Hachette 35%
24 Paź 2015

X-Men: Rozłam – Wojna domowa dla ubogich [recenzja]

„Civil War” – to było coś. Jeden z największych crossoverów Marvela zebrał mieszane recenzje, ale ostatecznie narobił szumu i podbił sprzedaż. To się przeżywało jak relację z prawdziwego konfliktu. Nic więc dziwnego, że wydawnictwo chciało powtórzyć sukces. Raz czy drugi – tak jak w „Rozłamie” Jasona Aarona. Z różnym skutkiem.

Hubert Sosnowski 4
Hachette 55%
17 Lip 2015

Kraina Cieni – Daredevil po Ciemnej Stronie Mocy [recenzja]

Marvel posiada w swej stajni kilku chłopców do bicia, których czołga częściej niż innych. Spider-Man czy Moon Knight mogą spokojnie stać na podium. Jest jednak bohater, który bije ich na głowę w konkursie na udręczoną duszę. To Daredevil. Przyjął od życia tyle ciosów, że w końcu musiał się stoczyć. O jego upadku opowiada właśnie „Kraina Cieni”.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 70%
16 Lip 2015

Początki Marvela. Lata sześćdziesiąte – fabularne suchary i przebłyski geniuszu [recenzja]

Oto album, który każdy fan Marvela powinien mieć w swojej kolekcji. W sześćdziesiątym ósmym numerze WKKM zebrano originy większości najważniejszych postaci komiksowego uniwersum Domu Pomysłów. O dziwo, te historie to obowiązkowy materiał nie tylko dla wielbicieli trykociarzy. Sporo do powiedzenia na temat prezentowanych fabuł mieliby również psychoanalitycy.

Tomasz Miecznikowski 0
Hachette 75%
25 Cze 2015

Marvel Knights Spider-Man #2: Jadowity [recenzja]

Wielka Kolekcja Komiksów Marvela wraca do Marka Millara i jego „Marvel Knights Spider-Man”. W poprzednim tomie Peter rozpoczął śledztwo w sprawie porwania Cioci May. Odpaliło to lawinę wydarzeń, która przeciągnęła Pająka przez pół Nowego Jorku, a skończyła się w… szpitalu. Historia miała swoje momenty, ale jakość chwilami spadała. Jak jest tym razem?

Hubert Sosnowski 0
Hachette 75%
14 Maj 2015

Venom [recenzja]

Venom to jeden z najpopularniejszych anty-bohaterów Marvela, stworzonych w latach 90′. Wróg Spider-mana, okazjonalnie obrońca niewinnych zaskarbił sobie sympatię czytelników, dlatego nic dziwnego, że co jakiś czas wraca jak bumerang. Dzięki Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela mamy okazję zobaczyć w akcji najnowsze wcielenie kultowego badassa.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 60%
20 Kwi 2015

Marvel Knights Spider-Man #1: Śmiertelna Trwoga [recenzja]

Miłośnicy dobrych historii o Spider-manie nie mają szczęścia, od kiedy za sterami zasiadł Dan Slott, który zmarnował potencjał już wielu wielkich pomysłów. Z odsieczą przychodzi nam Wielka Kolekcja Komiksów Marvela. Możemy powspominać czasy, kiedy Pająka pisali tacy scenarzyści jak Straczynski, Jenkins czy właśnie Millar, autor „Śmiertelnej Trwogi”.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 70%
22 Mar 2015

Oblężenie [recenzja]

Od wielu lat komiksowe historie Marvela usłane są wielkimi wydarzeniami, rozpisanymi na wiele zeszytów. Dotarły nawet do nas, by polski czytelnik miał jako takie rozeznanie: „Wojna Domowa”, „Tajna Inwazja”, „Tajne Wojny”, „Wielka Wojna Hulka”. Przed nami kolejna epicka demolka od Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, zwieńcze wszystkich poprzednich.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 70%
12 Mar 2015

