PAX AM 85%
17 Lut 2017

Prisoner – gitary i złamane serca [recenzja]

Lubicie zagłębiać się w cudze traumy? Lubicie przyglądać się z bezpiecznego dystansu cudzemu cierpieniu? Jeśli tak to Ryan Adams właśnie wydał dla was album. „Prisoner” to bolesna, ale i piękna wiwisekcja rozpadu małżeństwa.

Robert Ziębiński 0
Paul-Simon-Stranger-To-Stranger 100%
08 Lip 2016

Stranger to Stranger – Paul Simon w rewelacyjnej formie [recenzja]

Przynajmniej raz wydawca nie kłamie porównując nowy krążek legendarnego artysty do najlepszych w jego dorobku. „Stranger to Stranger” to faktycznie rzecz na miarę „Still Crazy After All These Years”, „Rhythm of the Saints” czy „Graceland” – a więc tych najbardziej niesamowitych albumów w solowym dorobku Paula Simona.

Bartek Paszylk 0
foto. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/Getty Images
08 Kwi 2016

PJ Harvey – czuła wiedźma rocka

Gdy zaczynała karierę, traktowano ją jak dziwaczkę. Dziś PJ Harvey jest ikoną rocka, autorką najlepszych tekstów o samotnych kobietach i parszywości współczesnego świata. Niebawem powróci na scenę z nową, pierwszą od pięciu lat płytą „The Hope Six Demolition Project”

Robert Ziębiński 0
Yep Roc Records 80%
19 Mar 2016

The Narrows – piękne piosenki o zwyczajnych ludziach [recenzja]

W latach 90. miał zostać bogiem rocka. Nie został. I dobrze. Dziś Grant Lee Phillips wydał właśnie swoją najlepszą płytę.

Robert Ziębiński 0
Syny
19 Sty 2016

Dźwięki z głębi internetu cz. 2

W myśl zasady mniej znaczy więcej dziś będą same polskie rzeczy i tylko pełne albumy. Nadstawcie uszy i łapcie prawie cztery godziny muzyki wygrzebanej z czeluści Youtube’a: od akustycznych, domowych produkcji przez psychodeliczny stoner rock do potężnego folkowego łojenia.

Rafał Cichowski 0
Artisan Entertainment
28 Gru 2015

Ry Cooder – instytut pamięci muzycznej

Właśnie obchodzi pięćdziesięciolecie pracy na scenie, zaś w grudniu 1970 roku ukazała się jego debiutancka płyta. Ry Cooder to jeden z największych gitarzystów współczesnej muzyki. Nie wiecie kto to? Nic dziwnego, bo to człowiek, który od lat stoi w cieniu.

Robert Ziębiński 0
Sony Music 100%
21 Lis 2015

The Promise: The Darkness on the Edge of the Town Story – arcydzieło [recenzja]

Niebawem ukaże się kolekcjonerskie wydanie płyty „The River” Bruce’a Springsteena, my zaś przypominamy o jego najlepszej ekskluzywnej pozycji – specjalnym wydaniu albumu „Darkness on the Edge of the Town”.

Robert Ziębiński 0
Sonic 90%
25 Mar 2015

Carrie & Lowell

Jedna z najbardziej wyczekiwanych płyt 2015, czyli Sufjan Stevens – cudowne dziecko amerykańskiej muzyki niezależnej powraca do akustycznego, stonowanego grania. Dedykowany zmarłej w 2012 roku matce „Carrie & Lowell” to poruszająca muzyczna podróż w przeszłość.  

Robert Ziębiński 0
Nonesuch Records 70%
29 Gru 2014

Alfa Mike Foxtrot: Rare Tracks 1994-2014

  Czteropłytowa kolekcja podsumowującą dwadzieścia lat muzycznej kariery Wilco – wciąż u nas niedocenianej, jednej z najważniejszych amerykańskich kapel rockowych ostatnich dekad. 

Robert Ziębiński 0
Drag City 90%
21 Gru 2013

Dream River – muzyczna rzeka smutku [recenzja]

  Bill Callahan przez lata nagrywał płyty ukrywając się pod pseudonimem Smog. Cieszyły się one sporą popularnością w niezależnym środowisku a Callahan wypracował sobie pozycję jednego z najciekawszych współczesnych kompozytorów i balladzistów.  Kilka lat temu zawiesił jednak działalność projektu Smog i zaczął wydawać płyty pod własnym nazwiskiem. „Dream River” to jego czwarty solowy album (i piętnasty w karierze). Myślałem, że po wydanym dwa lata temu genialnym „Apocalypse” Callahan nie wyda nic lepszego… Myliłem się. Sam muzyk o „Dream River” mówi, iż jest to jego nocny album. Płyta, którą należy włączyć późno, kiedy wszyscy domownicy śpią, zamknąć oczy i dać się jej kołysać. „Dream River” ma odprężać i wyciszać. I trzeba

Robert Ziębiński 0
Sugaring Season, Beth Orton, Anti Sonic
15 Mar 2013

Sugaring Season

Sugaring Season, Beth Orton, Anti/Sonic Sześć lat milczenia. Takich rzeczy kobieta nigdy nie powinna robić mężczyźnie. A już na pewno nie zakochanemu mężczyźnie. Nawet jeśli nie wie, że ów się w niej kocha. Takie zachowanie jest po prostu nieludzkie. Ale do rzeczy. Beth Orton uwielbiam odkąd usłyszałem płytę „Trailer Park”, a było to jakieś piętnaście lat temu. Wtedy o jej muzyce pisano „folktronica”, a krytycy chwalili artystkę za umiejętne połączenie folku i elektroniki. Lata płynęły, prąd drożał,  a Beth Orton coraz częściej zapominała o elektronicznych wkrętach skłaniając się ku czystemu folkowi. „Sugaring Season” jej najnowszy album, jest absolutnym dowodem na to, ze czasy „folktroniki” artystka ma już definitywnie za sobą.

Robert Ziębiński 0
Leaving Eden, The Carolina Chocolate Drops, Nonesuch
15 Mar 2013

Leaving Eden

Leaving Eden, The Carolina Chocolate Drops,  Nonesuch Ta płyta jest jak podróż w czasie. Niczym Marty McFly przenosimy się do przeszłości, z tą różnicą że na liczniku naszego DeLoreana ustawiamy datę nie na połowę lat pięćdziesiątych lecz tak gdzieś na początek lat trzydziestych ubiegłego stulecia. The  Carolina Chocolate Drops to trójka fenomenalnych czarnoskórych muzyków z Północnej Caroliny. Na okładce  Rhiannon Giddens, Hubby Jenkins i Dom Flemons prezentują się niczym tercet wędrownych grajków, przemierzających drogi pomiędzy Raleigh a Atlantą w czasach wielkiego kryzysu.  „Leaving Eden” to stylowa, bezpretensjonalnie zagrana i zaśpiewana  dawka tradycyjnego  amerykańskiego folku z elementami  bluesa i country. Jest akustycznie , korzennie i surowo. Robert Plant zamiast zawracać sobie

0