Taurus Media, Mucha Comics, Scream Comics
22 Gru 2016

Komiksowy maraton, czyli czytamy hurtowo #5

Dzisiejszą edycję sponsorują podróżnicy w czasie, tajni szpiedzy, introwertycy i krwiożercze bestie z kosmosu.

Paweł Deptuch 0
Mucha Comics 95%
20 Lip 2016

Fatale #5: Klątwa dla demona – satysfakcjonujący finał [recenzja]

Mężczyznę najczęściej poznaje się po tym jak kończy a nie jak zaczyna. Brubaker przy “Fatale” okazał się mistrzem w swoim fachu, bo wystartował perfekcyjnie, a do mety dobiegł w doskonałym stylu.

Paweł Deptuch 0
Mucha Comics 85%
07 Cze 2016

Velvet #1: U kresu – dojrzałe laski rządzą [recenzja]

Co by było gdyby James Bond został zabity na misji, a sekretarka naczelnika, panna Moneypenny, okazała się mieć zupełnie inną, niepasującą do niej osobowość? Właśnie te interesujące kwestie podejmuje Ed Brubaker w szpiegowskim “Velvet”.

Paweł Deptuch 0
darwyn cooke
14 Maj 2016

Darwyn Cooke (1962 – 2016) – albumy wydane po polsku

W wieku pięćdziesięciu trzech lat zmarł Darwyn Cooke, jeden z tych twórców komiksowych, który potrafił sprawić, że cofaliśmy się w czasie.

Tomasz Miecznikowski 0
Egmont 85%
09 Maj 2016

Gotham Central #1: Na służbie – prawo ulicy w mieście Batmana [recenzja]

Gotham to niewątpliwie miasto należące do Mrocznego Rycerza. Ale nigdy nie był on jedynym jego obrońcą. Zarówno w dzień jak i w nocy strzegą go dzielni funkcjonariusze policji, i o ich żmudnej i ciężkiej pracy jest właśnie “Gotham Central”.

Paweł Deptuch 0
Egmont 90%
08 Kwi 2016

Catwoman: Na tropie Catwoman – soczysty czarny kryminał [recenzja]

Cieszę się, że na nasz rynek trafia coraz więcej tytułów Darwyna Cooke’a. Autor ten doskonale czuje materię komiksu i niezwykle sprawnie realizuje kolejne opowieści, do których czerpie z klasyki czarnego kryminału.

Paweł Deptuch 0
Mucha Comics 85%
11 Mar 2016

Fatale #4: Modlitwa o deszcz – sztuka w sztuce [recenzja]

Można powiedzieć, że “Fatale” to bardzo udana mieszanka czarnego kryminału z horrorem. Można też powiedzieć, że to przegląd rozwoju przemysłu rozrywkowego na przestrzeni kilku ostatnich dekad, co staje się jasne w czwartym tomie tej historii.

Paweł Deptuch 0
Mucha Comics 90%
28 Paź 2015

Fatale #3: Na zachód od piekła – średniowieczne noir [recenzja]

W trzecim tomie „Fatale” Ed Brubaker rezygnuje ze zwartej fabuły osadzonej w jednym okresie historycznym na rzecz czterech nowelek rozgrywających się w zupełnie różnych czasach, a tym samym odkrywa odrobinę sekretów tytułowej femme fatale.

Paweł Deptuch 0
Mucha Comics 90%
23 Mar 2015

Fatale #2: Diabelski interes [recenzja]

Drugi tom „Fatale” odkrywa tylko odrobinę kolejnych sekretów tajemniczej Josephine, wciąż pozostawiając czytelnika w niepewności i ze zdwojoną siłą podsycając ciekawość. Ed Brubaker w „Diabelskim interesie” wykorzystuje podobny schemat fabularny jak w „Śmierć podąża za mną”. Na drodze tytułowej kobiety fatalnej staje kolejny mężczyzna, który daje się jej omotać, co doprowadza go na skraj wytrzymałości psychicznej jak i fizycznej. Tym razem pada na podrzędnego hollywoodzkiego aktora, który za wszelką cenę próbuje przebić się do filmowego mainstreamu i wściubia nosa nie tam gdzie trzeba. Miles trafia wiec na imprezę, na której nie wszystko idzie tak jak powinno, a chcąc z tego ugrać coś dla siebie kradnie szpulę z filmem, która przyniesie

