C is for Cthulhu DB
04 Lip 2016

Alfabet Lovecrafta dla dzieci [galeria]

W 2014 roku scenarzysta Jason Ciaramella i rysownik Greg Murphy wpadli na pomysł stworzenia ilustrowanego alfabetu dla dzieci z motywami z prozy H.P. Lovecrafta.

Paweł Deptuch 0
Salvador Sanz DB
15 Maj 2016

Salvador Sanz – groza, makabra i science fiction [galeria NSFW]

Salvador Sanz (ur. 1975 r.) to argentyński rysownik i scenarzysta. Akademię Sztuk Pięknych w Buenos Aires ukończył z tytułem magistra rysunku.

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
28 Kwi 2016

Cromwell Stone – misterna intryga w oparach grozy [recenzja]

Gdyby nie komiksy o Asterixie i Lucky Luke’u oraz dzieła Franquina , które w dzieciństwie miały ogromny wpływ na niemieckiego artystę, Andreasa Martensa, dziś świat obrazkowych historyjek pozbawiony byłby jednego z najznamienitszych twórców tej sztuki.

Paweł Deptuch 0
Studio Lain 75%
09 Mar 2016

Stickleback #1: Chwała Anglii – steampunk, Lovecraft i tajna historia Anglii [recenzja]

Studio Lain z wprawą dobiera tytuły do swojej oferty z magazynu 2000AD. Oprócz klasycznych pozycji wydaje też świeższe opowieści, które można nazwać klasyką nowoczesną. Steampunkowy “Stickleback”, z powodzeniem łączący grozę z kryminałem, jest właśnie tego przykładem.

Paweł Deptuch 0
Cthulhu LEGO DB
01 Lut 2016

Mity Cthulhu zaklęte w klockach LEGO [galeria]

LEGO co prawda jeszcze nie zainteresowało się bogatym światem mitów Cthulhu wymyślnym przez H.P. Lovecrafta, ale kreatywni miłośnicy zarówno klocków jak i kosmicznej grozy, sami zapełniają tę niszę. Poniżej kilka scen z prozy Samotnika z Providence wykonanych przez utalentowanych budowniczych.

Paweł Deptuch 0
Lasthal Press 100%
11 Gru 2015

Grzyby z Yuggoth i inne poematy niesamowite – arcydzieło poetyckie Lovecrafta [recenzja] [książka]

Pięknie zmieniła się sytuacja Lovecrafta na polskim rynku w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Oprócz wszystkich dzieł (w tym znakomitego wydania Vesper), fani Samotnika z Providence otrzymali do rąk „Listy i eseje” (wydawnictwo SQN) i biografię S.T. Joshi (wydawnictwo Zysk i S-ka). Wciąż jednak brakowało najmniej znanej, a przecież jakże istotnej formy twórczości Lovecrafta… poezji.

Łukasz Radecki 0
Gris Grimly Dzika Banda 05
03 Paź 2015

Gris Grimly – groza, groteska i sama słodycz [galeria]

Gris Grimly to amerykański ilustrator, malarz, pisarz i filmowiec. Specjalizuje się głównie w ilustrowaniu książek, tworzeniu okładek, plakatów czy tatuaży.

Paweł Deptuch 0
Taringa.net
01 Paź 2015

Poe i Lovecraft znowu ekranizowani

Wygląda na to, że już raczej nie doczekamy się ekranizacji „W Górach Szaleństwa” H.P. Lovecrafta w reżyserii Guillermo del Toro. Ale nie ma tego złego, bo szykowana jest inna adaptacja jego dzieła, a także kilku utworów samego Edgara Allana Poe.

Paweł Deptuch 0
Peter Gric DB
13 Wrz 2015

Peter Gric – realizm magiczny, surrealizm biomechaniczny [galeria]

Peter Gric (ur. 1968 r.) to austriacki malarz, rysownik i ilustrator pochodzenia czeskiego. W 1993 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu i od tamtej pory zawodowo zajmuje się malarstwem.

Paweł Deptuch 0
rys. Douglas A. Sirois
08 Cze 2015

100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży #10-1

Ostatnią dziesiątkę lektur dedykujemy młodzieży w wieku lat piętnastu.

