IDW Publishing
15 Lut 2017

Komiksowe adaptacje książek

The Metamorphosis (Crown Publishing Group 2003) Ilustrator Peter Kuper już wcześniej mierzył się z adaptacjami historii Franza Kafki w albumie „Give Up!” (NMB, 1995), tym razem sięgnął po sławetną „Przemianę”. Trzeba talentu, by tę niezwykłą opowieść przedstawić tak, by nie stracić nic z jej groteskowo-komicznego nastroju. Kuper dokonuje tego za sprawą ciemnych barw i prostych kresek tworząc wartą poznania adaptację. Księga Genesis (W.W. Norton & Company 2009) Robert Crumb to legenda komiksu, nic dziwnego, że to właśnie on sięgnął po najsłynniejszą z ksiąg i przerobił ją na język obrazkowy. Jego „Księga Genesis” porusza nie tylko wierną adaptacją biblijnych scen, wzbudza również kontrowersje odważnie ukazanymi scenami przemocy i erotyki (których wszak nie

Łukasz Radecki 0
locke-alfa-i-omega_e 90%
07 Paź 2016

Locke & Key # 6: „Alfa i Omega” – piękne i straszne umieranie młodości [recenzja]

Finałowy tom „Locke & Key” przynosi wiele emocji, budzi dużo wzruszeń i jest godnym zwieńczeniem jednej z najlepszych komiksowych serii ostatnich lat.

Tomasz Miecznikowski 0
Wskazówki Locke & Key 90%
11 Cze 2016

Locke & Key #5: Wskazówki – mroki przeszłości [recenzja]

Jest już coraz bliżej do wielkiego finału historii Joe Hilla i Gabriela Rodrigueza. W piątym, przedostatnim tomie „Locke & Key” cofamy się daleko w przeszłość i dostajemy wiele odpowiedzi na pytania zadawane podczas lektury poprzednich części.

Tomasz Miecznikowski 0
rys. Glenn Fabry
01 Cze 2016

Imperium zmutowanych wojowników, czyli Żółwie Ninja kontratakują

Na ekrany kin wchodzą właśnie „Wojownicze Żółwie Ninja 2: Wyjście z cienia”. To dobry moment by przekonać się, w jaki sposób undergroundowy hit o zielonych mutantach zamieszkujących podziemia Nowego Jorku stał się światowym fenomenem.

Paweł Deptuch 2
Taurus Media 95%
09 Gru 2015

Locke & Key #4: Klucze do Królestwa – krwawa zima w Lovecraft [recenzja]

W czwartym tomie serii „Locke & Key” jest jeszcze więcej nowych kluczy, zaskakujących zwrotów akcji i nieoczekiwanych ofiar we wciąż trwającej walce rodzeństwa Locke’ów z perfidnym złem, coraz mocniej zaciskającym wokół trojga bohaterów złowrogą pętlę.

Tomasz Miecznikowski 0
Taurus Media 90%
18 Lis 2015

Parker #4: Jatka – krótkie ale intensywne noir [recenzja]

“Jatka” jest adaptacją czternastej powieści z serii o Parkerze Richarda Starka. Autor ponownie wrzuca antyboahtera w dość nietypową sytuację, po raz kolejny udowadniając, że tematyka rabunkowa jest praktycznie niewyczerpalna, a Darwyn Cooke raz jeszcze wybornie ilustruje parszywą rzeczywistość wykreowanego świata.

Paweł Deptuch 0
Taurus Media 95%
17 Lip 2015

Locke & Key #3: Korona Cieni – rasowy horror paranaormalny [recenzja]

Seria „Locke & Key” doszła właśnie do półmetka i trzeba przyznać, że im głębiej w las tym coraz ciekawiej i groźniej się robi. „Korona Cieni” zwraca się już ku rasowemu paranormalnemu horrorowi i tylko potwierdza, że nagroda Eisnera i dwie British Fantasy Award zostały przyznane słusznie.

Paweł Deptuch 0
SQN 60%
05 Cze 2015

Z Archiwum X #2: Żywiciele [recenzja]

Można powiedzieć, że dziesiąty sezon „Z Archiwum X” trwa w najlepsze. Po jednej dłuższej i bardziej złożonej opowieści „serial” powraca do formuły pojedynczych „odcinków” z potworem tygodnia.

Paweł Deptuch 0
Taurus Media 100%
21 Maj 2015

Parker #3: Zdobycz [recenzja]

„Zdobycz” jest adaptacją piątej powieści z serii o Parkerze Richarda Starka, w której autor po raz pierwszy zerwał z dotychczasowym schematem opowieści – zdobycie grubej kasy, jej strata, odzyskanie kasy / zemsta – a przy okazji wymyślił brawurowy skok, jakiego jeszcze ani w literaturze, ani w kinie nie było.

Paweł Deptuch 0
Tony Moore
15 Kwi 2015

Ewolucja martwego mięsa

Przeciętnemu odbiorcy popkultury zombie kojarzą się przede wszystkim z żądnymi ludzkiego mięsa, bezmyślnymi i powolnymi potworami polującymi w stadzie. Mało kto już pamięta, że w pierwotnym założeniu ożywione trupy były jedynie marionetkami w rękach kapłanów voodoo, które „żywiły” się korzonkami o dziwnych właściwościach. Za wizerunek zombiaka  jako krwiożerczej bestii odpowiada oczywiście George A. Romero i jego kultowy film „Noc żywych trupów”. W komiksie jednak, postać zombie, mimo iż ma te same korzenie, posiada nieco inną i bardziej burzliwą historię.

