anthropoid-poster 80%
09 Lis 2016

Anthropoid – kameralny koszmar wojny [recenzja]

Od niedawna kina szturmuje znakomita „Przełęcz ocalonych” Mela Gibsona, tymczasem latem niemal niezauważony przemknął inny film, traktujący o wydarzeniach z tego samego skrawka historii. „Anthropoid” opowiada o jednej najbardziej heroicznych (a zarazem tragicznych) akcji II wojny światowej – zamachu na figurę numer trzy w hierarchii III Rzeszy, Reinharda Heydricha.

Maciej Bachorski 0
Warbook 60%
03 Sie 2016

Obiekt R/W0036 – Powstańcy kontra Bazyliszek [recenzja]

Połączyć jedno z najważniejszych wydarzeń w nowożytnej historii naszego kraju z klasyczną legendą o bazyliszku w konwencji rasowego horroru science fiction, wydaje się pomysłem bez mała karkołomnym. A właśnie takiej tematyki podjął się Tomasz Bukowski – którego powieść, jak głosi okładkowy blurb, stanowi miks „Szeregowca Ryana” z „Obcym”.

Maciej Bachorski 0
WarBook 65%
02 Sie 2016

Czerwona ofensywa #4: Ci szaleni Polacy – czyli pomarzyć o wielkości zawsze można [recenzja]

Cykl Czerwona Ofensywa gna do przodu niczym, nie przymierzając, Armia Czerwona w 1945 roku. Alternatywna historia zaserwowana przez Piotra Langenfelda po raz czwarty zapewnia patriotyczny łomot serca, adrenalinę wymieszaną z kipiącym testosteronem i mniejsze niż poprzednio zgrzytanie zębów na literackie potknięcia.

Łukasz Radecki 0
rys. Jakub Różalski
01 Sie 2016

Popkultura Powstania Warszawskiego, czyli czy potrafimy ogrywać narodowe mity

Powstanie Warszawskie to żywa historia. Przez wzgląd na uczestników bohaterskich walk, ich wspomnienia, wrażliwość, stosunek do tego, co było, ale i do tego, co jest. Jak mierzyć się z takim dziedzictwem? I co na ten temat mówi nam popkultura?

Marcin Waincetel 0
Scream Comics 65%
10 Maj 2016

Niedźwiedzi Kieł #1: Max – Ludzie i samoloty: początek [recenzja]

Był taki czas, kiedy latanie uważano za coś naprawdę niezwykłego, za magię przeznaczoną dla wybranych. Kto dostał się do elitarnego klubu, był jak Bóg – bliżej nieba niż cała reszta. O ludziach, którzy postanowili sięgnąć chmur w najgorszym możliwym momencie opowiada „Niedźwiedzi kieł”

Hubert Sosnowski 0
Jamroz 55%
06 Maj 2016

Kapitan Jamróz – Militarne porno [recenzja]

Powieść traktuje o losach tytułowego oficera, którego dowódca ginie podczas akcji. Dowcip polega na tym, że żołnierze pochodzą ze współczesności, jednak wykonują misję jako kontyngent wysłany w przeszłość, do malowniczych, ale jakże okrutnych czasów II Wojny Światowej. Konkretniej zaś – w okolicach Powstania Warszawskiego. Cel: zmiana historii na lepszą. Problem polega na tym, że historia tak łatwo nie odpuszcza i kładzie naszym dzielnym, nowocześnie uzbrojonym wojakom, staroświeckie, ale skuteczne, kłody pod nogi. Choć Powstanie przebiega w sposób sprzyjający białemu orzełkowi, to jednak wrogie siły nie odpuszczają – i przesyłają do Warszawy nowego dowódcę wprost z GRU. Tymczasem podniesienie morali oddziału, który przejął Jamróz nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. A

Hubert Sosnowski 0
Alberto Vargas Dzika Banda 16
03 Kwi 2016

Alberto Vargas – książę pin-upu [galeria NSFW]

Alberto Vargas (1896-1982) to peruwiański malarz będący jednym z twórców pin-upu i najważniejszym przedstawicielem tego nurtu. Sztukę studiował w Genewie i Zurychu, a do USA przeniósł się w 1916 r.

Paweł Deptuch 0
długa chwila ciszy 70%
05 Lut 2016

Długa chwila ciszy – między Ludlumem i Forsythem [recenzja]

Paul Colize w „Długiej chwili ciszy” pozornie nie proponuje nam niczego nowego. Porusza się w tematyce tajnych organizacji i historycznych tajemnic, a jednak pewien element sprawia, że jego powieść wyróżnia się na tle tego typu literatury – jest nim jej główny bohater.

