darktower
21 Sty 2016

Mroczna Wieża w telewizji – czyli zapowiedzi seriali na podstawie książek

Obecnie zapowiedziano, lub trwają prace nad kilkudziesięcioma produkcjami na podstawie różnych powieści, a my wybraliśmy dziesięć naszym zdaniem najbardziej interesujących.

Paweł Deptuch 0
rys. Douglas A. Sirois
08 Cze 2015

100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży #10-1

Ostatnią dziesiątkę lektur dedykujemy młodzieży w wieku lat piętnastu.

Paweł Deptuch 4
correa
11 Kwi 2015

Henrique Alvim Correa – Wojna Światów [galeria]

Henrique Alvim Correa to brazylijski malarz i ilustrator żyjący w latach 1876 – 1910. Zasłynął w szczególności z grafik zdobiących belgijskie wydanie „Wojny Światów” H.G. Wellsa z 1906 r. oraz erotycznych ilustracji drukowanych i sprzedawanych na specjalnych kartach. Zmarł na gruźlicę w wieku trzydziestu czterech lat.

Paweł Deptuch 0
TriStar Pictures
24 Mar 2015

Najciekawsze książki z Marsem w tle

Od lat Mars jest obiektem westchnień zarówno naukowców jak i zwykłych mieszkańców naszego globu. Nie milkną poważne dyskusje na temat tego czy w końcu postawimy stopę na ziemi pokrytej rdzawym pyłem, a sektor prywatny, jakby w oderwaniu od rzeczywistości, przymierza się do organizowania lotów komercyjnych i zakładania baz turystycznych na planecie boga wojny.

Paweł Deptuch 2
Monolith
19 Mar 2015

Antyutopie są sexy

Najpierw szybki przegląd. Na początku był Tomasz Morus i jego „Utopia” – przerażająca wizja idealnego, absolutnie zrównanego i szczęśliwie bezmyślnego społeczeństwa upchanego na jakiejś wyspie. O ile już wcześniej pojawiały się w literaturze takie wątki, to Morus zebrał to wszystko w spójną wizję – dla jednych ideę do wdrażania w życie, dla innych przestrogę. Na przestrzeni kolejnych wieków filozofowie maglowali te koncepcje na różne sposoby. I wtedy nastał XX wiek, czas kiedy kalekie pomysły wcielano w życie. Kiedy postanowiono uszczęśliwić ludzi na siłę. Historia obdarowała nas faszyzmem, nazizmem, komunizmem i ich mutacjami. Do buntu przeciw kolejnym -izmom przyłączyli się oczywiście twórcy. Pisarze, filmowcy, poeci. Wszyscy. Powstały książki „ku przestrodze” jak

Hubert Sosnowski 0
alien-invasion-1280x800
03 Cze 2014

Obcy – inwazja na skraju jutra

Najeźdźcy spoza Ziemi. Obcy, kosmici, Marsjanie – od dekad w mroku kinowej sali przybierają kształt naszych lęków. Podobnie jest w przypadku „Na skraju jutra” – najnowszej produkcji fantastycznej o najeźdźcach z gwiazd.

Robert Ziębiński 0
_marcin-szczygielski
31 Maj 2014

Marcin Szczygielski: Pisanie to mój zawód

Marcin Szczygielski: dla jednych autor głośnych i kontrowersyjnych książek o gejach w wielkim mieście, a dla innych – jeden z najciekawszych współczesnych twórców historii dla dzieci w naszym kraju. Porozmawialiśmy z nim o jego najnowszej powieści skierowanej do maluchów – „Arce Czasu” – a także o szansach na jej ekranizację i na powstanie „Czarownicy piętro niżej 2”. No i oczywiście o tym, czy łatwiej pisze się książki dla dzieci czy książki skandalizujące…

Bartek Paszylk 0