Egmont 55%
22 Paź 2016

Star Wars Legendy: Karmazynowe Imperium – jest w nim potencjał [recenzja]

Och, rety… ale ten komiks jest brzydki. Pierwszy rzut oka na rysunki Paula Gulacy’ego porządnie mogą odstraszyć. Cała nadzieja na porządną rozrywkę zostaje więc ulokowana w fabule Richardsona i Stradley’a. Ale i ona [nadzieja] w końcu umiera.

Paweł Deptuch 0
Scream Comics 70%
13 Maj 2016

Fire and Stone #1: Prometeusz – udany powrót na LV-223 [recenzja]

Opowieść “Fire and Stone”, która rozegra się na łamach pięciu albumów z udziałem Inżynierów, Obcych i Predatorów, to zupełnie nowy, fascynujący rozdział we franczyzie tworzonej przez Ridleya Scotta, Jamesa Camerona i Johna McTiernana.

Paweł Deptuch 1
Egmont 100%
08 Mar 2016

Usagi Yojimbo: Dwieście posążków Jizo – hołd dla sztuki [recenzja]

Każdy twórca ma w swojej karierze lepsze i gorsze momenty, dzieła które można postawić na najwyższej półce i takie, które trzeba chować głęboko w piwnicy. Stan Sakai i jego “Usagi Yojimbo” są jednak wyjątkiem od tej reguły, od ponad trzydziestu lat bawią i uczą na najwyższym poziomie.

Paweł Deptuch 0
Egmont 95%
09 Lut 2016

Star Wars Legendy: Mroczne Imperium – odważnie i sugestywnie [recenzja]

Obok “trylogii Thrawna” Timothy’ego Zahna, “Mroczne Imperium” Veitcha i Kennedy’ego jest najważniejszą gwiezdnowojenną opowieścią jaka powstała poza filmami. I to z kilku powodów.

Paweł Deptuch 0
Egmont 65%
03 Lut 2016

Wiedźmin: Dzieci Lisicy – Najbardziej lubimy piosenki, które znamy [recenzja]

Romansu Geralta z komiksami wydawnictwa Dark Horse ciąg dalszy. Na wyprawę ponownie zabiera nas duet Paul Tobin i Joe Querio. Jak przewodnicy wycieczki wypadli tym razem?

Hubert Sosnowski 0
Mucha Comics 65%
08 Sty 2016

Świetlista brygada – anielska pulpa [recenzja]

Upadłe anioły w przebraniach nazistów stają naprzeciwko porzuconego oddziału amerykańskich żołnierzy.

Paweł Deptuch 0
Egmont 65%
11 Gru 2015

Star Wars Legendy: W cieniu Yavina – Leia za sterami X-Winga [recenzja]

Brian Wood sięgnął do korzeni oryginalnej trylogii George’a Lucasa i korzystając z jej estetyki napisał bezpośrednią kontynuację losów bohaterów “Nowej Nadziei”.

Paweł Deptuch 0
Egmont 50%
30 Lis 2015

Star Wars Legendy: Czystka – trochę warto, a trochę nie [recenzja]

W “Zemście Sithów” Anakin Skywalker ostatecznie przeszedł na ciemną stronę mocy przeistaczając się w Dartha Vadera. Droga jaką przebył od finału wojen klonów, aż do “Nowej Nadziei” usłana była ogromną ilością przeszkód, testów i walk. Mini-antologia “Czystka” skupia się na fragmencie tej wyboistej drogi.

Paweł Deptuch 0
Egmont 80%
09 Lis 2015

Star Wars Legendy: Darth Vader i widmowe więzienie – gwiezdnowojenna perełka [recenzja] [komiks]

Akcja kolejnego tomu “Legend” rozgrywa się około roku po zakończeniu wojen klonów, kiedy to Palpatine konsoliduje władzę i stawia fundamenty pod Imperium, A Darth Vader, który jeszcze niedawno był sławnym rycerzem Jedi, tropi i likwiduje buntowników i spiskowców.

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
05 Lis 2015

Usagi Yojimbo: Senso – królik emocjonalny i depresyjny [recenzja]

Jak pogodzić tak odległe od siebie tematy jak “Wojnę światów” H.G. Wellsa i XVII-wieczną Japonię zamieszkałą przez zantropomorfizowane zwierzęta? Bardzo ciężko, ale chyba tylko jedna osoba mogła wyjść z takiego karkołomnego projektu obronną ręką – Stan Sakai, który z ogromną lekkością i wdziękiem skonfrontował królika przybocznego z ośmiornicami z Marsa.