Syn M [recenzja]

W wielkich, epickich wydarzeniach z komiksów Marvela zazwyczaj najlepsze jest to, co dzieje się zaraz po nich. Takiego „krajobrazu po bitwie” dostarcza nam „Son of M” Davida Hine’a  i Roya Allena Martineza, wydany w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 65%
16 Lut 2015

Ghost Rider: Droga ku potępieniu [recenzja]

„Ghost Rider rides again” to jedno z moich ulubionych hasełek w Marvelowskim uniwersum. Od razu pojawia się przed oczami kościotrup z dymiącą czachą, prujący po jakimś amerykańskim bezdrożu na płonącym motocyklu. Tym razem Johny Blaze powraca za sprawą kolejnego tomu WKKM – „Droga ku potępieniu”.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 90%
02 Lut 2015

Thunderbolts: Wiara w Potwory [recenzja]

Dobra passa Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela trwa (z pominięciem „Tajnej inwzaji”). Niedawno cieszyliśmy się bardzo porządnym „Staruszkiem Loganem” i poświęconą Doktorowi Strange’owi „Przysięgą”. Tym razem dostajemy „Thunderbolts: Wiarę w potwory”, komiks szczególny, bo stworzony przez Midasowe Dziecię tej sztuki – Warrena Ellisa.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 80%
28 Sty 2015

Doktor Strange: Przysięga [recenzja]

Wielka Kolekcja Komiksów Marvela powitała nowy rok głośną, choć kontrowersyjną „Tajną inwazją”. Tym razem mamy okazję spuścić z tonu i przeczytać porządną, kameralną historię z naszym ulubionym Marvelowskim magikiem, Doktorem Strangem (którego w nadchodzącej ekranizacji zagrać ma ponoć Benedict Cumberbatch). Przed Wami „Przysięga”.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 50%
20 Sty 2015

Tajna Inwazja [recenzja]

Wydarzenie jakim była Wojna Domowa w świecie Marvela, było pierwszym wielkim crossoverem, który na kilka lat faktycznie wprowadził drastyczne zmiany w uniwersum stworzonym przez Stana Lee. Wydana rok później „Tajna Inwazja” miała pogłębić kryzys w świecie superbohaterów, ale zamiast otrzymać obiecaną historię pt. „nic już nie będzie takie samo”, dostaliśmy opowieść w stylu: „wyszło jak zawsze”.

Paweł Deptuch 0
Hachette 80%
18 Gru 2014

Wolverine: Staruszek Logan [recenzja] [komiks]

Nowy miesiąc, nowa porcja historii z Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Raptem chwilę temu do sklepów trafił „Staruszek Logan” Marka Millara z rysunkami Steve’a McNivena. Co tym razem zafundował nam Dom Pomysłów?

Hubert Sosnowski 0
Hachette 70%
13 Lis 2014

Wielka Wojna Hulka [recenzja]

Maraton z rysunkami Johna Romity Jr. trwa. Przed nami kolejny tom WKKM, tym razem opowiadający o Hulku w interpretacji Grega Paka. „World War Hulk” stanowi kontynuację „Planety Hulka”, w którym Zielony Olbrzym został zdradzony i wyrzucony w kosmos przez „przyjaciół” stanowiących trzon Avengersów – Iron Mana, Reeda Richardsa, Black Bolta i DoctoraStrange’a.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 80%
03 Lis 2014

Czarna Pantera: Kim jest Czarna Pantera? [recenzja]

Nakładem Hachette ukazał się kolejny tom Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, tym razem przybliżający sylwetkę Black Panther. Ten mniej znany w Polsce, ale zasłużony dla wydawnictwa i uniwersum bohater dostanie własny film podczas tak zwanej „trzeciej fazy” Marvel Cinematic Universe.

Hubert Sosnowski 0
Hachette 80%
08 Paź 2014

Przedwieczni [recenzja]

Udany lifting zapomnanej klasyki komiksu.

