silas corey testament zarkoff 2-2 75%
13 Sie 2016

Silas Corey #4 – Testament Zarkoff 2/2 – w stylu Jasona Bourne’a [recenzja]

Na drugą odsłonę przygód Silasa Coreya w dylogii „Testament Zarkoff” trzeba było poczekać cierpliwie kilka długich miesięcy, ale było warto. Cyniczny, francuski bohater zalicza powrót w bardzo dobrym stylu.

Tomasz Miecznikowski 0
Krucjaty 2 55%
15 Cze 2016

Krucjaty #2: Wrota Hermesa / Bitwa pod Al-Mansurą – to już koniec? [recenzja]

Poprzedni tom historyczno-fantastycznej serii mocno rozbudził czytelnicze apetyty, szczególnie za sprawą ostatniej, dwustronicowej planszy. Czy twórcy „Krucjat” wykorzystali w pełni potencjał intrygującego zwrotu akcji z końcówki „Srebrnookiego Widma”?

Tomasz Miecznikowski 0
Roots-Season-1_poster_goldposter_com_7.jpg@0o_0l_800w_80q 75%
02 Cze 2016

Korzenie – udany remake legendarnego serialu [recenzja]

Oglądanie współczesnej wersji „Korzeni” jest niczym podróż w czasie. Nie tylko ze względu na dawne, serialowe sentymenty, ale także ze względu na sposób realizacji nowej produkcji kanału History.

Tomasz Miecznikowski 0
Dżinn 75%
31 Maj 2016

Dżinn #1: Faworyta/30 Dzwoneczków – gry erotyczno-polityczne [recenzja]

Wydawnicza ofensywa Scream Comics trwa w najlepsze, także w obszarze opowieści tylko dla dorosłych czytelników. „Dżinn” to intrygująca mieszanka historii i erotyki, wbrew swemu tytułowi pozbawiona wątków nadprzyrodzonych.

Tomasz Miecznikowski 0
J.P. Fantastica 60%
20 Kwi 2016

Green Blood tom 3 – bardzo Dziki Zachód [recenzja]

Masasumi Kakizaki w trzecim tomie “Green Blood” domyka miejskie wątki i wyprowadza głównych bohaterów, braci Burns, w dalekie rejony Dzikiego Zachodu.

Paweł Deptuch 0
Egmont 90%
11 Kwi 2016

Salambo – historyczne science fiction [recenzja]

Po Moebiusie, Bilalu, Tardim i Gimenezie kolejny ważny artysta europejski, Philippe Druillet, trafia do Polski.

Paweł Deptuch 0
J.P.Fantastica 65%
17 Mar 2016

Green Blood tom 2 – krwawa jatka w Five Points [recenzja]

Tak jak podejrzewałem, drugi tom “Green Blood” uderza w bardziej sensacyjne tony, rezygnując z ekspozycji na rzecz dynamicznej i krwawej akcji. Ale nie ma tego złego.

Paweł Deptuch 0
Egmont 100%
08 Mar 2016

Usagi Yojimbo: Dwieście posążków Jizo – hołd dla sztuki [recenzja]

Każdy twórca ma w swojej karierze lepsze i gorsze momenty, dzieła które można postawić na najwyższej półce i takie, które trzeba chować głęboko w piwnicy. Stan Sakai i jego “Usagi Yojimbo” są jednak wyjątkiem od tej reguły, od ponad trzydziestu lat bawią i uczą na najwyższym poziomie.

Paweł Deptuch 0
krew_tchorzy1 55%
01 Mar 2016

Krew tchórzy #1: Zemsta Jamy – Dumas spotyka przeciętność [recenzja]

Tęsknicie za klimatami Trzech muszkieterów? Lubicie intrygi kryminalne sięgające czasów, gdy śledczy nie posiłkowali się technikami rodem z CSI? Być może „Krew tchórzy” jest właśnie dla Was. Być może…

Hubert Sosnowski 2
trumbo-poster-bryan-cranston-2 80%
06 Lut 2016

Trumbo – oscarowa rola Bryana Cranstona [recenzja]

„Trumbo” nie jest nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy film”. A szkoda, bo jest obrazem lepszym, niż pokrewny mu historycznie „Most szpiegów” Spielberga. Może chociaż nominowany do nagrody odtwórca tytułowej roli, zasłuży w oczach Akademii na statuetkę.