Paweł Deptuch 0
Gramercy Pictures
14 Wrz 2015

11 filmów, o których możesz nie wiedzieć, że są adaptacjami komiksów

Dla miłośników opowieści obrazkowych to żadna tajemnica, ale widzowie mniej obeznani z tym medium, mogą być zaskoczeni faktem, że niektóre mniej lub bardziej popularne obrazy z czasów, kiedy adaptacje komiksów były promilem hollywoodzkiej produkcji, powstały właśnie na bazie obrazkowych pierwowzorów. Poniżej wybraliśmy jedenaście tytułów, które naszym zdaniem są najmniej oczywistymi typami.

Paweł Deptuch 2
Egmont 60%
19 Sie 2015

Star Wars Legendy: Cienie Imperium – wypełnienie białych plam kanonu [recenzja] [komiks]

Nastają wspaniałe czasy dla polskich fanów kosmicznej sagi George’a Lucasa. W związku ze zbliżającą się premierą „Przebudzenia mocy” i ogólnym ożywieniem w ekspansji tej franszyzy na wszystkie media, przez najbliższy czas możemy spodziewać się wysypu wielu klasycznych komiksów z logiem „Star Wars”. Pierwszym z serii „Legend” są „Cienie Imperium”.

Paweł Deptuch 1
Niebieska Studnia 70%
16 Lip 2015

Fight Club 2 #1 – ten przerażający Tyler Durden [recenzja]

Dziewiętnaście lat temu „Fight Club” doskonale wyszydził nowoczesną, konsumencką kulturę, pokazał jak poprzez chaos i destrukcję można uratować świat i przypadkiem stał się symbolem maczyzmu. Czy w dzisiejszych czasach potrzebny nam drugi Fight Club? Czy Palahniuk będzie w stanie ponownie oczyścić przynajmniej tę część społeczeństwa, która go czyta?

Paweł Deptuch 0
Niebieska Studnia 60%
03 Lip 2015

Fight Club #0 [recenzja]

„Fight Club”, czyli debiutancka powieść Chucka Palahniuka, to jedna z najważniejszych książek lat dziewięćdziesiątych – satyra obnażająca rzeczywistość, przepełniona agresją, nienawiścią i brutalnością, która stała się biblią pokolenia X. Już za chwilę pojawi się jej komiksowa kontynuacja, która i tym razem być może zawojuje kolejną generacją, a tymczasem przyjrzyjmy się jej prequelowi.

Paweł Deptuch 0
Egmont 75%
08 Maj 2015

Hellboy w Piekle #1: Zstąpienie [recenzja]

Przez dwadzieścia lat Mike Mignola niespiesznie snuł opowieść o Hellboyu, zdradzając bardzo niewiele z jego tajemnic. W końcu w „Burzy i pasji” doprowadził do wielkiego finału, zamykając masę wątków, i na dobrą sprawę, całą opowieść o Piekielnym Chłopcu. Ale ta musi się toczyć dalej i nawet śmierć nie jest w stanie temu przeszkodzić.

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
06 Mar 2015

47 Roninów [recenzja]

Zemsta roninów z Ako, czyli opowieść o czterdziestu siedmiu wiernych sługach, jest jedną z najbardziej znanych japońskich historii. Na przestrzeni ponad trzystu lat doczekała się dziesiątek interpretacji w postaci sztuk teatralnych, operowych, drzeworytów i filmów, a ostatnio także komiksu.

Paweł Deptuch 0
John Bolton / Dark Horse Comics
19 Lut 2015

Alien w komiksowym kadrze

Neill Blomkamp oficjalnie potwierdził, że stanie za kamerą filmu „Alien 5”, w którym prawdopodobnie powróci Ripley, Hicks i korporacja Weyland-Yutani.

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
04 Lut 2015

Usagi Yojimbo: Czerwony skorpion [recenzja]

Od ponad trzydziestu lat „Usagi Yojimbo” Stana Sakai jest niezachwianym wyznacznikiem wysokiej jakości, źródłem wiedzy o Japonii z czasów feudalnych i doskonałą rozrywką dla czytelnika w każdym wieku.

