gry wideo [wywiad]

Michał Szolc, założyciel studia Sound Tropez zajmującego się dźwiękowymi adaptacjami komiksów, opowiada nam o procesie powstawania słuchowisk i współpracy ze znanymi aktorami filmowymi. A my przedpremierowo prezentujemy zdjęcia z pierwszego dnia realizacji „Ryjówki przeznaczenia”.  

Paweł Deptuch 0
Sound Tropez 100%
27 Lis 2014

Chłopcy: W skrócie [recenzja]

Jeśli nie mieliście okazji zapoznać się z serią „Chłopcy” Jakuba Ćwieka, to właśnie nadarzyła się okazja aby szybko i tanio się do niej przekonać.

Paweł Deptuch 0
Sound Tropez 70%
22 Paź 2014

Funky Koval: Bez oddechu – Słuchowisko [recenzja]

Studio Sound Tropez zmienia klimaty i po kilku produkcjach fantasy i horrorze zabiera się za klasykę polskiego komiksu science fiction.

Paweł Deptuch 0
Sound Tropez 90%
09 Cze 2014

Thorgal: Zdradzona Czarodziejka. Wyspa wśród lodów – słuchowisko [recenzja]

Studio Sound Tropez rozwija swą ofertę w niebywałym tempie. Po „Żywych Trupach” i „Conanie barbarzyńcy” przyszedł czas na dźwiękową adaptację najpopularniejszego komiksu w Polsce, czyli „Thorgala” Jeana Van Hamme’a i Grzegorza Rosińskiego. Produkcja została namaszczona przez samych autorów, a Rosiński z tej okazji przygotował oryginalny projekt okładki i nie są to jedyne plusy całego przedsięwzięcia. Poprzednie słuchowiska charakteryzowały się znakomitym wykonaniem, a każdy najdrobniejszy detal dopieszczano do granic możliwości. Nie inaczej jest w przypadku „Thorgala”, który w moim odczuciu jest dotychczas najlepszym dziełem studia. Na warsztat wzięto dwa pierwsze tomy serii i zgrabnie połączono je w jedną całość. Największą zmianą w stosunku do oryginału jest bardzo mocne rozbudowanie dialogów. Wiele

Paweł Deptuch 0
Sound Tropez 75%
12 Kwi 2014

Conan Barbarzyńca i królowa czarnego wybrzeża [recenzja]

Zdaje się, że Polacy stali się pionierami w łączeniu komiksowej formy z muzyką. Wpierw, w 2011 we Wrocławiu, uruchomiono cykl imprez w formie multimedialnego pokazu pt. Komiksofon, podczas których artyści prezentują swoje ilustracje łącząc je z inspirującą ich muzyką (niebawem startuje już trzynasta edycja eventu). Dwa lata później do gry weszło Studio Sound Tropez, które przedstawiło światu pierwszą dźwiękową adaptację komiksu „Żywe Trupy” Roberta Kirkmana. Eksperyment okazał się niebywałym sukcesem, co zaowocowało nie tylko kontynuacją projektu ale też francuską i hiszpańską wersją językową. Studio połknęło bakcyla i przygotowało kolejną adaptację, tym razem serii „Conan Barbarzyńca” Briana Wooda. Sam komiks co prawda w Polsce się nie ukazał, ale fani twórczości Roberta

Paweł Deptuch 0
Zywe Trupy okladka 100%
09 Kwi 2014

Żywe Trupy #1-2 – Słuchowisko [recenzja]

Przyznam, że gdy po raz pierwszy usłyszałem o adaptacji dźwiękowej Żywych Trupów, padłem ze śmiechu. Jak to? Będą przerabiać komiks na audiobooka? Przecież to niewykonalne. Pierwszy teaser niespecjalnie mnie zachęcił, a nastawił wręcz opozycyjnie do całego przedsięwzięcia. Nie byłem z resztą jedynym, który się uprzedził. Zdanie zmieniłem na kilka dni przed premierą, kiedy do sieci trafił pełny zwiastun w postaci adaptacji pierwszego zeszytu. Oczarował mnie. Usiadłem ponownie, tym razem z albumem w ręku i zacząłem porównywać oba nośniki. Podobnie jak w przypadku serialu, jest sporo różnić. Komiks nie jest przełożony kadr w kadr, kropka w kropkę. Przede wszystkim dodany jest głos z offu, narrator, komentujący bieżące wydarzenia, których w żaden

Paweł Deptuch 0
26 Sty 2014

Audiobook, czyli renesans słuchowisk

      „Święty chaos”, „Żywe trupy”, „ Blade Runner”, „Trylogia husycka”… Podczas kiedy w Polsce kino wciąż nie doczekało się naszych wielkich filmowych superprodukcji, rynek audiobooków radzi sobie wyśmienicie.       Audiobooki są dziś dostępne w wielu formatach, od kaset magnetofonowych, płyt CD po formaty cyfrowe jak MP3, WMA i AAC. Od kilku ładnych lat w naszym kraju, bestsellerowe powieści czytane przez znanych aktorów, okraszone wspaniałą warstwą dźwiękową, zaludniają księgarskie półki oraz sklepy internetowe coraz bardziej. „Książki mówione” przeżywają dziś swój renesans, ze względu na ich mobilność. Możemy je wypożyczać zamiast kupować w niskiej cenie na startupie o nazwie Słuchalnia.pl, wrzucić do własnej, wygodnej półki w serwisie internetowym

Daniel Podolak 0