Paweł Deptuch 0
Taurus Media 95%
03 Mar 2015

Locke & Key #2: Łamigłówki [recenzja]

Pierwszy tom „Locke & Key” mocno rozbudził mój apetyt na niesamowite opowieści z lekkim dreszczykiem. Jego kontynuacja, czyli „Łamigłówki”, zaspokoiła ten niemożebny głód i jednocześnie jeszcze bardziej go podsyciła.

Paweł Deptuch 0
SQN 75%
02 Mar 2015

Z Archiwum X #1: Wyznawcy [recenzja]

Po jedenastu latach pozbywania się niesmaku z mało satysfakcjonującego finału jakim uraczono widzów w dziewiątym sezonie „Z Archiwum X”, pojawiła się kontynuacja losów Muldera i Scully, która ma szansę godnie zakończyć ich zmagania z kosmicznym spiskiem.

Paweł Deptuch 0
Taurus Media 100%
28 Sty 2015

Parker #2: Firma [recenzja] [komiks] [kryminał]

Nie ukrywamy, że nasza redakcja uwielbia Parkera. Zarówno powieściowe pierwowzory Richarda Starka, jak i filmowe inkarnacje (w szczególności tą ostatnią z Jasonem Stathamem) oraz przede wszystkim cudowne komiksowe adaptacje Darwyna Cooke’a, które zachwycają atmosferą lat 60.

Paweł Deptuch 0
Taurus Media 90%
29 Lis 2014

Locke & Key #1: Witamy w Lovecraft [recenzja] [komiks] [thriller]

„Locke & Key” sprawnie balansuje na granicy obyczajowego dramatu, thrillera i paranormalnego horroru.

Paweł Deptuch 0
IDW Publishing 60%
20 Wrz 2014

24 Underground [recenzja]

Już wkrótce pojawi się na płytach DVD miniserial „24: Jeszcze jeden dzień”, a niedługo potem będzie można sięgnąć po komiks „24 Underground” (premiera: 19 listopada br.), który wyjaśnia co działo się z agentem Jackiem Bauerem pomiędzy pierwszym odcinkiem najnowszej telewizyjnej produkcji, a ostatnim sezonem serialu „24 godziny”.

Bartek Paszylk 0
Legendary
15 Maj 2014

Godzilla w komiksie

Od początku swego istnienia, Godzilla to nie tylko kinowe filmy, ale dochodowa licencja, która rozprzestrzeniła się na przemysł zabawkarski, elektronicznej rozrywki, literaturę, muzykę i komiksy. Przy okazji najnowszego filmu Garetha Edwardsa przyglądamy się obrazkowym występom najpopularniejszego kaiju.

Paweł Deptuch 0
IDW Publishing 50%
15 Maj 2014

The Wraith [recenzja]

Starszy syn Stephena Kinga śmiało podąża ścieżką wytyczoną przez niestrudzonego tatę. Jego najnowsza powieść, „NOS4A2”, niebezpiecznie chyli się jednak w kierunku literatury dla młodzieży, a uzupełniający ją „The Wraith” to komiks, którego śmiało mogłoby nie być.

Jakub Małecki 0
IDW Publishing 90%
19 Lut 2014

Richard Stark’s Parker: Slayground [recenzja]

Jestem maniakalnym wielbicielem powieściowego cyklu o Parkerze. Większość filmowych adaptacji (w sumie było ich dziewięć) książek Richarda Starka niestety nie było dobrych. Dlatego też po komiks Darwyna Cooke’a sięgałem pełen obaw… Niesłusznie. Jeśli  bowiem komuś udało się idealnie pokazać brud i parszywość świata z powieści o Parkerze to właśnie Cooke’owi.

Robert Ziębiński 0
IDW Publishing 70%
16 Lut 2014

Mars Attacks Judge Dredd [recenzja] [komiks]

W ponad trzydziestopięcioletniej karierze Sędzia Dredd na swej drodze wielokrotnie spotykał bohaterów z innych uniwersów. Czterokrotnie stawał ramię w ramię z Batmanem, zmierzył się z Predatorem, chordą Alienów a nawet z Lobo, mało brakowało a poznałby się też z Doktorem Who. Z kolei w ostatnim crossoverze przyszło mu odpierać atak zdeterminowanych Marsjan.

Paweł Deptuch 0
IDW Publishing 80%
01 Sty 2014

Star Trek The Next Generation / Doctor Who: Assimilation2 [recenzja]

Z crossoverami często bywa tak, że ich jedynym zadaniem jest wyłuskać z kieszeni fanów dwóch znanych marek trochę więcej grosza niż zazwyczaj. Same historie nie reprezentują sobą zbyt wiele, a schemat takich spotkań jest zazwyczaj jeden: pojawia się wielkie zagrożenie, bohaterowie najpierw spuszczają sobie manto, potem okazuje się, że jednak stoją po tej samej stronie barykady, łączą siły i wspólnie zażegnują niebezpieczeństwo. Widzieliśmy i czytaliśmy takie opowieści wiele razy, ostatnio chociażby w „Avengersach” Josha Whedona, czy wielu wspólnych komiksach Marvela i DC. A co się stanie, gdy dojdzie do interakcji pomiędzy bohaterami kierującymi się wyłącznie logiką i dyplomacją, o pokojowym nastawieniu, zajmującymi się eksploracją i badaniem obcych światów i cywilizacji?

Paweł Deptuch 0