J.P. Fantastica 70%
18 Sie 2016

Miłosne cierpienia umarłych – łagodniejsza twarz Junjiego ito [recenzja]

“Miłosne cierpienia umarłych” to kolejny udany zbiorek z Kolekcji Horrorów Junjiego Ito. A ciekawy o tyle, że autor straszy w nim w sposób zupełnie inny niż dotychczas.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 80%
03 Sie 2016

One-Punch Man #3 – licencja na superbohaterstwo [recenzja]

“One-Punch Man” to taki mały fenomen – komedia ze sztukami walki w duchu “Dragon Balla”, która jednak bardziej stawia na rozwijanie świata i bohaterów niż bijatyki i pojedynki.

Paweł Deptuch 0
J.P.Fantastica 65%
24 Cze 2016

Drifters tom 1 – Hannibal Barkas kontra Joanna D’Arc [recenzja]

Tuż po zamknięciu wątków z serii “Hellsing”, Kohta Hirano rozpoczął publikację “Drifters”, kolejnej energetycznej, napakowanej akcją mangi, która tym razem czerpie z historycznych faktów.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 90%
22 Cze 2016

Blame! tom 1 – architektoniczne porno [recenzja]

Tsutomu Nihei kocha architekturę (posiada dyplom tej dziedziny), dzieła Beksińskiego, Moebiusa i science fiction, a całą tą miłość przelał do komiksowego debiutu jakim jest “Blame!” – mangi tak specyficznej i jednocześnie fascynującej, że nie sposób się od niej oderwać.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 60%
20 Kwi 2016

Green Blood tom 3 – bardzo Dziki Zachód [recenzja]

Masasumi Kakizaki w trzecim tomie “Green Blood” domyka miejskie wątki i wyprowadza głównych bohaterów, braci Burns, w dalekie rejony Dzikiego Zachodu.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 85%
18 Kwi 2016

Pieśń Apolla tom 2 – Tezuka gorzko o miłości [recenzja]

Młody Shogo kontynuuje bolesną podróż, której celem jest doświadczenie głębokiego uczucia, mającego wyleczyć go z agresji. Osamu Tezuka nie serwuje jednak

Paweł Deptuch 0
Tsutomu Nihei Dzika Banda 23
09 Kwi 2016

Tsutomu Nihei – oszałamiająca mieszanka horroru i cyberpunka [galeria]

Tsutomu Nihei (ur. 1971), z wykształcenia architekt, z zawodu twórca komiksów. Karierę rysownika rozpoczął w 1994 r., tuż po…

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 50%
07 Kwi 2016

Gra w króla #1 – zabójcza rozrywka dla licealistów [recenzja]

Zbereźne maile, niczym w “Kręgu”, stają nie niekiedy przyczyną tajemniczych zgonów. Czyli rzecz o potędze nowych technologii.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 80%
24 Mar 2016

One-Punch Man #2 – cudna superbohaterska komedia [recenzja]

“One-Punch Man” był dla mnie jedną z najciekawszych superbohaterskich propozycji zeszłego roku. To taki przyjemny komiks stojący gdzieś pomiędzy “Supermanem” i “Avengersami” a “Dragon Ballem” i “Power Rangers”.

Paweł Deptuch 0
J.P.Fantastica 65%
17 Mar 2016

Green Blood tom 2 – krwawa jatka w Five Points [recenzja]

Tak jak podejrzewałem, drugi tom “Green Blood” uderza w bardziej sensacyjne tony, rezygnując z ekspozycji na rzecz dynamicznej i krwawej akcji. Ale nie ma tego złego.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 70%
14 Sty 2016

Souichi i jego głupie klątwy – Junji Ito w wersji light [recenzja]

Jeden z najważniejszych przedstawicieli japońskiego horroru, Junji Ito, w „Souichim i jego głupich klątwach” pokazuje się nieco z innej strony. Tym razem grozę wykorzystuje nie do prezentowania obrzydlistw, a do zabawy konwencją w rytmie satyry i czarnej komedii.

Paweł Deptuch 0
Successbl / Dzika Banda
28 Gru 2015

Najlepsze komiksy 2015 [podsumowanie roku]

Oto dziesięć naszym zdaniem najlepszych komiksów, jakie ukazały się w 2015 roku.

REDAKCJA 2
J.P. Fantastica 80%
18 Gru 2015

One-Punch Man #1 – superbohater przefiltrowany przez japońską wrażliwość [recenzja] [komiks]

Zapomnijcie o Nowym DC Comics i Marvel NOW, o Batmanie, Avengersach i pozostałych. Oto wasza nowa ulubiona opowieść superbohaterska – świeża, odrobinę szalona i obtoczona w pulpowym sosie. Oto „One-Punch Man”.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 65%
07 Gru 2015

Srebrny Trójkąt – japoński koktajl a’la Philip K. Dick [recenzja]

Japończycy lubią dziwne miksy kulturowe nie od dziś. W swoich dziełach łączą wątki pozornie nieprzystające.

Hubert Sosnowski 0
J.P. Fantastica 65%
24 Lis 2015

Wzgórze Apolla 2 – jazz i romanse [recenzja]

Przed nami kontynuacja mangi Yuki Kodamy, „Wzgórze Apolla” – popularnej historii o szkolnych romansach i muzyce. Zobaczmy, jak rozwinęła się opowieść od ostatniego spotkania z bohaterami.

