3-poster_e 70%
10 Gru 2016

3% – intrygująca dystopia z Brazylii [recenzja]

Netflix poczyna sobie coraz odważniej. Nie obawia się inwestować w inne niż anglojęzyczny rynki, dzięki czemu, na platformie możemy już od jakiegoś czasu oglądać całkiem udany, nowy serial z Brazylii – „3%”.

Tomasz Miecznikowski 0
Jaguar 60%
23 Mar 2016

Klejnot, Biała róża – młodzieżowa antyutopia dla fanek Rywalek [recenzja]

Kształtowanie czytelnika zaczyna się bardzo wcześnie i dobrze dzieje się w naszym kraju, w którym coraz większą popularnością cieszy się literatura młodzieżowa. O ile jednak całkiem łatwo wybrać książkę dla syna, to już wybór lektury dla córki nie jest tak oczywisty.

Łukasz Radecki 0
kosogłos 2
20 Lis 2015

Igrzyska śmierci – nie tylko Kosogłos [ranking]

Dzisiaj filmy, w których człowiek staje się zwierzyną łowną w ramach okrutnej i zaplanowanej z premedytacją gry, mają głównie młodzieżową widownię i bohaterów. Tymczasem jest to motyw ogrywany w historii kina od dziesięcioleci i znacznej części powstałych w oparciu o niego filmów z pewnością nie da się określić mianem opowieści dla dzieciaków.

Tomasz Miecznikowski 1
Monolith
19 Mar 2015

Antyutopie są sexy

Najpierw szybki przegląd. Na początku był Tomasz Morus i jego „Utopia” – przerażająca wizja idealnego, absolutnie zrównanego i szczęśliwie bezmyślnego społeczeństwa upchanego na jakiejś wyspie. O ile już wcześniej pojawiały się w literaturze takie wątki, to Morus zebrał to wszystko w spójną wizję – dla jednych ideę do wdrażania w życie, dla innych przestrogę. Na przestrzeni kolejnych wieków filozofowie maglowali te koncepcje na różne sposoby. I wtedy nastał XX wiek, czas kiedy kalekie pomysły wcielano w życie. Kiedy postanowiono uszczęśliwić ludzi na siłę. Historia obdarowała nas faszyzmem, nazizmem, komunizmem i ich mutacjami. Do buntu przeciw kolejnym -izmom przyłączyli się oczywiście twórcy. Pisarze, filmowcy, poeci. Wszyscy. Powstały książki „ku przestrodze” jak

Hubert Sosnowski 0