Tomasz Miecznikowski 0
20th Century Fox 75%
10 Lis 2015

Most Szpiegów – człowiek kontra historia [recenzja] [film] [dramat]

Po trzech latach od premiery „Lincolna” Steven Spielberg powrócił z kolejnym filmem, ponownie historycznym. Ci, którzy liczyli na powrót reżysera do kina rozrywkowego, znowu muszą obejść się smakiem. „Most szpiegów” to podany w klasycznej formie, słodko-gorzki dramat o prawdziwych wydarzeniach sprzed kilku dekad, z bardzo dobrą rolą Toma Hanksa.

Tomasz Miecznikowski 0
Egmont 100%
05 Lis 2015

Usagi Yojimbo: Senso – królik emocjonalny i depresyjny [recenzja]

Jak pogodzić tak odległe od siebie tematy jak “Wojnę światów” H.G. Wellsa i XVII-wieczną Japonię zamieszkałą przez zantropomorfizowane zwierzęta? Bardzo ciężko, ale chyba tylko jedna osoba mogła wyjść z takiego karkołomnego projektu obronną ręką – Stan Sakai, który z ogromną lekkością i wdziękiem skonfrontował królika przybocznego z ośmiornicami z Marsa.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 70%
26 Paź 2015

Green Blood tom 1 – Gangi Nowego Jorku [recenzja]

W zeszłym roku J.P. Fantastica zaskoczyła nietypowym kanibalistycznym horrorem, „Hideout”, Masasumi Kakizakiego i idąc za ciosem, prezentuje kolejny tytuł z jego dorobku – „Green Blood” brutalny dramat sensacyjny osadzony w historycznych realiach dzielnicy Five Points.

Paweł Deptuch 0
SQN 80%
12 Paź 2015

Dygot – mięsista, mocna powieść [recenzja]

Pięknie rozwija się Jakub Małecki – od przeciętnych opowiadań, którymi niepotrzebnie szokował czytelników przez coraz lepsze powieści z elementami nadprzyrodzonymi po rasową powieść z historią Polski w tle.

Robert Ziębiński 0
Taurus Media 70%
24 Wrz 2015

Silas Corey #3 – Testament Zarkoff 1/2 – udany miks historii i sensacji [recenzja]

Powraca jedna z najciekawszych frankofońskich serii komiksowych. Jej tytułowy bohater to były dziennikarz, który po traumatycznych przeżyciach na polach bitewnych Pierwszej Wojny Światowej staje się cynicznym i skutecznym w działaniach człowiekiem do wynajęcia. W „Testamencie Zarkoff” wplątuje się w kolejną, szemraną intrygę, która podobnie jak afera szpiegowska z poprzednich tomów, z pewnością będzie go sporo kosztować.

Tomasz Miecznikowski 0
FX 60%
21 Wrz 2015

The Bastard Executioner – Bardzo Krwawe Średniowiecze [recenzja] [serial] [dramat]

Komu brakowało bohaterów i brutalności „Synów Anarchii”, temu na widok zestawu narzędzi tortur pojawiających się w czołówce „The Bastard Executioner”, powinno podskoczyć ciśnienie. Wiadomo, że w nowym serialu Kurta Suttera czeka nas rzeźnia, ale czy znajdzie uzasadnienie w fabule? Już samo miejsce i czas akcji wskazują na to, że jak najbardziej.

Tomasz Miecznikowski 0
Albatros 75%
16 Wrz 2015

Dynastia – długo oczekiwana saga historyczna [recenzja]

W Polsce Graham Masterton cieszy się ogromną popularnością, głównie za sprawą wydawanych w latach 90-tych ubiegłego wieku horrorów i poradników seksuologicznych. Zadziwiające, ale autor często przeciętnych straszaków jest tak naprawdę mistrzem sag historycznych, gdzie w pełni ujawnia swój niesamowity talent i warsztat.

Łukasz Radecki 0
Fox Games 90%
12 Sie 2015

Sztuka wojny – gra Idealna dla strategów [recenzja]

Każdy człowiek, choć minimalnie interesujący się historią, słyszał o Sun Tzu i jego wiekopomnym dziele: „Sztuka Wojny”. Teraz, dzięki wydawnictwu Fox Games, mamy okazję wcielić się w genialnego stratega i zawalczyć o dominację nad Chinami w trakcie świetnej gry planszowej.