Paweł Deptuch 0
Dark Horse Comics 70%
12 Gru 2014

The Star Wars [recenzja]

Scenariusz do „Gwiezdnych Wojen” rodził się w głowie Geroge’a Lucasa przez wiele lat, w trakcie których powstało dziesiątki wersji znanej nam dziś opowieści. Komiks „The Star Wars” jest adaptacją tzw. szkicu wstępnego z 1974 r.

Paweł Deptuch 0
Egmont 60%
26 Lis 2014

Wiedźmin: Dom ze szkła [recenzja] [komiks]

Biały Wilk podbił serca miłośników literackiej i elektronicznej rozrywki na całym świecie, teraz za sprawą Amerykanów, próbuje dotrzeć do wielbicieli komiksów.

Paweł Deptuch 0
Dark Horse Comics 80%
17 Sie 2014

The Massive vol. 1: Black Pacific [recenzja]

Rozkładając „The Massive” na czynniki pierwsze otrzymujemy klasyczną odyseję, niekończącą się podróż opuszczonego dziecka w poszukiwaniu zagubionego rodzica na bezkresach oceanów.

Paweł Deptuch 0
Justin Reed
03 Sie 2014

Czekając na Fight Club 2 [komiks]

Rok oczekiwania na wieści z obozu Chucka Palahniuka opłacił się. Gdy w 2013 roku ogłosił, iż następnym projektem, jaki amerykański pisarz chciałby zrealizować, miałaby zostać kontynuacja „Fight Club”, wszyscy czekali z niecierpliwością.

Emil Strzeszewski 0
Wydawnictwo Komiksowe 80%
07 Lip 2014

Oczko w głowie tatusia [recenzja]

Możliwe, że gdybyśmy się uważniej przyglądali życiorysom wybitnych osobistości to wielu z nas odkryłoby mniej więcej to samo, co Mary Talbot i co stało się później podstawą jej scenariusza do intrygującego komiksu „Oczko w głowie tatusia”. Odkrycie to sprowadza się do pytania: czy moje życie i moje problemy rzeczywiście są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju, czy może tylko się takie wydają? I właśnie temu pytaniu Mary Talbot nadała formę kilkupoziomowego komiksu biograficznego, którego nie da się łatwo zamknąć w jednej szufladce znaczeniowej. Oczywiście nie zrobiła tego sama, ponieważ za rysunki odpowiada jej mąż, Bryan Talbot – jego charakterystyczną kreskę możemy kojarzyć m.in. z niektórymi tomami serii „Sandman” oraz „Baśnie”.

Paweł Matuszek 0
Dark Horse
06 Lip 2014

Alien i Predator wracają do łask [komiks]

Shane Black i Fred Dekker ogłosili niedawno, że rozpoczynają prace nad kolejną odsłoną przygód „Predatora”, a Ridley Scott w końcu zaczyna przygotowywać się do kontynuacji „Prometeusza”. W środowisku komiksowym również ostatnio zawrzało, gdyż Dark Horse, po ponad dziesięciu latach nieobecności chce przywrócić Obcego i Predatora na karty opowieści obrazkowych.

Paweł Deptuch 0
Dark Horse Comics
28 Cze 2014

Predator w komiksowym kadrze

Już w dwa lata po wielkim sukcesie „Predatora” ze Schwarzennegerem, wydawnictwu Dark Horse Comics udało się nabyć licencję, na mocy której mogli z powodzeniem publikować komiksowe serie z kosmicznym drapieżcą w roli głównej.

Paweł Deptuch 0
Egmont 80%
30 Maj 2014

Hellboy #12: Burza i Pasja [recenzja]

Mike Mignola ostatnimi laty to bardzo zapracowany człowiek, który swój czas poświęca głównie na rozwijanie uniwersum piekielnego chłopca – o czym wspominałem tutaj. Jego rysownicze obowiązki ograniczają się jedynie do tworzenia okładek własnych serii, ale pod względem płodzenia scenariuszy mało kto mu dorównuje. Każdego miesiąca na sklepowe półki trafiają kolejne zeszyty „B.B.P.O”, „Abe Sapiena”, „Homara Johnsona”, „Witchfindera” i oczywiście nowego „Hellboya”. Ten ostatni, bardzo rzadko rysowany przez samego Mignolę, nadal cieszy się ogromną popularnością, a oprawą graficzną zajmuje się wielu uznanych i utalentowanych artystów; wśród nich Duncan Fegredo, który po raz trzeci i ostatni mierzy się z przygodami Anung Un Ramy w polskim wydaniu „Burzy i Pasji”. Chronologicznie, album ten

Paweł Deptuch 0