Fot. Linda Nylind
09 Maj 2016

Cyndi Lauper – dziewczyna, która lubi się bawić

Jest ulubienicą gejów i lesbijek. Bez niej Madonna nigdy nie wyglądałaby tak barwnie i nie byłoby fenomenu Lady Gagi. Niegdyś najbardziej kolorowa gwiazda pop, Cyndi Lauper, właśnie wydała album „Detour” z piosenkami country.

Robert Ziębiński 0
Miranda Lambert/RCA
24 Kwi 2016

Dziewczyny warte grzechu, czyli seks, rozwody i przemoc domowa

Kilka tygodni temu opublikowaliśmy zestaw śpiewających panów, którzy w swoich utworach mierzą się z życiem i całą resztą. Teraz pora na panie. Oto sześć wokalistek, których być może nie słuchaliście do tej pory, ale posłuchajcie. I dajcie się im uwieść.

Robert Ziębiński 0
mat. pras.
10 Kwi 2016

Chłopaki po przejściach – siedem płyt dla muzycznych konfederatów

Tęskniliście na Lynard Skynard? Macie ochotę na piosenki śpiewane przez facetów, którzy stracili w życiu wszystko poza godnością? Ballady o złych kobietach i ciepłym piwie? Oto siedem płyt rodem z Południa Stanów Zjednoczonych (choć nie każdy muzyk pochodzi z Południa). Każda piękna, choć większość z nich w Polsce niezauważona.

Robert Ziębiński 0
Highway 20 Records 85%
13 Lut 2016

The Ghosts of Highway 20 – autostradą przez Stany [recenzja]

  W tym roku Lucinda Williams skończyła sześćdziesiąt trzy lata. W Stanach ma status najlepszej żyjącej dziś kompozytorki i w pas kłaniają się jej tacy mistrzowie jak Tom Waits, Elvis Costello czy Steve Earle. Choć nie zawsze tak było. Droga do kariery i uznania Williams była długa i wybrukowana nie jednym upadkiem. Śpiewać zaczęła już pod koniec lat 70., tyle, że na jej albumy nikt nie zwracał uwagi. Szukając swojego miejsca w życiu i muzyce ciągle podróżowała. Od Austin w Teksasie, przez Los Angeles, by finalnie osiąść w Nashville. Kilka razy złamano jej serce, pijała ciut za wiele, cały czas zbierając doświadczenie. Kiedy dziesięciu latach, jakie minęły od jej debiutu

Robert Ziębiński 0
PAX AM 90%
22 Wrz 2015

1989 – czyli Taylor Swift naga i piękna [recenzja]

O tym, że Ryan Adams ma niezwykły słuch do cudzych piosenek nikt nie musiał mnie przekonywać. Od czasu wydania przez niego przeróbki „Brown Sugar” Rolling Stonesów wyglądam każdego coveru jaki nagrywa.

Robert Ziębiński 1
Leaving Eden, The Carolina Chocolate Drops, Nonesuch
15 Mar 2013

Leaving Eden

Leaving Eden, The Carolina Chocolate Drops,  Nonesuch Ta płyta jest jak podróż w czasie. Niczym Marty McFly przenosimy się do przeszłości, z tą różnicą że na liczniku naszego DeLoreana ustawiamy datę nie na połowę lat pięćdziesiątych lecz tak gdzieś na początek lat trzydziestych ubiegłego stulecia. The  Carolina Chocolate Drops to trójka fenomenalnych czarnoskórych muzyków z Północnej Caroliny. Na okładce  Rhiannon Giddens, Hubby Jenkins i Dom Flemons prezentują się niczym tercet wędrownych grajków, przemierzających drogi pomiędzy Raleigh a Atlantą w czasach wielkiego kryzysu.  „Leaving Eden” to stylowa, bezpretensjonalnie zagrana i zaśpiewana  dawka tradycyjnego  amerykańskiego folku z elementami  bluesa i country. Jest akustycznie , korzennie i surowo. Robert Plant zamiast zawracać sobie

0