Cserna Szabo_Wielka księga kaca.indd 85%
28 Lip 2016

Wielka księga kaca – z kacem przez wieki [recenzja]

Miałem okazję czytać i recenzować książki historyczne, których myślą przewodnią były mordy, dewiacje, wszelkiej maści zboczenia, alkohol i narkotyki. I wbrew pozorom nie dotyczyły one tylko czasów współczesnych. Nigdy dotąd jednak nie zetknąłem się z książką historyczną o… kacu.

Łukasz Radecki 0
Boża podszewka
07 Mar 2014

PiSF – Polska i Skandale Filmowe

„Kamienie na szaniec” wzbudziły kontrowersje nim jeszcze trafiły na ekran. A największe pretensje do filmu mieli ci, który go nie widzieli. No ale czy to ważne, jeśli zagrożony jest mit? Nie pierwszy to przypadek w historii naszego kina, kiedy „sprawa”, a przy okazji i skandal, okazują się ważniejsze niż sam film. Oto przykłady.   1. Popioły (1965), reż. Andrzej Wajda Ten film jeszcze nim powstał, budził spory, a gdy już trafił do kin, dyskusjom nie było końca. Choć czy tak naprawdę dyskutowano o nim? Raczej obok niego, „Popioły” dały bowiem pretekst Mieczysławowi Moczarowi i jego akolitom do ataku na „rewizjonistów” szydzących z patriotycznych wartości. Wajda miał być jednym z nich.

Lech Kurpiewski 0
drakula
22 Paź 2013

Drakula – wampir z przeszłością

jak to było z tym hrabią i czy przez przypadek prawdziwy Vlad Palownik nie jest najbardziej skrzywdzoną przez popkulturę postacią historyczną.

Robert Ziębiński 0
Wypędzony. Jacek Inglot. Wydawnictwo Erica 2012
15 Mar 2013

Wypędzony

Wypędzony. Jacek Inglot. Wydawnictwo Erica 2012. „Niemiaszków sporo jeszcze zostało, może nawet połowa tego, co przed wojną. Fantów starczy na długo, tylko trzeba wiedzieć, gdzie szukać” – tłumaczy zawodowy szabrownik mniej doświadczonemu koledze w najnowszej powieści Jacka Inglota pt. „Wypędzony”. Rozmowa ma miejsce w pociągu do świeżo wyzwolonego Wrocławia, a przysłuchuje się jej główny bohater powieści, Jan Korzycki. Tego ostatniego poszukuje UB, w związku z czym przybywa on do Wrocławia pod fałszywym nazwiskiem, z dokumentami topielca w kieszeni. Przez przypadek trafia w szeregi milicji i musi się podjąć odnalezienia przywódcy niemieckiego ruchu oporu… Z tym, że najważniejsze nie są tu wcale losy Korzyckiego, ale raczej losy samego Wrocławia – miasta

Bartek Paszylk 0