Paweł Deptuch 0
Hachette 70%
11 Lip 2014

Poległy Syn. Śmierć Kapitana Ameryki [recenzja]

Podczas „Wojny Domowej”, zapowiadanej jako najważniejsze wydarzenie nowej ery komiksów superbohaterskich w Marvelu, tak naprawdę nie doszło do wielkich i spektakularnych casusów, a najciekawsze i faktycznie mające wpływ na uniwersum zdarzenia miały miejsce tuż po jej zakończeniu. Najistotniejszym z nich była kompletnie nieoczekiwana śmierć Kapitana Ameryki, która rozegrała się na łamach dwudziestego piątego numeru jego regularnej serii. Zajście to odbiło się nie tylko szerokim echem w branży komiksowej, ale również w amerykańskich mediach masowych, skąd dalej powędrowało na cały świat (nawet w Polsce zgon Kapitana komentowano w głównych wiadomościach wieczornych). Amerykanie różnie reagowali i odbierali odejście jednego z ich symboli wolności i kapitalizmu, podobnie z resztą jak bohaterowie Marvela, o

Paweł Deptuch 0
Hachette 60%
22 Maj 2014

Wojna Domowa [recenzja]

Jedna z ważniejszych historii o superbohaterach, której niestety zabrakło odrobiny ikry.

Paweł Deptuch 0
Hachette 80%
27 Mar 2014

Ród M [recenzja]

W okolicach 2005 r. wydawnictwo Marvel rozpoczęło serię tzw. eventów, wielkich crossoverów, które przeobrażały i na nowo definiowały uniwersum stworzone przez Stana Lee. Pierwszym tak wielkim wydarzeniem był „Ród M” (House of M), opowieść splatająca losy „New Avengers” Briana Bendisa i „Astonishing X-Men” Josha Whedona. Na jego kartach Wanda Maximoff, córka Magneto, rozchwiana psychicznie po wydarzeniach z „Avengers: Disassembled”, kreuje alternatywną rzeczywistość, gdzie mutanci są rasą dominującą, a homo sapiens zdegradowano do roli niewiele znaczących pupili. W tym świecie Spider-Man jest medialną gwiazdą, wujek Ben żyje, Magneto to sprawiedliwy władca świata, a Steve Rogers, alias Captain America, dożywa sędziwego wieku.  Jedynie Wolverine, obdarzony kompletem wspomnień, pamięta „stare czasy”, rozumie, że

Paweł Deptuch 0
Hachette 70%
14 Mar 2014

She-Hulk: Samotna zielona kobieta [recenzja]

Jennifer Walters, aka She-Hulk, była ostatnią postacią Marvela jaką wymyślił Stan Lee. Swoje moce zyskała w nieco odmienny sposób niż Hulk. Została postrzelona przez przestępcę chcącego zemścić się na jej ojcu, lokalnym stróżu prawa, a jedynym ratunkiem przed śmiercią była transfuzja krwi, na którą ochoczo przystał jej kuzyn, Bruce Banner. Dziewczyna przeżyła, jednak po jakimś czasie okazało się, że napromieniowana limfa starszego krewniaka pozostawiła po sobie nieprzewidziane skutki uboczne. Od tej pory pilna, wstydliwa studentka prawa pod wpływem emocji również zmieniała się w potężną, zieloną istotę. W odróżnieniu jednak od Hulka, po przemianie wciąż zachowywała świadomość i w pełni mogła kontrolować swe nowe alter ego. Na domiar złego, metamorfoza czyniła

Paweł Deptuch 0
Hachette 90%
09 Mar 2014

Spider-Man: Niebieski [recenzja]

