Grzedowicz
07 Mar 2017

Jarosław Grzędowicz – Z moich książek wyziera umiłowanie wolności jednostki [wywiad]

Z Jarosławem Grzędowiczem, autorem , „Pana Lodowego Ogrodu”, „Księgi Jesiennych Demonów” i wielu opowiadań, rozmawiamy o nowej książce, „Hel 3”, mediach społecznościowych i innych zjawiskach zmieniających współczesność na podobieństwo powieści.

Hubert Sosnowski 1
HEL3 80%
09 Lut 2017

Hel 3 – Czarne lustro Grzędowicza [recenzja]

Jarosław Grzędowicz wraca z mocnym strzałem, powieścią „Hel 3”. Nie będzie czarowania, trzymania w niepewności i zwodzenia pytaniami retorycznymi o jakość dzieła. Powiem wprost. Ta książka jest przerażająca.

Hubert Sosnowski 1
pawlak romek wywiad
19 Paź 2015

Romuald Pawlak – literacki duch niespokojny [wywiad]

Z Romualdem Pawlakiem, autorem „Krew nie woda”, rozmawiamy o nowej animacji, literackich planach na przyszłość, polityce i wpływie pewnych książek.

Hubert Sosnowski 0
Fabryka Słów 80%
13 Maj 2015

Czarny Horyzont

„Czarny Horyzont” to drugie podejście Tomasza Kołodziejczaka do wymyślonego przez siebie świata Ostatniej Rzeczpospolitej. Po zbiorze udanych opowiadań, mamy do czynienia z krótką powieścią będącą wprawką przed znacznie bardziej rozbudowaną i epicką „Białą Redutą”. Królewski geograf, Kajetan Kłobudzki, zostaje wysłany z tajną misją w głąb zainfekowanego czarną magią terenu Europy należącego od dziesiątek lat do najeźdźców z obcego Planu, Balrogów. Musi zbadać dziwne, nieznane Elfom emanacje mocy, które w toczonej od lat wojnie, jak podejrzewają,  mogą przechylić szalę zwycięstwa na rzecz Czarnych. W prozie Kołodziejczaka jest coś, co momentalnie pozwala wtopić się w świat przedstawiony. Już od pierwszych zdań jest intrygująco i obrazowo, i nawet pomimo nieśpiesznie rozkręcanej akcji i

Paweł Deptuch 0
Fabryka Słów 100%
13 Lut 2015

Księga Jesiennych Demonów

Niektóre książki zdobywają serca tłumu czytelników szturmem, jak „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Ten sam autor ma jednak w zanadrzu „Księgę jesiennych demonów”, pozycję, która powoli, ale nieubłaganie zjednywała sobie grono wiernych fanów, zahipnotyzowanych nastrojem i ciężką szarówą unoszącą się nad kartami kolejnych historii.

Hubert Sosnowski 0
Fabryka Słów 90%
30 Paź 2014

Biała Reduta t.1

Tomasz Kołodziejczak serwuje kolejne znakomite dzieło, które złotymi zgłoskami zapisze się w historii polskiej fantastyki.

Paweł Deptuch 0
Fabryka Słów 80%
21 Paź 2014

Czerwona mgła

Przygotowaną przez Kołodziejczaka mieszankę science fiction, fantasy i historii Polski śmiało można stawiać obok „Trylogii” Sienkiewicza czy „Konrada Wallenroda” Mickiewicza. Czemu nie zrobić z niej lektury?

Paweł Deptuch 0
Oto krew moja, Marek Kędzierski,Fabryka Słów
27 Mar 2013

Oto krew moja

Oto krew moja, Marek Kędzierski,Fabryka Słów Fabryka słów O Boże… To wyjątkowo adekwatny komentarz do tej powieści. Dawno nie miałam aż tak mieszanych uczuć po lekturze. Zaczyna się super obiecująco, sprawnie prowadzona narracja zaciekawia i wciąga. Jesteśmy we Wrocławiu, przedstawiciel Kościoła szuka ochrony dla tajemniczej kurierki. Pewien bardzo ważny przedmiot musi być dowieziony do Watykanu. Kurierem jestem Joanna Wolińska, ochrania ją Andrzej Sznajder, twardziel z bogatą przeszłością – eks żołnierz najemny. Zna techniki walki i umie wychodzić cało z każdej opresji. Myślę sobie – no, fajnie napisane, coś w rodzaju „Kodu Leonarda”. Ale to koniec zachwytów, bo akcja rozwija się nieoczekiwanie w stronę mocno paranormalną. Wieziony amulet okazuje się mieć

Ewelina Jamka 0