Evil Dead
23 Kwi 2016

8 filmów z niebezpiecznymi książkami

Otrzymywane w prezencie, czytane do poduszki, pięknie prezentujące się na półkach – książki kojarzą nam się raczej z czymś przyjemnym, z czym miło spędza się czas. Ale przecież w naszej historii książki były zakazywane, palono je na stosie, a poniższe przykłady z filmowego zestawienia pokazują, że mogą być one również zabójczo niebezpieczne.

Tomasz Miecznikowski 0
eco
20 Lut 2016

Umberto Eco (1932-2016) – powieści najlepsze

Wczoraj wieczorem pożegnaliśmy jednego z najbardziej znanych i cenionych pisarzy naszych czasów, Umberto Eco. Był nie tylko wybitnym autorem, ale przede wszystkim – wnikliwym czytelnikiem, który kochał literaturę nie bacząc na podziały – popularna czy wysoka. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych naszym zdaniem powieści włoskiego filozofa i intelektualisty.

Maciej Bachorski 0
fantasy-wooden-library-drawing-hd-wallpaper1
22 Sie 2014

5 książek o poszukiwaniu książek

      1.       H.P. Lovecraft „Koszmar w Dunwich” (albo: „Zgroza w Dunwich”; opowiadanie, 1929). Kto szuka? Wilbur Whateley – odmieniec będący owocem związku matki-albinoski oraz nieznanego ojca (prawdopodobnie niesławnego pradawnego boga o imieniu Yog Sothoth). Czego szuka? Pełnej łacińskiej wersji „Necronomiconu”, za pomocą którego można by sprowadzić na Ziemię Wielkich Przedwiecznych – potężne boskie istoty, które zamieszkują w innych wymiarach lub czekają uśpione na naszej planecie. Co pisali krytycy? „To ‘Koszmar w Dunwich’ de facto umożliwił powstanie dalszej części „mitów Cthulhu” (tzn. opowieści autorstwa innych, mniej utalentowanych pisarzy). Późniejsi autorzy wzorowali się na sensacyjności, melodramatyczności oraz prostej moralnej dychotomii tego tekstu (…) dużo częściej niż na subtelności takich dzieł

Bartek Paszylk 0