uniwersum-metro-2033-wieza-b-iext35314404 75%
09 Cze 2016

Wieża – Cisza przed burzą [recenzja]

Robert J. Szmidt to już nie pisarz. To literacki surfer, który szaleje na fali i nawet nie musi jakoś szczególnie balansować. Po prostu płynie dalej. Regularnie dostarcza czytelnikom porządne, rozrywkowe cegiełki, teraz zaś powraca do jednego ze swoich ciekawszych projektów dzięki osadzonej w uniwersum Gluchowsky’ego „Wieży”.

Hubert Sosnowski 0
Metro 2035 75%
21 Lis 2015

Metro 2035 – Glukhovsky bez litości [recenzja] [książka] [fantasy]

Świat Metra 2033 rozrósł się do naprawdę sporych rozmiarów – za sprawą gier oraz książek innych autorów – chociażby „Otchłani” Szmidta czy „Dzielnicy obiecanej” Majki. Czas jednak najwyższy, by do głosu wrócił ojciec uniwersum.

Hubert Sosnowski 3
Insignis 50%
08 Sie 2014

Witajcie w Rosji

Dmitry Glukhovsky zyskał sławę dzięki postapokaliptycznej powieści „Metro 2033”, która posłużyła jako fundament do stworzenia całego uniwersum, w którego rozrost zaangażowani są pisarze z całego świata. Kilka lat później autor napisał kilkanaście opowiadań krytykujących jego ojczyznę, które zebrano w książce „Witajcie w Rosji”.

Paweł Deptuch 0
Insignis
28 Maj 2014

Dmitry Glukhovsky i rosyjskie kino

    Dzika Banda: Kilka tygodni temu w Polsce mieliśmy premierę „Gagarina” – rosyjskiego biograficznego filmu o Juriju Gagarinie, który kończył się w dość intrygującym momencie. Otóż jego twórcy pokazali triumf ZSRR i Gagarina, ale nie zająknęli się słowem o tym, co zdarzyło się później. Dmitry  Glukhovsky: No przecież nie mogli. Jak to pokazać, że narodowy bohater skończył jak smutny alkoholik i zginął przez własną głupotę? Takich rzeczy się w Rosji nie robi. A co się robi? W Polsce dużo się mówi o nowym kinie rosyjskim. O zmianach, o wielkich budżetach i filmach z hollywoodzkim rozmachem jak choćby „Metro”. Rosyjskie kino w zasadzie nie istnieje. Wszystkie mityczne opowieści o nowy

Robert Ziębiński 0