Czarna Owca 40%
13 Sie 2016

Zimne ognie – Thriller na chłodno [recenzja]

Dziecięca trauma, toksyczne uczucie i zabójcze intrygi… Teoretycznie są to motywy, które powinny gwarantować zajmujący thriller. Tyle tylko, że „Zimne ognie”, czyli powieść zbudowana na wspomnianych motywach, stanowi nader rozczarowujące przedstawienie. Z nielicznymi wyjątkami.

Marcin Waincetel 0
Cserna Szabo_Wielka księga kaca.indd 85%
28 Lip 2016

Wielka księga kaca – z kacem przez wieki [recenzja]

Miałem okazję czytać i recenzować książki historyczne, których myślą przewodnią były mordy, dewiacje, wszelkiej maści zboczenia, alkohol i narkotyki. I wbrew pozorom nie dotyczyły one tylko czasów współczesnych. Nigdy dotąd jednak nie zetknąłem się z książką historyczną o… kacu.

Łukasz Radecki 0
w strone grozy 50%
28 Lip 2016

W stronę grozy – kryminalna familiada [recenzja]

Skandynawskich kryminałów nigdy dość? Jak widać na przykładzie „W stronę grozy” Viveci Sten, niekoniecznie.

Hubert Sosnowski 0
Czarna Owca 70%
20 Lip 2016

Księga Wieszczb – prawda nas wyzwoli [recenzja]

Simon jest bibliotekarzem, mieszkającym w odziedziczonym po rodzicach, rozlatującym się domu na jednym z klifów zatoki Long Island. Koniec z końcem przychodzi mu wiązać ciężko, spuścizna jego rodziny rozpada się w oczach, a na domiar złego w jego ręce trafia osobliwy dziennik ekipy cyrkowej z końca XVIII wieku. Jak się wkrótce okaże, nierozerwalnie związany z tragiczną historią jego rodziny, zdającą się determinować kolej rzeczy w każdym z pokoleń. Jedyny sposób by zapobiec powtarzającym się wypadkom, to rozwiązanie tajemnicy i sięgnięcie w głąb mrocznych sekretów przeszłości – a czas goni, zwłaszcza, że do daty wyznaczającej kolejny akt feralnych wydarzeń pozostało zaledwie kilka dni. Mimo, że „Księga Wieszczb” jest pierwszą powieścią Eriki

Maciej Bachorski 0
Czarna Owca 75%
24 Cze 2016

Miasto Gniewu – dramat widziany oczyma jednostek [recenzja]

Takie aglomeracje jak Los Angeles, to charakteryzujące się niezwykłą dynamiką wzajemnych oddziaływań multikulturalne tygle. W takich miejscach, w których na małej przestrzeni ścierają się dziesiątki różnych światów i styli życia, z reguły wystarczy jedna iskra by wywołać prawdziwy pożar. Własnie taka sytuacja miała miejsce na początku lat 90., kiedy po uniewinnieniu policjantów oskarżonych o pobicie czarnoskórego Rodneya Kinga, w mieście aniołów rozpętało się prawdziwe piekło.

Maciej Bachorski 0
Czarna Owca 75%
24 Maj 2016

Ostatnia prowokacja – czy to romans, czy kryminał? [recenzja]

Powieść „Ostatnia prowokacja” autorstwa Louis Lee spodoba się płci pięknej, ale może również służyć jako ostrzeżenie dla mężczyzn. Nie tylko dla tych, którzy zwykli się źle prowadzić. Jak mówi stare porzekadło – „na wojnie i w miłości wszelkie chwyty dozwolone”.

Łukasz Radecki 0
duncan 75%
21 Kwi 2016

Korytarzem w mrok – upiorne szkolnictwo [recenzja]

W zalewie okupujących księgarnie taśmowych dziełek spod sztandaru Young Adult, coraz trudniej wyłowić prawdziwą perełkę. Znacznie łatwiej za to przegapić literaturę, którą można uznać za wartościową.

Maciej Bachorski 0
gorace krzesla 60%
16 Mar 2016

Gorące krzesła – niezły kryminał z falstartem [recenzja]

Syndrom rozwlekłej rozbiegówki to straszna choroba, która pogrzebała już niejedną dobrą książkę. Ileż razy rzuciliście powieść przez drętwy początek? Czasem do nich wracaliście i okazywało się nagle, że to całkiem porządne lektury. Wiele jednak takiej szansy nie dostało. Mam nadzieję, że „Gorące Krzesła” nie podzielą losu tych ostatnich…

Hubert Sosnowski 0
Czarna Owca 80%
07 Mar 2016

Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku – Dziki, przerażający, piękny Meksyk [recenzja]

Meksyk jawi się dla większości z nas, w tym i niżej podpisanego jako niezwykły kraj, do którego przynajmniej raz w życiu chciałoby się pojechać. I choć Piotr Grzegorz Michalik również gorąco do tego zachęca, wyciąga na światło dzienne mroczne oblicze tego państwa.

