ksiazkowy-maraton-2
27 Gru 2016

Ksiązkowy maraton, czyli czytamy hurtowo (#2) dzieła niezwykłe

Koniec roku coraz bliżej, wkrótce też przyjdzie czas podsumowania literackich premier (i wznowień) minionych dwunastu miesięcy. Jest więcej niż pewne, że większość z omówionych dziś hurtowo powieści tam się znajdzie. To bezwarunkowe „debeściaki”.

Łukasz Radecki 4
C&T 100%
12 Cze 2014

Król w Żółci

Serial „Detektyw” został okrzyknięty najoryginalniejszym serialem telewizyjnym tego roku. Niesłusznie, bo scenarzysta serii najlepsze rozwiązania fabularne bezczelnie ukradł z prozy Roberta W. Chambersa. Tyle, że w Polsce mało, kto te teksty znał.

Robert Ziębiński 1
Opowieści o duchach. M.R. James
15 Mar 2013

Opowieści o duchach

Opowieści o duchach. M.R. James, C&T Choć wkład w Montague Rhodes Jamesa w literaturę grozy jest równie wielki co Edgara Allana Poe czy H.P. Lovecrafta, autor ten nie tylko nie cieszy się w Polsce zasłużonym uznaniem, ale wręcz znany jest u nas jedynie grupce zapaleńców. Wydawanie u nas cichaczem jego zbiorów opowiadań raczej nie zmieni tego przykrego faktu.  A szkoda. Otóż ów żyjący i tworzący na przełomie XIX i XX wieku brytyjski wykładowca, specjalista od średniowiecza był pasjonatem opowieści o duchach. Zamiast jednak powielać gotyckie klisze jakimi rządził się wówczas ten gatunek, James postanowił wyłamać się często uwspółcześniając swoje historie. Unikał także jak ognia prostych rozwiązań fabularnych zostawiając często otwarte

Robert Ziębiński 0