Jeph Loeb i Tim Sale to jeden z najbardziej rozpoznawalnych duetów w branży komiksowej. Ich liczne dzieła, a w szczególności „Batman: Długie Halloween”, czy „Superman: Na wszystkie pory roku”, zaliczane są do klasyki gatunku superbohaterskiego, a wśród czytelników posiadają status kultowych. Prócz kanonicznych historii dla DC Comics, duet ten stworzył serię monochromatycznych albumów dla wydawnictwa Marvel. W jej skład wchodzą „Spider-Man: Niebieski”, „Hulk: Szary”, „Daredevil: Żółty” oraz „Kapitan Ameryka: Biały” (obecnie zawieszony). Pierwszy z nich został właśnie wydany na naszym rynku i zdecydowanie warto mu się przyjrzeć bliżej. Loeb w zasadzie nie opowiada żadnej nowej historii, a jego narracja wpasowuje się w opowieść stworzoną przez Gerry’ego Conwaya w numerach „Amazing

Paweł Deptuch 0
Hachette 80%
26 Sty 2014

Planeta Hulka tom 1-2 [recenzja]

Hulk przez ponad pięćdziesiąt lat demolował uniwersum Marvela, a jego liczne furie doprowadziły do wielu nieszczęść, tragedii i dramatów, które znacznie przewyższały liczbę czynów bohaterskich. Czasem był herosem, ale częściej złoczyńcą. Fakt, że Zielonego Olbrzyma nie można zranić ani nad nim zapanować sprawił, że tajne stowarzyszenie Illuminatów postanowiło pozbyć się go raz na zawsze. Podstępem wsadzili go na statek kosmiczny i wysłali na planetę, gdzie w spokoju mógłby dożyć swych dni. Oczywiście nic nie idzie po ich myśli i Hulk trafia na gęsto zaludnioną, dziką planetę uciskaną przez bezwzględnego dyktatora – Czerwonego Króla. Niepokonany dotąd Zielony Goliat, nagle staje oko w oko z istotami, które bez większego kłopotu mogą skopać

Paweł Deptuch 0
Hachette 70%
07 Sty 2014

Iron Man: Demon w butelce [recenzja]

Wydana pod koniec lat 70., dziewięcioczęściowa opowieść „Demon w butelce” była jednym z pierwszych czynników komiksowej rewolucji, która została zwieńczona „Strażnikami” Moore’a i „Powrotem Mrocznego Rycerza” Millera. To w niej po raz pierwszy na nieskazitelnym (choć obarczonym licznymi problemami) bohaterze pojawia się gruba rysa ułomności przypisanej raczej zwykłemu, szaremu człowieczkowi. Okazuje się, że ciągły stres, presja otoczenia i problemy uczuciowe są w stanie złamać nawet największego herosa swoich czasów. Iron Man chcąc uciec od dylematów dnia codziennego wpada w ramiona alkoholowego nałogu. Choć jest to jedynie wątek poboczny całej opowieści, wywiera on – zwłaszcza w drugim akcie – olbrzymi wpływ na działania zarówno Tony’ego Starka jak i jego żelaznego alter

Paweł Deptuch 0
Hachette 80%
16 Paź 2013

Marvel Zombies [recenzja]

Robert Kirkman zadebiutował na scenie komiksowej w roku 2000, a jego nazwisko z miejsca pojawiło się na ustach wszystkich miłośników oraz krytyków sztuki obrazkowej. Wydana własnym sumptem czternastoczęściowa mini-seria „Battle Pope” (wznowiona i pokolorowana w 2005 r. przez Image Comics), opowiadająca o walce Papieża – gustującego w mocnych trunkach oraz szybkich kobietach – z demonami i przeciwnikami kościoła przy pomocy ciężkiego oręża, zaskarbiła mu rzesze miłośników, ale też całe stado przeciwników. Ta bezkompromisowa parodia superbohaterów, mimo ostrej krytyki, okazała się sporym sukcesem kasowym. Nic więc dziwnego, że Kirkman od razu został zwerbowany do jednego z większych potentatów w branży. Dzięki Image (wydawcy „Spawna”) mógł w pełni rozwinąć skrzydła, bez widma

Paweł Deptuch 0