Paweł Deptuch 0
Mucha Comics 90%
28 Gru 2014

Fatale #1: Śmierć podąża za mną [recenzja] [komiks] [kryminał] [horror]

„Fatale” to doskonała mieszanka horroru i pulpy rodem z groszowych czasopism z początków XX wieku.

Paweł Deptuch 0
Taurus Media
07 Lis 2014

Komiksowe kryminały noir

Oto sześć tytułów wydanych po polsku, które z pewnością przypadną do gustu wielbicielom noir.

Paweł Deptuch 0
Junji Ito
20 Sie 2014

H.P. Lovecraft – Nadnaturalny horror w komiksie

H.P. Lovecraft to jeden z najbardziej wpływowych współczesnych pisarzy, który swoją wyobraźnią zaraził setki innych twórców i miał niebagatelny wpływ na rozwój literatury, kina, gier i komiksu. Wystarczy wspomnieć takich artystów jak Guillermo del Toro, John Carpenter, Metallica, Stephen King, Neil Gaiman czy Mike Mignola, którzy w przeróżny sposób oddawali hołd Samotnikowi z Providence. Z okazji dzisiejszej 124 rocznicy urodzin tego pisarza przyjrzymy się bliżej jego komiksowym wpływom.

Paweł Deptuch 0
Egmont 60%
19 Lip 2014

Batman: Człowiek, który się śmieje [recenzja]

Motyw pierwszego spotkania Batmana z jego arcywrogiem, Jokerem był przerabiany już wielokrotnie i urósł do rangi mitu, który podlega ciągłemu przekształcaniu. Od ich pierwszego kontaktu na łamach „Batman #1” w 1940 r. pojawiło się przynajmniej kilkanaście reinterpretacji, bądź uwspółcześnień tej klasycznej historii. Jednymi z najbardziej znanych są te z filmów „Batman” Tima Burtona, gdzie w demonicznego klauna wcielał się Jack Nicholson oraz z „Mrocznego Rycerza” z Heathem Ledgerem w roli głównej. Z kolei w komiksie sporym uznaniem cieszą się „Wizerunki” Dennisa O’Neilla, który podszedł do historii bardzo klasycznie, prezentując kryminalną intrygę z lekkim zacięciem komediowym. Ostatnią próbą zmierzenia się z legendą jest „Człowiek, który się śmieje” Eda Brubakera, speca od

Paweł Deptuch 0
Hachette 70%
11 Lip 2014

Poległy Syn. Śmierć Kapitana Ameryki [recenzja]

Podczas „Wojny Domowej”, zapowiadanej jako najważniejsze wydarzenie nowej ery komiksów superbohaterskich w Marvelu, tak naprawdę nie doszło do wielkich i spektakularnych casusów, a najciekawsze i faktycznie mające wpływ na uniwersum zdarzenia miały miejsce tuż po jej zakończeniu. Najistotniejszym z nich była kompletnie nieoczekiwana śmierć Kapitana Ameryki, która rozegrała się na łamach dwudziestego piątego numeru jego regularnej serii. Zajście to odbiło się nie tylko szerokim echem w branży komiksowej, ale również w amerykańskich mediach masowych, skąd dalej powędrowało na cały świat (nawet w Polsce zgon Kapitana komentowano w głównych wiadomościach wieczornych). Amerykanie różnie reagowali i odbierali odejście jednego z ich symboli wolności i kapitalizmu, podobnie z resztą jak bohaterowie Marvela, o

Paweł Deptuch 0