harry-potter-banned
26 Wrz 2016

Harry Potter i subtelne uwiedzenie przez szatana

Wszystko byłoby dobrze gdyby „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” był kolejną książką dla dzieci drukowaną w przeciętnym nakładzie i kupowaną tylko przez rodziców nie mających pomysłów na inny prezent dla swoich pociech. Powieść Rowling zaczęła się jednak sprzedawać nie w tysiącach, ale w milionach sztuk, a sięgali po nią nie tylko zdesperowani rodzice, ale także same rozgorączkowane dzieciaki – najpierw w Wielkiej Brytanii, a wkrótce potem w dziesiątkach innych krajów na całym świecie. Szaleństwo młodych czytelników nie słabło wraz z wydawaniem kolejnych tomów tej historii. Coś musiało być nie w porządku. Wkrótce zaczęto dociekać jak duży wpływ na sukces cyklu o Harrym Potterze miał Szatan.

Bartek Paszylk 0
Harry Potter DB
17 Sty 2016

Szkicownik z magicznymi zaklęciami z Harry’ego Pottera [galeria]

Brazylijczyk Gabriel Picolo słynie z pięknych prac wykonywanych w swoim podręcznym szkicowniku. Niedawno na warsztat wziął sagę Harry’ego Pottera, z której wybrał kilka fragmentów, ręcznie je przekopiował i zilustrował za pomocą akwareli.

Paweł Deptuch 0
Anna Kańtoch, Aneta Jadowska, Sasza Hady / fot. materiały prasowe
11 Gru 2015

Kinga Dunin i kryminały

Kinga Dunin napisała tekst. Chwali się jej to. Tekst nosi tytuł „Czy kobiety piszą gorsze kryminały niż mężczyźni?”. Odpowiedź na to zaczepne pytanie jest prosta i zamyka się w trzech literkach – NIE.

Robert Ziębiński 2
Career-of-Evil 80%
08 Gru 2015

Career of Evil – trup kontra ożenek [recenzja]

Na matce Harry’ego Pottera spodnie nadal leżą równie dobrze jak spódnica. Trzeci tom pisanego pod pseudonimem cyklu kryminałów bije obydwa poprzednie na głowę.

Jakub Małecki 0
Jaguar 75%
24 Lis 2015

Summoner – Księga 1. Początek – Fenomen młodzieżowego fantasy [recenzja]

Wydawnictwo Jaguar ma szczęście do wyławiania perełek z zalewu młodzieżowej literatury fantasy. Chociaż szans na znalezienie nowego Johna Flanagana nie ma, fani lekkiej fantasy powinni być zachwyceni nową propozycją wydawcy „Zwiadowców”. Oto „Summoner. Księga 1 – Początek”.

Łukasz Radecki 0
Media Rodzina 100%
10 Lis 2015

Harry Potter i Kamień Filozoficzny – magiczna powieść z magicznymi ilustracjami [recenzja]

“Harry Potter” to autentyczny literacki fenomen. Seria napisana dla dzieci i młodzieży, którą uwielbiają również dorośli. W Wielkiej Brytanii doczekała się kilku wydań okładkowych zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Teraz przyszedł czas na edycję w pełni ilustrowaną, po którą z ochotą sięgną jeszcze młodsze dzieciaki.

Paweł Deptuch 0
rys. John Howe
01 Cze 2015

100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży #20-11

Kolejną dziesiątkę lektur dedykujemy dorastającej młodzieży w wieku lat czternastu.

Paweł Deptuch 0
silkworm
30 Cze 2014

J.K. Rowling, moja miłość

W dobie tabloidyzacji niełatwo o chwytliwy lead – zwłaszcza jeśli tekst traktuje o czymś tak niemodnym jak książki – dlatego posunę się do wyznania z rodzaju intymnych: otóż kocham J.K. Rowling.

Jakub Małecki 0
harry-potter
30 Mar 2014

Harry Potter i magiczne książki

J.K. Rowling i studio Warner Bros ogłosiło oficjalnie, że maleńka książeczka „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” da początek nowej trylogii filmowej, której akcja toczyć będzie się 70 lat przed zdarzeniami opisanymi w pierwszym tomie przygód Małego Czarodzieja. Bohaterem filmowej serii będzie fikcyjny autor „Fantastycznych…” Newt Skamander. My z tej okazji postanowiliśmy przygotować dla pani Rowling (tak wiemy, nigdy tego nie przeczyta, ten zwrot to po prostu zdrowa dawka mikro sarkazmu) mały przewodnik, który pozwoli jej przypomnieć sobie czym inspirowała się podczas pisania cyklu o Harrym… A nuż znów się inspiracje przydadzą…   X-Men, Stan Lee i Jack Kirby (od 1963). Trudno stwierdzić czy Rowling czytała przygody wychowanków Charlesa Xaviera.

REDAKCJA 3
Publicat 75%
19 Lip 2013

Wołanie kukułki [recenzja]

A więc J.K. Rowling postanowiła przeprowadzić eksperymentalne badanie rynku wydawniczego i wydała nową powieść pod męskim pseudonimem „Robert Galbraith”.

Bartek Paszylk 0
Znak 80%
27 Mar 2013

Trafny wybór

Żegnaj Harry Potterze, witaj szara angielska prowincjo! J.K. Rowling musiała mieć po dziurki w nosie całej tej magii, latania na miotłach i potworów, skoro na miejsce akcji swojej długo oczekiwanej „pierwszej powieści dla dorosłych” wybrała smętne Pagford – małe miasteczko, w którym nie dzieje się absolutnie nic nadzwyczajnego. „Trafnym wyborem” brytyjska autorka dowodzi jednak, że potrafi zajmująco pisać także o sytuacjach pozornie banalnych. Kiedy umiera jeden z radnych Pagford, niejaki Barry Fairbrother, wielu mieszkańców miasteczka wpada w euforię bo oto pojawia się wreszcie porządny temat do poplotkowania, coś przynajmniej odrobinę ekscytującego – w końcu mężczyzna był w sile wieku i nikt nie spodziewał się jego nagłego odejścia ze świata żywych.

Bartek Paszylk 0