Simon and Schuster 90%
31 Paź 2016

Born to Run – Bruce Springsteen i podróż w głąb siebie [recenzja]

Nobel dla Boba Dylana spowodował, że masa krytyków literackich obnażyła swoją ignorancję publicznie dyskredytując twórczość muzyka. Dla nich wszystkich mam bardzo złą wiadomość. Autobiografia Bruce’a Springsteena „Born to Run” nie dość, że jest mocną opowieścią o sobie, nie dość, że nie boi się w niej obnażać, to na dodatek jest to rzecz znakomicie napisana.

Robert Ziębiński 0
SQN 65%
26 Wrz 2016

Roman Kostrzewski, Głos z Ciemności – z szacunkiem, bo się może skończyć źle [recenzja]

Legenda Romana Kostrzewskiego i zespołu Kat wydają się być dla młodego pokolenia niezrozumiałym fenomenem. Dwudziestolatkom trudno dziś pojąć jak wielką rolę odegrała ta grupa w kształtowaniu się polskiej sceny metalowej, jak wielkim skandalistą był stojący na jej czele wokalista. Dla młodszych „Głos z ciemności” będzie więc historyczną wyprawą, dla starszych… nie do końca spełnioną obietnicą.

Łukasz Radecki 0
w-obronie-innych-kaznodzieja-z-karabinem 85%
10 Wrz 2016

W obronie innych. Kaznodzieja z karabinem – prawdziwa historia bojowego księdza [recenzja]

Życie pisze historie, przy których blakną wszystkie fabuły i wymysły twórców filmowych i literackich. Niewątpliwie jednym z najbardziej jaskrawych przykładów na potwierdzenie tej teorii jest historia Sama Childersa, kaznodziei z karabinem. Kilka lat temu mogliśmy obejrzeć interesujący film z Gerardem Butlerem oparty na losach tego człowieka. Teraz możemy dokładniej zgłębić tę historię dzięki kolejnej pozycji w serii War Report wydawnictwa War Book.

Łukasz Radecki 0
Gniew jest energią 80%
05 Kwi 2016

Gniew jest energią. Moje życie bez cenzury – buńczuczna autobiografia Johnny Rottena [recenzja]

John Lydon znany przede wszystkim jako Johnny Rotten z Sex Pistols to postać niezwykle barwna (nie tylko pod względem stroju i wyglądu) i buntownicza. Nic dziwnego, że jego autobiografia aż skrzy od tego co zawsze cechowało muzyka – gadulstwa i arogancji.

Łukasz Radecki 0
Kultura Gniewu 90%
01 Kwi 2016

Arab Przyszłości – mocny kandydat na komiks roku [recenzja]

W komiksowej autobiografii Riada Sattoufa jest i śmieszno, i straszno, a przede wszystkim fascynująco. Głównie przez fakt, że wydarzenia i różne części arabskiego w większości świata, obserwujemy z perspektywy kilkuletniego dziecka.

Tomasz Miecznikowski 0
Pentagist
17 Mar 2016

Bestsellerowi mordercy – książki pisane przez zbrodniarzy [ranking]

„Polska odwraca oczy” zbiór reportaży Justyny Kopińskiej zawiera wywiad z Anną Trynkiewicz, żoną seryjnego mordercy. Wywiad jest mocny – to nie ulega wątpliwości. Pokazuje też jak myślą ludzie, którzy znajdują się pod wpływem takich osób. Co ciekawe (i przerażające) sami seryjni mordercy (i nie tyko seryjni) też często piszą książki. Przypomnijmy kilka osobliwych i dość koszmarnych przypadków.

Hubert Sosnowski 0
Zysk i S-ka 90%
11 Lut 2016

Stale w ruchu – Geniusz na motorze [recenzja]

Szczera i znakomicie napisana autobiografia wybitnego angielskiego naukowca (znanego m.in. z książki „Przebudzenia”, na podstawie której powstał nominowany do Oscara film z Robinem Williamsem i Robertem De Niro), która nie skupia się wyłącznie na osiągnięciach autora, ale również – a może nawet przede wszystkim? – na jego słabościach.

