Monolith Video 35%
15 Lis 2015

Człowiek mafii – Robert De Niro rozmienia się na drobne [recenzja] [film]

Jeffrey Dean Morgan, Robert De Niro, Gina Carano zagrali w filmie, który udaje film, który udaje film noir, który udaje, że udaje. Jakkolwiek wydaje wam się to zdanie idiotyczne – idealnie oddaje sens „Człowiek mafii”

Robert Ziębiński 2
TVP
09 Lis 2015

„Ekstradycja” polskich seriali, czyli Halski dwadzieścia lat później

9 listopada 1995 roku Polsce objawił się Olgierd Halski. Gliniarz, który rozpoczął nową erę w polskich serialach sensacyjnych. „Ekstradycja”, bo o niej mowa, była pierwszym od czasu „07 zgłoś się” polskim serialem, który stworzył postać porywająca tłumy.

Robert Ziębiński 0
Poster - In a Lonely Place_02 100%
20 Wrz 2015

Pustka – zagubiony Humphrey Bogart [recenzja]

Jest to bezsprzecznie film wybitny, choć zapomniany. Podobnie zresztą jak niemal cała twórczość Nicholasa Raya – reżysera, którego dziś kojarzymy tylko z „Buntownikiem bez powodu”. Warto po „Pustkę” sięgnąć, żeby przekonać się, że kręcił lepsze filmy. No i warto zobaczyć rolę życia Humphreya Bogarta.

Robert Ziębiński 0
Galapagos 65%
25 Maj 2015

Wada ukryta

Paul Thomas Anderson adaptuje najbardziej „przystępną” powieść Thomasa Pynchona tworząc swój… no właśnie. „Wada ukryta” zaczyna się genialnie, ale energii starcza jej gdzieś na godzinę seansu.

Robert Ziębiński 0
Next Film
10 Mar 2015

100 NAJLEPSZYCH FILMÓW KRYMINALNYCH I SENSACYJNYCH (III)

Kolejna część cyklu „100 najlepszych filmów kryminalnych i sensacyjnych w historii”. Przez najbliższe tygodnie będziemy publikować listę dziesięciu naszym zdaniem najważniejszych filmów w tych gatunkach.  

Robert Ziębiński 0
the stranger intruz 1946
15 Sty 2015

Intruz (1946)

O tym filmie często pisze się, że jest ostatnim arcydziełem Orsona Wellesa. I nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Mrocza opowieść o uciekającym przed przeszłością nazistowskim zbrodniarzu to perełka czarnego kina.

REDAKCJA 0
Rattennest_-_Kiss_Me_Deadly_-_1955
16 Lut 2014

Czarny kryminał w kosmosie

W kinach znów grasuje „RoboCop”, niebawem duet Wachowskich pokaże nam zmutowanego twardziela, a w „Police State” Sean Young wyląduje w policyjnym świecie przyszłości. Co łączy te filmy? Otóż poza tym, że są produkcjami fantastycznymi , to każdy z nich swoją fabularną konstrukcję opiera na… starych dobrych kryminalnych kliszach. Tak – filmów fantastycznych, które istnieją dzięki kryminałowi jest mnóstwo, zaś kryminałów, które sporo zawdzięczają fantastyce mniej…

Robert Ziębiński 0
rattennest_-_kiss_me_deadly_-_1955 100%
27 Maj 2013

Śmiertelny pocałunek – walizka pana Wallace’a [recenzja]

Co było w walizce, którą Vincent Vega otwierał w „Pulp Fiction”? Diamenty ze skoku we „Wściekłych psach”? A może UFO? Odpowiedź na te pytania przynosi projekcja jednego z najlepszych czarnych kryminałów w historii – „Śmiertelnego pocałunku”

Robert Ziębiński 0