Successbl / Dzika Banda
28 Gru 2015

Najlepsze komiksy 2015 [podsumowanie roku]

Oto dziesięć naszym zdaniem najlepszych komiksów, jakie ukazały się w 2015 roku.

REDAKCJA 2
Arsenal Poznań
03 Wrz 2015

Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości [galeria]

W dniach 17 lipca 2015 – 16 sierpnia 2015 w Poznaniu odbyła się wystawa pod kuratelą Sebastiana Frąckiewicza zatytułowana „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości”.

REDAKCJA 0
fot. Dominika Węcławek
24 Kwi 2015

Jacek Świdziński: Na tropach Zdarzeń [wywiad]

Jacek Świdziński to scenarzysta i rysownik związany z grupą Maszin – ekipą twórców młodego pokolenia, którzy zdążyli nie tylko wypracować swoją markę na polskiej scenie komiksowej, ale też ukształtować odrębny język komunikacji literacko – wizualnej. O swoich komiksach myślą niesztampowo, a ich wystawy zawsze wykraczają poza sztampowe prezentacje plansz z kadrami. Sam Jacek Świdziński jest autorem obdarzonym niesamowita erudycja I poczuciem humoru. Jego komiks “A niech Cię, Tesla!” został uznany za jeden z najlepszych albumów 2013 roku, za “Zdarzenie.1908” wydane w 2014 roku Jacek Świdziński  otrzymał Nagrodę Literacką im. Henryka Sienkiewicza przyznaną mu za najlepszą powieść popową.

Dominika Węcławek 0
Dzika Banda
18 Kwi 2015

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznana

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Henryka Sienkiewicza został:

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 90%
17 Wrz 2013

A niech cię, Tesla! [recenzja]

Od kiedy słynny naukowiec Nikola Tesla stał się głównym bohaterem większości teorii spiskowych i zaczął się pojawiać w niezliczonych książkach i filmach (przez co awansował do roli ikony popkultury), każda kolejna próba wykorzystania jego postaci wydaje się mocno podejrzana i zalatuje tanim, populistycznym chwytem. Komiks „A nich cię, Tesla!” Jacka Świdzińskiego udowadnia jednak, że sięganie po tę kultową postać wciąż ma sens, jeśli tylko ma się na nią wystarczająco oryginalny pomysł. To ascetyczne formalnie, ale przemyślane i precyzyjnie skonstruowane dzieło. Maksymalnie uproszczonymi, groteskowymi i pozbawionymi szczegółów rysunkami Świdziński opowiada zabawną historię nieznanego wynalazku Tesli, który w tajemnicy testowany jest przez rządowych naukowców i w wyniku niespodziewanej ingerencji osób trzecich zaczyna

Paweł Matuszek 0