bk1-ant2
13 Lis 2016

Brutalnie krótko (1) – Dobre bo ostre?

Najbardziej chwalone polskie filmy, które w ostatnich tygodniach trafiły do kin ceni się nie tylko za artyzm, ale również za bezkompromisowe podejście do poruszanej tematyki. Wszystko to filmy bardzo mocne, wzbudzające w widzach uczucie niepokoju i wytrącające na jakiś czas z równowagi – ale czy naprawdę każdy z nich aplikuje nam te wszystkie wstrząsy we właściwych dawkach i z właściwych pobudek? Pozwolę sobie wątpić.

Bartek Paszylk 0
Mark Stewart Productions 95%
27 Cze 2016

The Last Man on the Moon – dokonać niemożliwego [recenzja]

Niemal czterdzieści pięć lat mija od chwili, w której człowiek po raz ostatni stał na powierzchni Księżyca. Tego epokowego wyczynu dokonała do tej pory dwunastka zaangażowanych w program Apollo astronautów. To właśnie z perspektywy jednego z nich, Eugene’a Cernana, poznajemy wydarzenia, o jakich opowiada nam „The Last Man on the Moon”.

Maciej Bachorski 0
Werner Herzog na planie "Grizzly Man"
10 Kwi 2016

Werner Herzog – fakty nie tworzą prawdy [wywiad]

Werner Herzog to jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Do polskich kin trafiła właśnie jego najnowsza produkcja „Królowa pustyni”. Nam zaś twórca „Stroszka” opowiada o pracy z Klausem Kinskim, rzeczywistości i piekle.

Robert Ziębiński 0
Nova Productions 55%
13 Lis 2015

Światy Philipa K. Dicka – płyną łzy moje [recenzja]

Francja była jedynym krajem, do którego Philip K. Dick wybrał się z jakąkolwiek wizytą w celu spotkania z fanami. Wygłosił wtedy, w 1977 r. odczyt oraz udzielił wideo wywiadu. Nakręcone materiały podczas tych odwiedzin są podstawą francuskiego dokumentu Yanna Coquarta, który stara się złożyć hołd temu wizjonerowi science fiction.

Paweł Deptuch 2
ronaldo_xlg 65%
12 Lis 2015

Ronaldo – bóg futbolu i król próżniaków [recenzja]

Można go podziwiać. Można nienawidzić. Jedni kibicują jemu, inni Messiemu. Mowa oczywiście o słynnym Christiano Ronaldo, piłkarzu Realu Madryt, bohaterze pierwszego autoryzowanego dokumentu zatytułowanego właśnie „Ronaldo”. Od razu rodzi się pytanie. Dostaliśmy laurkę, pomnik z celuloidu czy może coś więcej?

Hubert Sosnowski 1
"Psy" - one of the most important Polish movies. fot. Studio Filmowe Zebra
31 Lip 2015

Generation Po(p)land – documentary film

Generation Po(p)land to opowieść o tym jak Polska zmieniła się w ćwierć wieku po upadku komunizmu. Jak zmieniła się kultura, a co najważniejsze – jak budziliśmy się ze snu, który trwał niemal pół wieku.

Robert Ziębiński 0