Bartek Paszylk 0
In Rock 90%
02 Lut 2016

Ja, Ozzy – przezabawna autobiografia Księcia Ciemności [recenzja]

Pisaliśmy ostatnio o poradniku autorstwa Johna „Ozzy’ego” Osbourna, gdzie niezniszczalny muzyk udzielał rad medycznych, psychiatrycznych i potrzebującym czytelnikom. Spora dawka humoru tam zawartego skłoniła nas do przypomnienia jego autobiografii, która rozbawia do łez.

Łukasz Radecki 0
ide tam gdzie ide 90%
31 Gru 2015

Idę tam gdzie idę. Autobiografia – Sekretne życie Kazika Staszewskiego [recenzja]

Wbrew wcześniejszym postanowieniom, lider Kultu, KnŻ i paru innych znaczących krajowych formacji postanowił, że jednak nie będzie czekał do śmierci, aby poopowiadać fanom o kulisach tworzenia swych przebojów. Zresztą nie tylko fanom – przecież „Idę tam gdzie idę” to obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się historią polskiego rocka.

Bartek Paszylk 0
Księżniczka po przejściach 65%
27 Gru 2015

Księżniczka po przejściach – zbuntowany produkt Hollywood [recenzja] [książka] [autobiografia]

Przez ekrany kinowe całego świata trwa triumfalny pochód „Przebudzenia mocy”. Kto pragnie odtrutki na to wszędobylskie szaleństwo, niech sięgnie po książkę, którą napisała aktorka grająca najważniejszą kobiecą rolę w gwiezdnej sadze. Czemu to odtrutka”? Choćby dlatego, że w „Księżniczce po przejściach” znajdziemy między innymi takie zdanie: „Niemal czterdzieści lat temu George Lucas zrujnował mi życie”.

Tomasz Miecznikowski 0
SQN 75%
22 Maj 2015

Sex, drugs &rock’n’roll i inne kłamstwa [recenzja]

Autobiografia basisty i jednego z założycieli zespołu Guns’N’Roses to nie tylko opowieść o upadku i powstaniu ze zgliszczy rockowego muzyka, ale przede wszystkim barwna panorama rockowych lat 80.

Robert Ziębiński 0
Pasja i bluźnierstwo, Martin Scorsese
15 Mar 2013

Pasja i bluźnierstwo

Pasja i bluźnierstwo, Martin Scorsese, Znak Cztery lata temu robiąc sobie w głowie bilans trzydziestolatka, odkryłem że przez całe moje dorosłe życie towarzyszył mi tylko jeden przedmiot. Zmieniało się otoczenie, miasta, kobiety, ludzie a on niczym rzep przyczepiony do ogona trwał ze mną na dobre i na złe. Tym przedmiotem jest książka, konkretnie autobiografia Martina Scorsese „Pasja i bluźnierstwo”. Wydana w Polsce w 1997 roku (od tamtej pory niewznawiana) cienka książeczka, w której twórca „Wściekłego byka” opowiada o sobie i swej największej miłości – kinie.   Nie jest to literatura wybitna, nawet trudno nazwać ją literaturą, bo Scorsese oparł ją na wykładach, jakie wygłaszał dla studentów, które ktoś spisał a

Robert Ziębiński 0
Kultura Gniewu 70%
15 Mar 2013

Rozmówki polsko-angielskie [recenzja]

Doświadczeni redaktorzy nie bez powodu radzą początkującym pisarzom, by starali się pisać o tym, na czym się znają – własnych przeżyciach, zainteresowaniach, obsesjach.

Paweł Matuszek 0
Kultura Gniewu 85%
15 Mar 2013

Rycerze świętego Wita [recenzja]

Czasem, gdy utalentowany twórca sięga po wyjątkowo osobisty temat, dzieje się coś niesamowitego, wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju, coś, co sprawia, że powstaje dzieło genialne.

Paweł Matuszek 0