Tomasz Miecznikowski 0
Mucha Comics 65%
08 Sty 2016

Świetlista brygada – anielska pulpa [recenzja]

Upadłe anioły w przebraniach nazistów stają naprzeciwko porzuconego oddziału amerykańskich żołnierzy.

Paweł Deptuch 0
Media Rodzina 75%
29 Gru 2015

Ostatni pielgrzym – solidny kryminał z historią w tle [recenzja]

Ze skandynawskimi kryminałami jest jak z szarlotką babuni. Kiedy myślisz, że nie zmieścisz już nic, zawsze znajdzie się ten jeden, malutki kawałek, który wygląda na przeznaczony specjalnie dla Ciebie. Tak jak niektóre książki. Masz już dość pogrobowców Larssona, szwedzkiego deszczu i zimnych, często bezwzględnych bohaterów, a tu nagle pojawia się „Ostatni pielgrzym”.

Hubert Sosnowski 0
Republika tv
20 Sie 2015

Filozofia kamieniowania

Czytam sobie właśnie „Królów przeklętych” Maurice’a Druona. Akurat jestem na świeżo po rozdziale, w którym opisywano publiczną kaźń dwóch młodych rycerzy, których król skazał na łamanie kołem, obdarcie ze skóry, kastrację, ścięcie i finalnie na powieszenie tego, co z nich zostanie. Mam w pamięci reakcje tłumu na męki torturowanych – obelgi, drwiny, kibicowanie katom…

Jerzy Rzymowski 0
UIP 100%
08 Sie 2015

Bękarty wojny, czyli zabić Hitlera [recenzja]

13 sierpnia „Ale Kino+” wyemituje „Bękarty wojny”. Słynny film Quentina Tarantino, w którym twórca „Pulp Fiction” z werwą opowiada własną zmyśloną wersję drugiej wojny światowej.

Robert Ziębiński 0
MAG 100%
14 Lip 2015

Rozłąka – fakty, fikcje i obsesje [recenzja]

Sobowtóry, bliźniacy, odmienne punkty widzenia dotyczące tych samych wydarzeń i wreszcie rozgałęziające się ścieżki rzeczywistości. Podobnie jak w znakomitym „Prestiżu”, w wydanej właśnie przez Mag w ramach Uczty Wyobraźni „Rozłące”, Christopher Priest powraca do trawiących go obsesyjnie motywów.

Tomasz Miecznikowski 0
Wydawnictwo Komiksowe 65%
21 Cze 2015

Pewnego razu we Francji #2: Czarne Wrony [recenzja]

W drugim tomie francuskiej serii historycznej prezentującej ważny fragment życiorysu głównego bohatera,  autorzy kończą z zabawami formalnymi.  Nie uświadczymy tu  charakterystycznych dla pierwszego albumu przeskoków czasowych. Twórcy skupiają uwagę na okresie niemieckiej okupacji we Francji i pokazują, jaką cenę musiał zapłacić Józef Joanovici za swoją nietykalność.

Tomasz Miecznikowski 0
Wydawnictwo Komiksowe 75%
11 Lut 2015

Pewnego razu we Francji #1: Imperium pana Józefa [recenzja]

Fabien Nury dał już się poznać polskim fanom komiksu jako scenarzysta chętnie zaglądający w przeszłość. „W.E.S.T.” i „Silas Corey” były udaną mieszaniną fikcji i historycznych wydarzeń. W pierwszym tomie serii „Pewnego razu we Francji” Nury skupia się na życiorysie bohatera, którego prawdziwe koleje losu wciąż pozostają dla badaczy zagadką.

Tomasz Miecznikowski 0
ABC 70%
23 Sty 2015

Agent Carter

Nowy Rok nieoczekiwanie przyniósł bardzo miłą niespodziankę w postaci drugiego serialu z Filmowego Uniwersum Marvela (MCU), do którego należą takie hity jak „Iron Man”, „Incredible Hulk”, „Strażnicy Galaktyki” i „Avengers”. „Agent Carter” bezpośrednio kontynuuje wątki z „Kapitana Ameryki: Pierwszego starcia”, a także łączy się z serialem „Agenci T.A.R.C.Z.Y.”.

Paweł Deptuch 0
Amazon 80%
17 Sty 2015

Człowiek z Wysokiego Zamku [recenzja] [serial]

O planach realizacji „Człowieka z Wysokiego Zamku” mówiło się od dłuższego czasu – pierwsze pogłoski pojawiły się w 2010 roku, Ridley Scott miał zrealizować miniserial na podstawie słynnej powieści Philipa K. Dicka we współpracy z BBC.