Hubert Sosnowski 0
J.P. Fantastica 65%
11 Lis 2015

Wzgórze Apolla, tom 1 – szkolne życie towarzyskie i uczuciowe [recenzja]

„Wzgórze Apolla” to dosyć popularna seria japońskich komiksów autorstwa Yuki Kodamy. Odniosła na tyle duży sukces, że w 2012 roku doczekała się serialu animowanego. Zobaczcie, jak sprawdza się pierwszy tom tej historii

Hubert Sosnowski 0
J.P. Fantastica 85%
06 Lis 2015

Pieśń Apolla tom 1 – depresja kontra miłość [recenzja]

Bóg mangi, jak często określa się Osamu Tezukę, w Polsce nie miał do tej pory szczęścia. Spośród setek jego dzieł, które zrewolucjonizowały japońską i światową popkulturę, ukazały się raptem dwa – “Metropolis” i porzucony po kilku rozdziałach “Black Jack”, a także seria “Pluto” Naokiego Urasawy będąca remakiem jednej historii z kart “Astro boya”. “Pieśń Apolla” ma być jaskółką na niebie zwiastującą wysyp jego dzieł na naszym rynku.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 70%
26 Paź 2015

Green Blood tom 1 – Gangi Nowego Jorku [recenzja]

W zeszłym roku J.P. Fantastica zaskoczyła nietypowym kanibalistycznym horrorem, „Hideout”, Masasumi Kakizakiego i idąc za ciosem, prezentuje kolejny tytuł z jego dorobku – „Green Blood” brutalny dramat sensacyjny osadzony w historycznych realiach dzielnicy Five Points.

Paweł Deptuch 0
J.P.Fantastica 75%
14 Sie 2015

Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processer – migawki z życia Sekcji 9 [recenzja]

Rok 2015 zdecydowanie należy do “Ghost in the Shell”. Świętowanie dwudziestopięciolecia powstania mangi Masamune Shirow objawiło się nowym serialem w tv, “Arise Alternative Architecture”, a w kinach zupełnie nowym filmem. Tym co chcą rozpocząć swą przygodę z tą kultową franczyzą od komiksu, na początek polecam “Human Error Processer”.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 80%
19 Cze 2015

Tomie tom 2 [recenzja]

Będąca antologią krótszych historyjek, dwutomowa „Tomie” powstawała na przestrzeni trzynastu lat i jest ona świetnym materiałem dającym wgląd w rozwój talentu pisarskiego i rysowniczego Junji Ito – najbardziej rozpoznawalnego dentysty, który stał się bogiem japońskiego horroru.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 70%
16 Cze 2015

Atak Tytanów: Bez żalu #1 [recenzja] [komiks] [akcja]

Kapral Levi, który w „Ataku Tytanów” stał się mentorem Erena Yeagera, to najpopularniejsza postać tej serii. Świadczą o tym liczne sondaże, ale też może fakt, że był wzorowany na Rorschachu ze „Strażników” Moore’a, dzięki czemu jest najbardziej wyrazistym bohaterem cyklu. W zaplanowanej na dwa tomy mini-serii „Bez żalu” poznamy jego genezę.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 80%
19 Maj 2015

Krótkie historie [recenzja]

Hiroki Endo dał się poznać z najlepszej strony jako nieszablonowy twórca w wydawanej lata temu serii science fiction „Eden. It’s an Endless Word”. W zbiorze opowiadań „Krótkie historie” znajdują się mangi różne gatunkowo jak i jakościowo, w których słychać już niedalekie echa świetności jaką osiągnął właśnie w „Edenie”.

Paweł Deptuch 0
J.P. Fantastica 75%
14 Maj 2015

Tomie tom 1 [recenzja]

Pierwszy tom „Tomie” inauguruje serię wydawniczą „Kolekcja horrorów Junji Ito”, zbierającą zarówno dłuższe jak i krótsze opowiastki japońskiego mistrza grozy. „Tomie” to także debiut autora, który za tę historię zgarnął nagrodę im. Kauzo Umezu (innego boga horroru), ale też opowieść odrobinę odstająca od tego co do tej pory mieliśmy okazję czytać.

Paweł Deptuch 0
Dzika Banda
10 Kwi 2015

Najlepsze mangi dla dorosłych

Wśród wielu polskich czytelników panuje przeświadczenie, że manga to nie komiks; że nie reprezentuje sobą nic wartościowego, jest głupia i w najlepszym wypadku dla dzieci. Wynika to zapewne z utrwalonych stereotypów i nagonki jaka panowała w latach 90., ale też braku chęci poznania tematu i zmiany zdania. A przecież komiksy japońskie mają równie wiele do zaoferowania co te z Zachodu.

Paweł Deptuch 7
J.P.Fantastica 90%
06 Lis 2014

Abara – Żebra [recenzja]

Tsutomu Nihei nie należy co prawda do czołówki najbardziej rozpoznawalnych twórców japońskich na świecie, ale obok Junji’ego Ito to najoryginalniejszy artysta wydany do tej pory w naszym kraju.

Paweł Deptuch 0
J.P.Fantastica 70%
13 Paź 2014

Berserk #1 [recenzja]

Niełatwo być przeklętym, jednookim zabijaką w świecie zdominowanym przez demony i zabobonnych tchórzy. O tym jest ten komiks.

Paweł Deptuch 0