Allegro
14 Gru 2015

Świat krótkiego metrażu cz. 7 – Tomek Bagiński

Przed premierą drugiego filmu z cyklu „Legendy Polskie”, czyli „Twardowsky”, przyglądamy się dorobkowi Tomasza Bagińskiego.

Paweł Deptuch 0
fot. Mateusz Skwarczek / Leszek Zych / Tomasz Jodłowski
16 Lis 2015

Szostak, Orbitowski, Twardoch – dzieci nowego popu [książka]

Profesor Gliński, nowy Minister Kultury nabrał powietrza w płuca i wskazał pięć priorytetów dla Ministerstwa Kultury – (…) Trzeci obszar to wprowadzanie do kultury popularnej, z którą nie ma sensu walczyć, elementów kultury wyższej (…). Gdzieś przeleciały mi przez google pomysły pana ministra, ale jakoś nie były one zbyt porywające. Cytuję z głowy, bo nie mogę teraz wyszukać – żeby zespół rockowy zagrał Chopina dla przykładu. To od razu przypominam, że w roku 2008 parszywa i zła Agora wydała album „Rock loves Chopin”, dookoła płyty był spory szum medialny i towarzyszył jej objazdowy event. Czy zaaranżowanie Chopina na rockowo wzmogło pośród młodych ludzi zainteresowanie muzyką pianisty? Nie. Chopin czasami pojawia

Robert Ziębiński 10
Dzika Banda
11 Mar 2015

Jacek Dukaj, „Starość aksolotla” i literatura przyszłości

„Starość askolotla” Jacka Dukaja miała być rewolucją na rynku wydawniczym. Tyle, że powielając testowany ostatnio przez choćby Jamesa Frey’a w „Endgame” pomysł na budowanie powieściowego świata na przenikaniu się języka, animacji i hiperlinków ląduje dokładnie w tym samym miejscu co poprzednik. Pustej przestrzeni, która nie interesuje nikogo poza kilkoma krytykami literackimi i rodziną autora.

Robert Ziębiński 3