Heavy-Metal-Movie-Poster-1981 100%
15 Lip 2016

Heavy Metal – Seksowne zło [recenzja]

Jest wyzywająco piękna i zabójczo oryginalna… choć niepozbawiona pewnych mankamentów, które jednak w żadnym razie nie odbierają jej naturalnego uroku. Takie określenia mogą sugerować, że mowa o kobiecie, w dodatku unikalnej.

Marcin Waincetel 0
Krucjaty 2 55%
15 Cze 2016

Krucjaty #2: Wrota Hermesa / Bitwa pod Al-Mansurą – to już koniec? [recenzja]

Poprzedni tom historyczno-fantastycznej serii mocno rozbudził czytelnicze apetyty, szczególnie za sprawą ostatniej, dwustronicowej planszy. Czy twórcy „Krucjat” wykorzystali w pełni potencjał intrygującego zwrotu akcji z końcówki „Srebrnookiego Widma”?

Tomasz Miecznikowski 0
Scream Comics 65%
11 Maj 2016

Królewska krew #1: Świętokradcze zaślubiny – krew, erotyka, manga, Jodorowsky [recenzja]

Wydawnictwo Scream serwuje nam „Królewską krew”, pierwszy tom niecodziennej serii, gdzie manifesty Jodorowskiego spotykają się z mangową kreską w konwencji komiksu frankońskiego.

Łukasz Radecki 1
MAG 85%
09 Maj 2016

Nim zawisną – druga odsłona znakomitego Pierwszego Prawa [recenzja]

Gdy rok temu chwaliliśmy pierwszy tom Pierwszego Prawa zaznaczaliśmy, że ma on predyspozycje do bycia cyklem wyjątkowym, jeśli kolejne odsłony sensownie rozwiną dane wątki i relacje. Dziś już możemy ze spokojem powiedzieć – jest lepiej niż oczekiwaliśmy.

Łukasz Radecki 0
Legacy-of-Kain 80%
10 Lut 2016

Legacy of Kain – Gdyby Szekspir pisał o wampirach… [recenzja]

Na cykl składa się pięć gier – „Blood Omen”, „Soul Reaver”, „Soul Reaver 2”, „Blood Omen 2” i „Defiance”. Wydane właśnie w tej kolejności. Historia zaczyna się niepozornie, bo od burdy pod karczmą. Tyle, że w rozróbie ginie główny bohater, Kain, szlachcic z krainy Nosgoth. Odradza się jako wampir i postanawia wziąć odwet na mordercach oraz pozbyć się klątwy. Oczywiście, okazuje się, że cały zamach był elementem ogromnej intrygi, która w praktyce daje początek wampirzej sadze. Jeszcze w pierwszym „Blood Omenie”, poznajemy drogę, jaką przebył Kain od nieopierzonego krwiopijcy do potężnego, bezwzględnego władcy, który żelazną ręką dzierży los krainy. Pierwotnie plan zakładał uratowanie świata, ale po drodze coś poszło nie

Hubert Sosnowski 0
Simon Bisley DB
07 Lut 2016

Simon Bisley – mieszanka petardy i dynamitu [galeria NSFW]

Simon Bisley (ur. w 1962 r.) jest brytyjskim ilustratorem i rysownikiem komiksów pochodzenia polskiego. Karierę rysownika rozpoczął w wieku 25 lat w magazynie 2000AD rysując…

Paweł Deptuch 0
Luis Royo Dzika Banda 38
06 Lut 2016

Luis Royo – zmysłowe wizje apokalipsy [galeria NSFW]

Luis Royo (ur. w 1954 r.) to hiszpański artysta specjalizujący się w mrocznym malarstwie fantastycznym z elementami erotyki.

Paweł Deptuch 0
Dariusz Zawadzki DB
22 Sie 2015

Dariusz Zawadzki – następca Beksińskiego [galeria]

Dariusz Zawadzki (ur. 1958) – polski artysta urodzony w Szczecinie, tworzący swe obrazy na płytach pilśniowych, używający farb olejnych i akrylowych. Tematyka jego prac to głównie fantasy, science fiction i horror w rozpiętości od surrealizmu po groteskę.

Paweł Deptuch 0
Waneko 60%
04 Sie 2015

Tokyo Ghoul #1 – mroczne urban fantasy [recenzja]

„Tokyo Ghoul”, to po „Ataku Tytanów”, jeden z głośniejszych komiksowych tytułów ostatnich lat w Japonii. Zamknięta w czternastu tomach opowieść z gatunku mrocznego urban fantasy rozeszła się tam w prawie siedmiomilionowym nakładzie. Czy polscy czytelnicy pokochają ją równie mocno?