Łukasz Radecki 0
Czarna Owca 70%
02 Lut 2016

A kysz, zjawo nieczysta – Charlie Mortdecai kontra czarna magia [recenzja]

“A kysz, zjawo nieczysta” Bonfiglioliego zamyka kryminalną trylogię o Charlliem Mortdecaiu. Szkoda tylko, że w tak ponurym i mało optymistycznym nastroju.

Paweł Deptuch 0
Czarna Owca 85%
07 Sty 2016

Sędzia – w układzie zamkniętym [recenzja]

Mariusz Zielke powoli wyrasta na czołowego przedstawiciela polskich thrillerów. Właśnie ukazał się trzeci tom opowiadający o Jakubie Zimnym, dziennikarzu badającym mroczne sekrety Polaków.

Łukasz Radecki 0
zamek z piasku ktory runal recenzja 60%
31 Gru 2015

Zamek z piasku, który runął – Komiksowy koniec „Millennium” [recenzja]

Komiksowa wersja ostatniej część trylogii „Millennium” nie powinna rozczarować nikogo, kto zna już powieść Stiega Larssona będącą jej podstawą albo późniejszą filmową adaptację tejże – czyli tych, którzy wiedzą już, że jest to po prostu najsłabsze ogniwo bestsellerowej serii.

Bartek Paszylk 0
Czarna Owca 70%
18 Lis 2015

Szwedzi. Ciepło na północy – z wizytą u sąsiadów zza morza [recenzja]

Szwecja jaka jest, każdy widzi. Albo tak mu się przynajmniej wydaje. Jednym kojarzy się z mocnymi kryminałami, innym ze melodyjnym death metalem. Komuś z Abbą, komuś z Sabatonem. Starsi wspomną Bergmana, młodsi Skarsgarda. A Katarzyna Molęda w swej książce wspomina o wszystkim, czego większość z nas o Szwecji nie wie.

Łukasz Radecki 0
Czarna Owca 60%
04 Lis 2015

Cokolwiek uczyniliście – niemal przeciętny kryminał [recenzja]

Aha, mam Cię! Tak myślałem, czytając „Cokolwiek uczyniliście”. Kryminał P.M. Nowaka przez większość czasu wyglądał jak niemal idealny przeciętniak, po którym można się gładko przejechać. Aż tu nagle trafiło się koszmarne, ostatnie sto stron, które zepsuło cały obraz.

Hubert Sosnowski 0
Czarna Owca 70%
21 Paź 2015

Syn szpiega – Rodzinny interes [recenzja]

Zdrady, napięcie i walka o każdy skrawek informacji. Oto problemy agenta wywiadu. Zazwyczaj dostajemy to w formie kryminalnej lub sensacyjnej opowieści. Czasem jednak życie pisze ciekawsze historie. Zobaczcie, jak Bryan Denson poradził sobie z tym w „Synu szpiega”.

Hubert Sosnowski 0
Czarna Owca 65%
24 Wrz 2015

Millennium #4: Co nas nie zabije – Przyszłość jest dziś [recenzja]

„Co nas nie zabije” zdążyło narobić szumu na długo przed premierą. Książka powstawała w atmosferze skandalu i kontrowersji – wszystko przez spór dotyczący praw do książek Stiega Larssona. Stanęło na tym, że oryginalny materiał z niedokończonej czwartej części „Millenium” idzie w odstawkę i do akcji wkracza David Lagercrantz. Jak sobie poradził?

Hubert Sosnowski 0
Czarna Owca 80%
22 Lip 2015

Mam cię na muszce – tchórz i pijak, Charlie Mortdecai [recenzja]

Charlie Mortdecai – miły, bogaty, tchórzliwy, niestroniący od wszelkich rozrywek marszand, który macza palce w działalności przestępczej, żeby zapomnieć o hemoroidach – powraca w drugim tomie swoich przezabawnych i niebezpiecznych przygód.

Paweł Deptuch 0
Czarna Owca 50%
06 Lip 2015

Pogromca lwów

Prawie zapomniałam dlaczego zaczęła mnie wkurzać Camilla Läckberg. Niestety przypomniałam sobie – to co jest zaletą serii o Fjällbace, jest zarazem wadą. Już tłumaczę o co mi chodzi.

Ewelina Jamka 0
Czarna Owca 75%
04 Mar 2015

Nie wymachuj mi tym gnatem

Patrząc na vintage’ową okładkę „Nie wymachuj mi tym gnatem” nie mogłem się powstrzymać aby zacząć czytać powieść Bonfiglioliego. Jest jednak takie mądre przysłowie, które nakazuje uważać na to co kryje się pod jej wierzchem ale całe szczęście nie sprawdziło się, bo środek oferuje nam dokładnie taki styl jaki zaprezentował na froncie Luke Pearson.

Paweł Deptuch 0