Kino Świat
13 Lut 2017

Fest Makabra 2017, czyli krótki przegląd filmów festiwalowych #1

W lutym, w całej Polsce, w wybranych kinach studyjnych startuje pierwsza edycja Fest Makabry – festiwalu promującego niezależne kino grozy. Poniżej przedstawiamy mini-recenzje pierwszych czterech, spośród ósemki filmów jakie będziecie mogli obejrzeć.

Maciej Bachorski 0
ksiazkowy-maraton-2
27 Gru 2016

Ksiązkowy maraton, czyli czytamy hurtowo (#2) dzieła niezwykłe

Koniec roku coraz bliżej, wkrótce też przyjdzie czas podsumowania literackich premier (i wznowień) minionych dwunastu miesięcy. Jest więcej niż pewne, że większość z omówionych dziś hurtowo powieści tam się znajdzie. To bezwarunkowe „debeściaki”.

Łukasz Radecki 4
Azymut t.3 Antropotamy Nihilu 80%
02 Wrz 2016

Azymut #3: Antropotamy Nihilu – przepiękna jazda bez trzymanki [recenzja]

“Azymut” nadal czaruje i zachwyca zjawiskowymi rysunkami Andreae i w końcu, choć jeszcze nieśmiało, zaczyna ujawniać też szerzej zakrojoną intrygę.

Paweł Deptuch 0
SQN 80%
16 Maj 2016

Osobliwe i niezwykłe przypadki Avy Lavender – piękna baśń dla płci pięknej [recenzja]

Wydawnictwo SQN w przerwach między kolejnymi biografiami wielkich sportowców podrzuca coś dla czytelników szukających w literaturze niezapomnianych wrażeń. Jest coś i dla młodzieży, jest i dla dorosłych. Najnowsza ich propozycja zachwyci niewątpliwie płeć piękną.

Łukasz Radecki 0
Wyd. Komiksowe 80%
27 Kwi 2016

Azymut #2: Niech piękna zdycha – w poszukiwaniu ptaka czasu [recenzja]

W drugim tomie “Azymutu” mamy do czynienia z jeszcze większą ilością zwariowanych i nieszablonowych pomysłów oraz fenomenalnych ilustracji, od których nie można oderwać wzroku.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 85%
21 Mar 2016

Azymut #1: Poszukiwacze zaginionego czasu – zjawiskowa fantasy [recenzja]

Już dawno nie widziałem tak pięknego, urodziwego i dziwnego komiksu. Pierwszy tom “Azymutu” to świetne otwarcie obiecującego cyklu fantasy.

Paweł Deptuch 0
Uroboros 90%
02 Wrz 2015

Światy Dantego – zbiór tekstów oryginalnych i różnorodnych [recenzja] [książka] [sci-fi] [horror] [kryminał] [fantasy] [baśń]

W tym roku Anna Kańtoch po raz piąty zdobyła Nagrodę im. Janusza A. Zajdla i tym samym zrównała wynik Andrzeja Sapkowskiego. Nie mam też wątpliwości, że szybko w tej kwestii przeskoczy i Jacka Dukaja, bo autorka pisze i dobrze, i dużo. “Światy Dantego” to zbiór jej najlepszych opowiadań, z których trzy zostały wyróżnione właśnie tą nagrodą.

Paweł Deptuch 0
geekowe noworodki 20
31 Maj 2015

Najlepszy cosplay (VI) – Geekowe noworodki [galeria]

Z okazji Dnia Dziecka mamy dla Was cudną galerię noworodków poprzebieranych za popkulturowe ikony. Znajdziecie tutaj nawiązania do Gwiezdnych Wojen, gier, komiksów, książek, baśni i bajek.

Paweł Deptuch 0
asian-korean-disney-remake-illustration-na-young-wu-snow white
03 Maj 2015

Klasyczne baśnie w ujęciu azjatyckim [galeria]

Gdy wspominamy klasyczne baśnie i bajki, myśląc o Królewnie Śnieżce czy Małej Syrence, wyobrażamy je sobie najczęściej w interpretacji Walta Disneya. Koreańska artystka, Na Young Wu, postanowiła nieco zaburzyć ten wizerunek i spojrzeć na wybrane postaci z innej perspektywy, tworząc je w tradycyjnym koreańskim stylu zwanym manhwą i obdarzając kostiumami, fryzurami i otoczeniem z własnej kultury. Efekt oceńcie sami.

Paweł Deptuch 0
Albatros 100%
09 Lut 2015

BAŚNIE BRACI GRIMM BEZ CENZURY dla dorosłych i młodzieży [książka]

Baśnie są pierwszymi utworami literackimi, z jakimi stykają się dzieci. To niezwykłe opowieści oddziaływające na wyobraźnię, zawierające konkretne przesłanie uwypuklone przez szablonowe postaci i schematyczne zachowania. Philip Pullman, ceniony badacz literatury postanowił przedstawić na nowo opracowane najsłynniejsze baśnie braci Grimm.

Łukasz Radecki 0
Disney Polska 70%
17 Sty 2015

Tajemnice lasu

Gdyby ten film powstał ponad dekadę temu, uznalibyśmy go za arcydzieło. Dziś po „Drawn Together”, „Shrekach” i wszystkich animowanych filmach żonglujących cytatami z baśni i bajek „Tajemnice lasu” tylko bawią. Ale to i tak całkiem spore osiągnięcie.

Robert Ziębiński 0
Timof i cisi wspólnicy 80%
21 Maj 2014

Wąż wodny [recenzja]

Pisanie o „Wężu wodnym” to zadanie o tyle karkołomne, że ten piękny komiks składa się głównie ze znaków zapytania. Po prostych fabułach w rodzaju „Nokturno” i „Doomboya” Tony Sandoval przedstawia tym razem historię, od której może zagotować nam się w głowach.

Jakub Małecki 0
Kultura Gniewu 90%
08 Maj 2014

Reprobus [recenzja]

Zbyt łatwo i zbyt chętnie zapominamy o tym, że wiele legend i opowieści serwowanych przez kapłanów wielkich religii monoteistycznych, wywodzi się ze znacznie starszych tradycji duchowych i zostały one jedynie zaadaptowane na potrzeby „jedynie słusznej” dogmatyki.

Paweł Matuszek 0
Egmont 85%
20 Mar 2014

Baśnie #12: Czasy Mroku [recenzja]

Najnowsze tom serii stworzonej przez Billa Willinghama, zaczyna się od przybycia do Baśniogrodu nowego mieszkańca, niejakiego Dżepetto – niegdyś zaciętego wroga krainy.

Daniel Podolak 0