Paweł Deptuch 4
muzski db
17 Sty 2015

Herge kontra Lovecraft [galeria]

Murray Groat, brytyjski artysta ukrywający się pod pseudonimem Muzski, wymyślił sobie i wspaniale zrealizował połączenie klasycznych rysunków Herge’a do „Tin Tina” wraz z równie klasycznymi opowiadaniami H.P. Lovecrafta. Efekt jest imponujący, sprawdźcie sami. Fhtagn!

Paweł Deptuch 0
fantasy-wooden-library-drawing-hd-wallpaper1
22 Sie 2014

5 książek o poszukiwaniu książek

      1.       H.P. Lovecraft „Koszmar w Dunwich” (albo: „Zgroza w Dunwich”; opowiadanie, 1929). Kto szuka? Wilbur Whateley – odmieniec będący owocem związku matki-albinoski oraz nieznanego ojca (prawdopodobnie niesławnego pradawnego boga o imieniu Yog Sothoth). Czego szuka? Pełnej łacińskiej wersji „Necronomiconu”, za pomocą którego można by sprowadzić na Ziemię Wielkich Przedwiecznych – potężne boskie istoty, które zamieszkują w innych wymiarach lub czekają uśpione na naszej planecie. Co pisali krytycy? „To ‘Koszmar w Dunwich’ de facto umożliwił powstanie dalszej części „mitów Cthulhu” (tzn. opowieści autorstwa innych, mniej utalentowanych pisarzy). Późniejsi autorzy wzorowali się na sensacyjności, melodramatyczności oraz prostej moralnej dychotomii tego tekstu (…) dużo częściej niż na subtelności takich dzieł

Bartek Paszylk 0
Junji Ito
20 Sie 2014

H.P. Lovecraft – Nadnaturalny horror w komiksie

H.P. Lovecraft to jeden z najbardziej wpływowych współczesnych pisarzy, który swoją wyobraźnią zaraził setki innych twórców i miał niebagatelny wpływ na rozwój literatury, kina, gier i komiksu. Wystarczy wspomnieć takich artystów jak Guillermo del Toro, John Carpenter, Metallica, Stephen King, Neil Gaiman czy Mike Mignola, którzy w przeróżny sposób oddawali hołd Samotnikowi z Providence. Z okazji dzisiejszej 124 rocznicy urodzin tego pisarza przyjrzymy się bliżej jego komiksowym wpływom.

Paweł Deptuch 0
C&T 100%
12 Cze 2014

Król w Żółci

Serial „Detektyw” został okrzyknięty najoryginalniejszym serialem telewizyjnym tego roku. Niesłusznie, bo scenarzysta serii najlepsze rozwiązania fabularne bezczelnie ukradł z prozy Roberta W. Chambersa. Tyle, że w Polsce mało, kto te teksty znał.

Robert Ziębiński 1
Rebellion 90%
29 Sty 2014

Necronauts [recenzja]

H.P. Lovecraft to człowiek, który swym talentem zainspirował całą rzeszę twórców: od pisarzy, przez reżyserów filmowych i teatralnych, muzyków aż po artystów komiksowych. Wśród licznych graficznych adaptacji dzieł Samotnika i komiksów głęboko inspirowanych jego twórczością jest kilka, które zdecydowanie jaśnieją na tle pozostałych. Do takich bez wątpienia należy album „Necronauts” Gordona Rennie i Frazera Irvinga.

Paweł Deptuch 0
SQN 80%
07 Lip 2013

Koszmary i fantazje. Listy i eseje [recenzja]

Nigdy nie będę należał do osób, które uwielbiają zanurzać się w życiu pisarza (czy jakiegokolwiek artysty), aby uzupełniać w ten sposób wiedzę o twórczości. Moim zdaniem, dzieło, jeśli jest wartościowe powinno bronić się samo. A fakt czy ktoś był gejem, alkoholikiem czy dziwakiem nie wnosi dla mnie zbyt wiele do oceny twórczości.

Robert Ziębiński 0