kamienna-noc-b-iext33060258 80%
04 Maj 2016

Kamienna noc – kryminał psychodeliczny [recenzja]

W „Kamiennej nocy” powracają bohaterowie znani z poprzednich książek Gai Grzegorzewskiej. Autorka tym razem wrzuca ich w tak szaloną i fabularnie, i formalnie układankę, jakiej chyba jeszcze w polskim kryminale nie było.

Tomasz Miecznikowski 1
Anna Kańtoch, Aneta Jadowska, Sasza Hady / fot. materiały prasowe
11 Gru 2015

Kinga Dunin i kryminały

Kinga Dunin napisała tekst. Chwali się jej to. Tekst nosi tytuł „Czy kobiety piszą gorsze kryminały niż mężczyźni?”. Odpowiedź na to zaczepne pytanie jest prosta i zamyka się w trzech literkach – NIE.

Robert Ziębiński 2
BBC One
04 Kwi 2015

What remains, czyli nos Świetlickiego

Ten serial polecił mi Marcin Świetlicki a ja Marcina w kwestii seriali słucham, bo ma do nich nosa i potrafi znaleźć perełkę jeszcze zanim trafi ona do mainstreamu. Dzięki niemu obejrzałam na przykład Peaky Blinders jeszcze zanim stało się to modne. Gdy opowiedział mi o brytyjskim mini serialu What remains, już po kilku zdaniach byłam przekonana, że to coś dla mnie.  

Gaja Grzegorzewska 0
Cartoon Network
12 Mar 2015

Pora na przygodę – Bajka postapokaliptyczna [serial]

„Pora na przygodę” („Adventure Time”) to wybitny serial animowany, który podbił serca nie tylko dzieciaków, ale i widzów dorosłych. Do tej drugiej grupy zalicza się również Gaja Grzegorzewska, która dzieli się swoimi przemyśleniami na jego temat.   Animowany serial wykreowany przez Pendeltona Warda, animatora i scenarzystę, pracującego dla Cartoon Network, to na pierwszy rzut oka typowa produkcja stworzona z myślą o dzieciach. Oglądamy kolorowy świat, zamieszkały przez słodkie stworki, dziwne ludziki, królewny i zwierzątka. Gdy jednak zatrzymamy film i przyjrzymy się pojedynczym kadrom, chociażby z czołówki, i temu co znajduje się w tle, łatwo zauważymy, że mamy tu do czynienia z czymś o wiele bardziej skomplikowanym i niepokojącym. Widzimy ruiny

Gaja Grzegorzewska 2
W.A.B. 80%
25 Lut 2015

Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni [recenzja]

Późnym wieczorem 3 grudnia 1926 roku Agatha Christie wyszła z domu i ślad po niej zaginął. Odnalazła się jedenaście dni później. Wyjaśnienie tego co się z nią działo w tym czasie i w jakich okolicznościach doszło do zniknięcia okazało się zagadką, trudniejszą niż te zawarte w jej powieściach.

Gaja Grzegorzewska 1
Wyd. Dolnośląskie 80%
14 Lut 2015

Opowiedzcie jak tam żyjecie [recenzja]

Dawno nie czytałam tak uroczej, sympatycznej i rozkosznej książki. Serio. Wiem niestety, że te określenia obecnie mocno się zdewaluowały i na wielu podziałają jako skuteczny odstraszacz. Dziś nazywanie książki uroczą automatycznie lokuje ją w dziale z babskimi czytadłami. Książki powinny być raczej bezkompromisowe i odważne albo mroczne i wstrząsające albo ostre i kontrowersyjne, ewentualnie  nowatorskie i przełomowe. No i koniecznie powinny być grube. Pięćset stron to absolutne minimum, aby ciężar (i cena!) cały czas upewniał czytelnika, że to nie byle pocket a poważne dzieło.

Gaja Grzegorzewska 0