Wikipedia
30 Wrz 2015

Everest: Najwyższy grób świata

Człowiek, zdobywca świata, krwawo okupił swój tytuł. Setki tysięcy lat postępu i przekraczania horyzontów, wypraw graniczących z szaleństwem, w poszukiwaniu „nowych światów”, pozbyły się z naszych map większości (jeśli nie wszystkich) białych plam. To ciekawość i chęć zdobywania – ambicja – czyni z nas Homo Sapiens, ale nie możemy też zapominać o tych, którzy w imię ciekawości właśnie oddali swoje życia. Jak bowiem, jeśli nie ciekawością właśnie, umotywować historię podboju Mount Everest? Rok w rok setki osób starają się osiągnąć miejsce które nie tylko nie nadaje się do życia, ale też do dłuższego przebywania w nim, ekstremalnie zimne, ledwo zasobne w tlen i – mimo wszystko – dosyć ciasne. Dlaczego?

Michał Stonawski 0
UIP 70%
15 Wrz 2015

Everest 3D – Widokówka z mroźnego piekła [recenzja] [film] [dramat]

  A w każdym razie – takie przesłanie niosła ze sobą książka „Everest – Na pewną śmierć” autorstwa Becka Weathersa, która w znacznej mierze zainspirowała scenariusz filmu. Weathers, ceniony lekarz i alpinista-amator, sam brał udział w przedstawianym tu dramacie zdobywania Everestu z 10 maja 1996 r. podczas potężnej burzy śnieżnej, przeżywając tuż pod wierzchołkiem największy horror swojego życia. Kormákur zepchnął jednak postać Weathersa (granego tu z charyzmą przez Josha Brolina) na drugi plan, więcej czasu ekranowego poświęcając osobie prowadzącego wyprawę Roba Halla (jak zwykle świetny Jason Clarke), który z dala od domu dowiaduje się, że żona (Keira Knightley, troszkę sztywno udająca Nowozelandkę) właśnie powiła mu wymarzoną córeczkę, podczas gdy on

Bartek Paszylk 1
UIP
09 Wrz 2015

Śmierć na szczycie – najciekawsze filmy o górach

W górach może się zdarzyć wszystko. Są równie piękne, co dzikie i groźne. A Ty jesteś w nich sam lub z małą grupką – skazany na łaskę natury. Śmierć może czyhać za każdym zakrętem. Może wpadniemy w objęcia wygłodniałego misia lub bezwzględnego bandziora? W ostateczności pozostaje też stara, dobra lawina. Nic dziwnego, że filmy katastrowiczne o górach potrafią ruszyć widza. Przedstawiamy najlepsze w oczekiwaniu na nadchodzący „Everest”.

Hubert Sosnowski 2