Paweł Deptuch 0
Rebelka 31
07 Cze 2015

Jakub Rebelka – surrealistyczne fantasy i science fiction [galeria]

Jakub Rebelka to polski ilustrator, twórca komiksów i concept artist tworzący zarówno tradycyjną techniką malarską jak i za pomocą programów graficznych. Do tej pory, na rodzimy rynek, stworzył pięć komiksów („Doktor Bryan”, „Doktory Bryan 2; Archipelag duszy”, „Ester i Klemens”, „Dick4Dick. Harem Zordaxa”), a w kwietniu tego roku zadebiutował we Francji albumem „La Cité des Chiens” („Miasto psów”) do scenariusza Yohana Radomskiego. Stworzył też animowane sekwencje do gier „Wiedźmin 2: Zabójca królów” oraz „Shadow Warrior”. STRONA OFICJALNA

Paweł Deptuch 0
Scream Comics 70%
28 Maj 2015

Krucjaty #1: Srebrnookie widmo [recenzja] [komiks]

Chrześcijańskie krucjaty to temat, który szczególnie upodobali sobie twórcy kultury popularnej.  Co ciekawe, zawirowania tamtych czasów stanowią bazę wypadową nie tylko dla stricte historycznych autorów. Wydany przez Sream Comics pierwszy tom „Krucjat” w intrygujący sposób łączy historię z fantastyką.

Tomasz Miecznikowski 0
MAG 70%
26 Maj 2015

Pierwsze Prawo: Ostrze

Trudno w dzisiejszych czasach stworzyć dobrą powieść fantasy, która nie będzie kalką dokonań wielkich mistrzów i twórców gatunku. Zdarza się to tylko nielicznym, ale Joe Abercrombie do nich nie należy. Bierze co najlepsze od najlepszych i tworzy własny świat, który w równym stopniu przyciąga, co i odpycha.

Łukasz Radecki 0
Fabryka Słów 80%
13 Maj 2015

Czarny Horyzont

„Czarny Horyzont” to drugie podejście Tomasza Kołodziejczaka do wymyślonego przez siebie świata Ostatniej Rzeczpospolitej. Po zbiorze udanych opowiadań, mamy do czynienia z krótką powieścią będącą wprawką przed znacznie bardziej rozbudowaną i epicką „Białą Redutą”. Królewski geograf, Kajetan Kłobudzki, zostaje wysłany z tajną misją w głąb zainfekowanego czarną magią terenu Europy należącego od dziesiątek lat do najeźdźców z obcego Planu, Balrogów. Musi zbadać dziwne, nieznane Elfom emanacje mocy, które w toczonej od lat wojnie, jak podejrzewają,  mogą przechylić szalę zwycięstwa na rzecz Czarnych. W prozie Kołodziejczaka jest coś, co momentalnie pozwala wtopić się w świat przedstawiony. Już od pierwszych zdań jest intrygująco i obrazowo, i nawet pomimo nieśpiesznie rozkręcanej akcji i

Paweł Deptuch 0
Egmont 75%
08 Maj 2015

Hellboy w Piekle #1: Zstąpienie [recenzja]

Przez dwadzieścia lat Mike Mignola niespiesznie snuł opowieść o Hellboyu, zdradzając bardzo niewiele z jego tajemnic. W końcu w „Burzy i pasji” doprowadził do wielkiego finału, zamykając masę wątków, i na dobrą sprawę, całą opowieść o Piekielnym Chłopcu. Ale ta musi się toczyć dalej i nawet śmierć nie jest w stanie temu przeszkodzić.

Paweł Deptuch 0
gra o tron cosplay db
12 Kwi 2015

Najlepszy cosplay (III) – Gra o Tron [galeria]

Czym jest cosplay? To sztuka polegająca na wiernym odwzorowaniu stroju i akcesoriów reprezentujących konkretną postać wywodzącą się z filmów, komiksów, gier, mangi i anime. Obejmuje również autorskie pomysły i wykonania (np. w stylu steampunk, horror postapokalipsy), mash-upy (np. miks Batmana i Deadpoola czy Szturmowca i Iron Mana), antropomorfizowanie przedmiotów i zwierząt, a nawet bodypainting.

Paweł Deptuch 0
frank frazetta db
12 Lut 2015

Frank Frazetta – kreator światów fantasy [galeria]

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą popkulturę bez udziału Franka Frazetty (09.02.1928-10.05.2010). Fani komiksów, gier wideo i fantastycznych filmów wiele zawdzięczają jego dziełom. Przepiękne ilustracje z Conanem, które w latach 60. ozdobiły okładki zbiorów opowiadań Roberta E. Howarda i powieści L. Sprague de Campa przyczyniły się do ogromnej popularności tego bohatera. Podobnie stało się z cyklem „Barsoom” Edgara Rice Burroughsa, kiedy doszło do tego, że czytelnicy kupowali książki przede wszystkim dla dzieł Frazetty. Jego obraz z Conanem zatytułowany „Barbarian” był wielokrotnie cytowany w innych dziełach, m.in na plakatach „Gwiezdnych Wojen”, „Armii Ciemności” czy „W krzywym zwierciadle: Wakacje”, a pozostałe grafiki, pełne barbarzyństwa, przemocy i seksapilu zredefiniowały gatunek fantasy od strony wizualnej. Karierę rysownika

Paweł Deptuch 0
Taurus Media 80%
29 Sty 2015

Elryk #2: Zwiastun Burzy [recenzja]

Kolejny tom komiksowych przygód Elryka z Melnibone nie zawodzi, a nad jego jakością, we wstępie, rozpływa się sam Alan Moore, który nie szczędzi pochwał.