Jerzy Rzymowski 0
Zysk i S-ka 90%
01 Sty 2015

Kobiety – Polki podczas II wojny światowej [recenzja]

Jeśli postanowiliście sobie, że w nowym roku będziecie czytać więcej książek, które nie tylko zapewniają uczciwą rozrywkę, ale coś jeszcze po sobie pozostawiają, śmiało możecie zacząć od „Kobiet”

Bartek Paszylk 0
War Book 60%
21 Gru 2014

Czerwona ofensywa #1

Umówmy się. Jeśli chodzi o Polskę, łaska historii na pstrym koniu jeździ. Przez ostatnie dwieście lat raczej obrywaliśmy niż zwyciężaliśmy (pokłosie I wojny światowej to chlubny wyjątek). Nic więc dziwnego, że lubimy oddać się rozważaniom „co by było, gdyby sprawy potoczyły się trochę inaczej…”. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi „Czerwona ofensywa” Piotra Langenfelda. Z różnym skutkiem.

Hubert Sosnowski 0
Egmont 80%
19 Wrz 2014

Fins de siecle: Falangi Czarnego Porządku. Polowanie [recenzja]

„Fins de Siecle” zbiera dwie opowieści z gatunku political fiction autorstwa Enki Bilala i Pierre Chritsina, które w ponury sposób podsumowują komunistyczno-faszystowską historię Europy.

Paweł Deptuch 0
WGN America 50%
18 Sie 2014

Manhattan

Jeśli oczekiwaliście po „Manhattan” sprawnie zrealizowanego fabularyzowanego serialu historycznego, srogo się zawiedziecie. W zamian otrzymacie paradokument oparty na faktach, ale mocno je zniekształcający.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 70%
04 Sie 2014

Ethel i Ernest [recenzja]

Kameralne opowieści najefektowniej wybrzmiewają na tle dziejowych sztormów i zawieruch – „Ethel & Ernest” to jedna z takich właśnie historii, która na dodatek boleśnie uświadamia nam, jak skończymy.

Jakub Małecki 0
Dzika Banda
01 Sie 2014

Alexandra Richie: Kto zdradził Warszawę? [wywiad]

Parę dni temu miała premierę książka Alexandry Richie na temat Powstania Warszawskiego zatytułowana „Warszawa 1944”. To grube (750 stron) i niewątpliwie interesujące tomiszcze, ale czy jej autorka, jako Brytyjka, nie próbuje wybielić udziału swoich rodaków w tym tragicznym wydarzeniu? Postanowiliśmy ją o to zapytać…

Robert Ziębiński 0
miasto44 60%
31 Lip 2014

Miasto 44 – Warszawa we krwi [recenzja]

Czy to będzie hit, tego nie wiem. Ale kit to na pewno nie jest

Lech Kurpiewski 0
Laibach_Warszawa_COVER 80%
30 Lip 2014

1 VIII 1944 Warszawa – Laibach klimatycznie o Powstaniu [recenzja]

Niektórzy zawsze będą się w rocznicę Powstania Warszawskiego zastanawiać czy aby na pewno miało ono sens – i zadręczać podobnymi pytaniami wszystkich dookoła, tak jakby udzielenie właściwej odpowiedzi mogło zmienić historię Polski.

Bartek Paszylk 0
Mucha Comics 80%
16 Cze 2014

Wolverine: Logan [recenzja]

W pewnym sensie Wolverine jest bardzo podobny do Batmana. To postać, z którą można robić praktycznie wszystko: osadzać w innych epokach, zmieniać konwencje czy otoczenie, a i tak nie zatraci ona swych pierwotnych atrybutów, a jej przygody nadal będą emocjonować. Logan sprawdza się świetnie nie tylko w opowieściach superbohaterskich, ale też typowo sensacyjnych („Wolverine vol. 2”), kryminalnych i obyczajowych („Wolverine vol. 3”) a nawet miłosnych („Wolverine vol. 1”) i to właśnie one w szczególności definiują tego bohatera i sprawiają, że jest tak popularny. Brianowi K. Vaughanowi, scenarzyście który z niezwykłą lekkością opowiada najbardziej skomplikowane komiksowe historie, w albumie „Wolverine: Logan” udało się zgrabnie połączyć wszystkie wspomniane gatunki literackie i stworzyć

Paweł Deptuch 0