Łukasz Radecki 0
Albatros 65%
28 Lip 2015

Oko Boga – historia, science-fiction i maksimum akcji [recenzja]

Dziewiąty tom serii Sigma Force to przykład na to jak można przeładować powieść akcją i niesamowitymi zdarzeniami. Jeśli przy poprzedniczce pisałem o wartkiej akcji nie dającej chwili na oddech, to tutaj można dostać prawdziwej zadyszki. Niemalże od początku zostajemy wciągnięci w niezwykłą intrygę, która przeciągnie nas przez pół świata, przy okazji wysadzając wszystko na swej drodze. Ale po kolei. Oko Boga to satelita badawczy, który zostaje wysłany w kierunku przelatującej po orbicie okołoziemskiej komety. Wysłany z niego obraz ukazuje zniszczone Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Jada Shaw, astrofizyk twierdzi, że kometa spowodowała zakrzywienie czasoprzestrzeni i ukazała przyszłość, według której Ziemia ulegnie całkowitemu zniszczeniu za cztery dni. Czy jest szansa na ocalenie?

Łukasz Radecki 0
rys. Hermann
23 Lip 2015

Wieże Bois-Maury – arcydzieło nieoczywiste

Od dwóch lat mamy na komiksowym rynku wysyp tytułów jednego z nestorów europejskiego komiksu – Hermanna. Ukazują się albumy z pojedynczymi historiami, oraz dłuższe serie. Jeśli chodzi o postapokaliptycznego „Jeremiaha”, to jeszcze długa droga przed nami. Możemy natomiast raczyć się już całością „Wież Bois-Maury”, historycznej epopei osadzonej w odpychającym, brudnym, ale przecież jakże fascynującym Średniowieczu.

Tomasz Miecznikowski 0
Unzipped Fly Publishing 70%
30 Cze 2015

Lux in tenebris #2: Wilcza gontyna [recenzja] [komiks] [historyczny]

W pierwszym tomie serii „Lux in tenebris” pt. „Romowe” Zajączkowski zaledwie zaprosił czytelnika do odległego w czasie, dopiero co kształtującego się państwa polskiego. Ciąg dalszy tej opowieści jeszcze bardziej zgłębia zakulisowe działania mające na celu przywrócić tron wygnanemu Kazimierzowi Odnowicielowi.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 65%
21 Cze 2015

Pewnego razu we Francji #2: Czarne Wrony [recenzja]

W drugim tomie francuskiej serii historycznej prezentującej ważny fragment życiorysu głównego bohatera,  autorzy kończą z zabawami formalnymi.  Nie uświadczymy tu  charakterystycznych dla pierwszego albumu przeskoków czasowych. Twórcy skupiają uwagę na okresie niemieckiej okupacji we Francji i pokazują, jaką cenę musiał zapłacić Józef Joanovici za swoją nietykalność.

Tomasz Miecznikowski 0
Albatros 70%
16 Cze 2015

Kartagińskie ostrze [książka] [przygodowa] [historyczna]

Wykształcił się dziwny nurt powieści historycznych, które z historią nie mają wiele wspólnego. Autorzy wykorzystują jedynie tło, czasem postacie, opowiadając o perypetiach bohaterów tych bardziej prawdopodobnych i tych trochę mniej. Wojciech Dutka posiada tę specyficzną umiejętność łączenia prawdziwej historii z powieścią przygodową, romansem i a poniekąd i baśniową estetyką. Najciekawsze, że wychodzi mu to całkiem zgrabnie.

Łukasz Radecki 0
BBC One 80%
09 Cze 2015

Jonathan Strange & Mr Norrell [serial] [historyczny]

I stało się. Po obejrzeniu trzech odcinków serialu BBC sięgnąłem w końcu po wiernie czekającą  na półce książkę Susanny Clark. Telewizyjna produkcja okazała się być jej bardzo wierną adaptacją. W obu przypadkach to fantasy kompletnie wymykająca się gatunkowym ograniczeniom, inna niż wszystko do czego przyzwyczajeni są fani.

Tomasz Miecznikowski 0
Wyd. niezależne 70%
29 Maj 2015

Nie przebaczaj [recenzja]

W natłoku zagranicznej oferty komiksowej giną czasem tytuły rodzimych autorów. Na majowej Komiksowej Warszawie wydawcy zaprezentowali pokaźną liczbę premierowych, polskich komiksów, wśród których z pewnością wyróżnia się, mający swoje początki na serwisie crowdfundingowym wspieramkulture.pl, „Nie przebaczaj”.

Tomasz Miecznikowski 0
Scream Comics 70%
28 Maj 2015

Krucjaty #1: Srebrnookie widmo [recenzja] [komiks]

Chrześcijańskie krucjaty to temat, który szczególnie upodobali sobie twórcy kultury popularnej.  Co ciekawe, zawirowania tamtych czasów stanowią bazę wypadową nie tylko dla stricte historycznych autorów. Wydany przez Sream Comics pierwszy tom „Krucjat” w intrygujący sposób łączy historię z fantastyką.

Tomasz Miecznikowski 0