Paweł Deptuch 0
Taurus Media 80%
27 Sty 2015

Elryk #1: Rubinowy tron [recenzja]

Komiksowa saga o Elryku, stworzona na podstawie kultowej serii Michaela Moorcocka, to gratka dla miłośników rasowego dark fantasy i mocnych wizualnych doznań.

Paweł Deptuch 0
Fabryka Słów 90%
30 Paź 2014

Biała Reduta t.1

Tomasz Kołodziejczak serwuje kolejne znakomite dzieło, które złotymi zgłoskami zapisze się w historii polskiej fantastyki.

Paweł Deptuch 0
Fabryka Słów 80%
21 Paź 2014

Czerwona mgła

Przygotowaną przez Kołodziejczaka mieszankę science fiction, fantasy i historii Polski śmiało można stawiać obok „Trylogii” Sienkiewicza czy „Konrada Wallenroda” Mickiewicza. Czemu nie zrobić z niej lektury?

Paweł Deptuch 0
J.P.Fantastica 70%
13 Paź 2014

Berserk #1 [recenzja]

Niełatwo być przeklętym, jednookim zabijaką w świecie zdominowanym przez demony i zabobonnych tchórzy. O tym jest ten komiks.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 90%
10 Paź 2014

Quiet Little Melody. A Simple Fairytale [recenzja]

Baśń? Komiks? Powieść graficzna? A może kolorowy odprysk szalonej wyobraźni? W przypadku „Quiet Little Melody. A simple fairytale” Sebastiana Skrobola trudno o jakąkolwiek kategoryzację. Bez problemu da się natomiast to dzieło ocenić. Jest znakomite.

Jakub Małecki 0
Regis Loisel
12 Sie 2014

Ptak Czasu – Arcydzieło fantasy

W dzisiejszych czasach rynek komiksowy zdominowali wszelkiej maści superbohaterowie, niemniej  Stary Kontynent zawsze przodował w niezwykłych opowieściach z gatunku fantasy i science-fiction. Cykle Thorgala, Yansa czy Funky Kovala znają u nas wszyscy, ja zaś chciałbym przypomnieć jeden z najwspanialszych i najbardziej niedocenionych – „W poszukiwaniu ptaka czasu” Serge’a LeTendre i Reigisa Loisela.

Łukasz Radecki 0
Rebis 80%
25 Mar 2014

Kull: Banita z Atlantydy [recenzja]

Twórczość Roberta E. Howarda w naszym kraju kojarzona jest głównie z Conanem. I słusznie, gdyż postać ta na stałe wpisała się w historię światowej literatury i przyniosła twórcy z Teksasu niebywałą popularność. Jednak dorobek Howarda nie ogranicza się wyłącznie do tekstów o barbarzyńcy z Cymerii, który w zasadzie powstał na zgliszczach innego bohatera, Kulla z Atlantydy. Kull to potężny wojownik, nierzadko oddający się filozoficznym rozmyślaniom, najemnik, niewolnik, pirat i dowódca wojsk, który siłą przejął tron starożytnego, podupadającego królestwa Valusii. Jako władca, szlachetny banita musi zmierzyć się ze znacznie gorszym wyzwaniem niż miecz czy topór, a mianowicie z dwulicowością, zakulisowymi, nieczystymi gierkami i upadkiem moralności, które trawią królewski dwór. Choć wyobcowany

Paweł Deptuch 0
Dark Horse Comics 80%
07 Mar 2014

Witcher #1 [recenzja]

Już za dwa tygodnie do sprzedaży trafi premierowy odcinek Witchera, pięcioczęściowej miniserii wydawnictwa Dark Horse. Informacja o publikacji komiksowych przygód Wiedźmina wywołała spore zainteresowanie wśród polskich fanów. Mieliśmy już okazję przeczytać cały pierwszy zeszyt Witchera i… mamy dobre wieści!

Paweł Masłowski 0
LucasFilm
27 Lis 2013

„Labirynt” czyli zmiany wyobraźni

Zapraszam was na małą podróż sentymentalną do czasów kiedy każdy polski nastolatek drżał z rozkoszy na widok napisu „film amerykański”, a naszą polską młodzieńczą wyobraźnią rządziły filmy tak złe, że aż piękne. Wspominam dla was film „Labirynt”.

Łukasz Orbitowski 0