Warbook 60%
03 Sie 2016

Obiekt R/W0036 – Powstańcy kontra Bazyliszek [recenzja]

Połączyć jedno z najważniejszych wydarzeń w nowożytnej historii naszego kraju z klasyczną legendą o bazyliszku w konwencji rasowego horroru science fiction, wydaje się pomysłem bez mała karkołomnym. A właśnie takiej tematyki podjął się Tomasz Bukowski – którego powieść, jak głosi okładkowy blurb, stanowi miks „Szeregowca Ryana” z „Obcym”.

Maciej Bachorski 0
WarBook 65%
02 Sie 2016

Czerwona ofensywa #4: Ci szaleni Polacy – czyli pomarzyć o wielkości zawsze można [recenzja]

Cykl Czerwona Ofensywa gna do przodu niczym, nie przymierzając, Armia Czerwona w 1945 roku. Alternatywna historia zaserwowana przez Piotra Langenfelda po raz czwarty zapewnia patriotyczny łomot serca, adrenalinę wymieszaną z kipiącym testosteronem i mniejsze niż poprzednio zgrzytanie zębów na literackie potknięcia.

Łukasz Radecki 0
Egmont 100%
05 Lis 2015

Usagi Yojimbo: Senso – królik emocjonalny i depresyjny [recenzja]

Jak pogodzić tak odległe od siebie tematy jak “Wojnę światów” H.G. Wellsa i XVII-wieczną Japonię zamieszkałą przez zantropomorfizowane zwierzęta? Bardzo ciężko, ale chyba tylko jedna osoba mogła wyjść z takiego karkołomnego projektu obronną ręką – Stan Sakai, który z ogromną lekkością i wdziękiem skonfrontował królika przybocznego z ośmiornicami z Marsa.

Paweł Deptuch 0
pawlak romek wywiad
19 Paź 2015

Romuald Pawlak – literacki duch niespokojny [wywiad]

Z Romualdem Pawlakiem, autorem „Krew nie woda”, rozmawiamy o nowej animacji, literackich planach na przyszłość, polityce i wpływie pewnych książek.

Hubert Sosnowski 0
Jakub Różalski Dzika Banda 17
17 Paź 2015

Historia Polski w wersji science fiction [galeria]

Jakub Różalski to artysta koncepcyjny pochodzący z Krakowa, pasjonat historii i fantastyki, który łączy oba te zamiłowania w swojej sztuce, a dokładnie w projekcie Historical-fiction 1920+.

Paweł Deptuch 0
MAG 100%
14 Lip 2015

Rozłąka – fakty, fikcje i obsesje [recenzja]

Sobowtóry, bliźniacy, odmienne punkty widzenia dotyczące tych samych wydarzeń i wreszcie rozgałęziające się ścieżki rzeczywistości. Podobnie jak w znakomitym „Prestiżu”, w wydanej właśnie przez Mag w ramach Uczty Wyobraźni „Rozłące”, Christopher Priest powraca do trawiących go obsesyjnie motywów.

Tomasz Miecznikowski 0
Fabryka Słów 80%
13 Maj 2015

Czarny Horyzont

„Czarny Horyzont” to drugie podejście Tomasza Kołodziejczaka do wymyślonego przez siebie świata Ostatniej Rzeczpospolitej. Po zbiorze udanych opowiadań, mamy do czynienia z krótką powieścią będącą wprawką przed znacznie bardziej rozbudowaną i epicką „Białą Redutą”. Królewski geograf, Kajetan Kłobudzki, zostaje wysłany z tajną misją w głąb zainfekowanego czarną magią terenu Europy należącego od dziesiątek lat do najeźdźców z obcego Planu, Balrogów. Musi zbadać dziwne, nieznane Elfom emanacje mocy, które w toczonej od lat wojnie, jak podejrzewają,  mogą przechylić szalę zwycięstwa na rzecz Czarnych. W prozie Kołodziejczaka jest coś, co momentalnie pozwala wtopić się w świat przedstawiony. Już od pierwszych zdań jest intrygująco i obrazowo, i nawet pomimo nieśpiesznie rozkręcanej akcji i

Paweł Deptuch 0
człowiek z wysokiego zamku db
22 Lut 2015

Człowiek z wysokiego zamku – okładki z całego świata [galeria]

Z okazji zamówienia przez platformę Amazon całego sezonu serialu „The Man in the High Castle”, tworzonego na podstawie książki Philipa K. Dicka „Człowiek z wysokiego zamku”, prezentujemy galerię okładek z całego świata zdobiących tę powieść; m.in. z Chin, Korei, Japonii, Grecji, Izraela, Chile i Turcji.

Paweł Deptuch 2
Amazon 80%
17 Sty 2015

Człowiek z Wysokiego Zamku [recenzja] [serial]

O planach realizacji „Człowieka z Wysokiego Zamku” mówiło się od dłuższego czasu – pierwsze pogłoski pojawiły się w 2010 roku, Ridley Scott miał zrealizować miniserial na podstawie słynnej powieści Philipa K. Dicka we współpracy z BBC.

Jerzy Rzymowski 0
Zysk i S-ka 60%
03 Sty 2015

Dzikie karty [recenzja]

Na fali popularności serialu „Gra o Tron” nazwisko George’a R.R. Martina urosło do miana klasyka gatunku. Czy jest to jednak powód by kupować każdą książkę, na której owo nazwisko widnieje?

Łukasz Radecki 0
War Book 60%
21 Gru 2014

Czerwona ofensywa #1

Umówmy się. Jeśli chodzi o Polskę, łaska historii na pstrym koniu jeździ. Przez ostatnie dwieście lat raczej obrywaliśmy niż zwyciężaliśmy (pokłosie I wojny światowej to chlubny wyjątek). Nic więc dziwnego, że lubimy oddać się rozważaniom „co by było, gdyby sprawy potoczyły się trochę inaczej…”. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi „Czerwona ofensywa” Piotra Langenfelda. Z różnym skutkiem.

Hubert Sosnowski 0
Fabryka Słów 90%
30 Paź 2014

Biała Reduta t.1

Tomasz Kołodziejczak serwuje kolejne znakomite dzieło, które złotymi zgłoskami zapisze się w historii polskiej fantastyki.

Paweł Deptuch 0
Fabryka Słów 80%
21 Paź 2014

Czerwona mgła

Przygotowaną przez Kołodziejczaka mieszankę science fiction, fantasy i historii Polski śmiało można stawiać obok „Trylogii” Sienkiewicza czy „Konrada Wallenroda” Mickiewicza. Czemu nie zrobić z niej lektury?

Paweł Deptuch 0
Insignis 50%
08 Sie 2014

Witajcie w Rosji

Dmitry Glukhovsky zyskał sławę dzięki postapokaliptycznej powieści „Metro 2033”, która posłużyła jako fundament do stworzenia całego uniwersum, w którego rozrost zaangażowani są pisarze z całego świata. Kilka lat później autor napisał kilkanaście opowiadań krytykujących jego ojczyznę, które zebrano w książce „Witajcie w Rosji”.

Paweł Deptuch 0
Genius Creations 100%
28 Lut 2014

Pokój światów [recenzja]

Można uwierzyć w literaturę rozrywkową, jeśli jest ambitna. Według wielu jedno wyklucza drugie. Jeśli „rozrywkowa”, to przecież nie „ambitna”, nie „problemowa” i na odwrót. To kompletna bzdura.

Emil Strzeszewski 4