malenczuk jazz for idiots 80%
15 Kwi 2016

Jazz for Idiots – Maleńczuk łapie za saksofon [recenzja]

Maleńczuk uznał, że się starzeje i nie wypada mu już grać brudnego rocka jak za czasów Homo Twist, ani „piosenek, które podobałyby się jego mamie”, jak niedawno z Psychodancingiem. Chce zakończyć karierę z klasą, grając jazz – nawet jeśli miałby to być „jazz dla idiotów”.

Bartek Paszylk 0
closer to the people 80%
21 Mar 2016

Closer to the People – Tanita Tikaram inna niż kiedyś [recenzja]

Tym razem nie kazała nam czekać na nowy album aż tak długo jak ostatnio: oto w trzy i pół roku po świetnym „Can’t Go Back” otrzymujemy kolejne wypieszczone dzieło Tanity Tikaram zatytułowane „Closer to the People”. Niedługie – trwające zaledwie 35 minut – ale niemal tak porywające jak poprzednia płyta.

Bartek Paszylk 0
excentrycy sciezka dzwiekowa 70%
26 Lut 2016

Excentrycy – muzyka z filmu – Jak swingują polskie gwiazdy [recenzja]

Jeśli widzieliście już „Excentryków” Janusza Majewskiego i marzy Wam się przeniesienie beztroskiej, swingującej atmosfery tego filmu do własnego domu – wystarczy zaopatrzyć się w jego ścieżkę dźwiękową. Znane z filmu porywające kompozycje odgrywają tu najwięksi krajowi fachowcy (m.in. Wojciech Karolak i big band Wiesława Pieregorólki), a w niektórych utworach śpiewają też sami aktorzy: Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Maciej Stuhr i Wiktor Zborowski. Ten ostatni na szczęście najmniej.

Bartek Paszylk 0
liveforlivemusic.com
23 Sty 2016

Branford Marsalis – nie nadawajmy pierdołom prestiżu [wywiad] [muzyka] [jazz]

Branford Marsalis to legenda jazzu. Nam opowiada o rasizmie w Ameryce, jazzie w Europie i tym jak głupota podbija świat.

Robert Ziębiński 7
Sony Music 90%
01 Sty 2016

Blackstar – czarna gwiazda Davida Bowie [recenzja] [muzyka]

Dwudziesty piąty album Davida Bowie i jeden z najlepszych jakie nagrał od lat. Jeśli nie jeden z najlepszych w jego karierze.

Robert Ziębiński 2
black violin
15 Gru 2015

Black Violin wyleczy cię z uprzedzeń

Hip-hop urodził się na ulicy w brudnym zaułku Bronxu pośród potłuczonych butelek po wrednym Bourbonie i niedopalonych jointów. To fantastyczne, że mimo wszystko udało mu się pójść na studia i dorosnąć muzycznie pod czujnym okiem Jana Sebastiana Bacha.

Rafał Cichowski 0
Capitol Records
12 Gru 2015

Frank Sinatra – Ojciec chrzestny popkultury

Jego muzyki słuchały miliony. Jego role filmowe to majstersztyk. Na 12 grudnia przypadłyby setne urodziny Franka Sinatry – człowieka, który niemal w pojedynkę zbudował fundamenty pod to, co dziś nazywamy popkulturą.

Hubert Sosnowski 0
J.P. Fantastica 65%
24 Lis 2015

Wzgórze Apolla 2 – jazz i romanse [recenzja]

Przed nami kontynuacja mangi Yuki Kodamy, „Wzgórze Apolla” – popularnej historii o szkolnych romansach i muzyce. Zobaczmy, jak rozwinęła się opowieść od ostatniego spotkania z bohaterami.

Hubert Sosnowski 0
J.P. Fantastica 65%
11 Lis 2015

Wzgórze Apolla, tom 1 – szkolne życie towarzyskie i uczuciowe [recenzja]

„Wzgórze Apolla” to dosyć popularna seria japońskich komiksów autorstwa Yuki Kodamy. Odniosła na tyle duży sukces, że w 2012 roku doczekała się serialu animowanego. Zobaczcie, jak sprawdza się pierwszy tom tej historii

Hubert Sosnowski 0
Rebeccakuder
07 Gru 2014

Tom Waits: święty od pijaków

Dziennikarze od początku kariery mają z nim problem. Tom Waits bowiem nie lubi opowiadać o sobie. A kiedy musi, bo zmusza go do tego kontrakt wywiad zamienia się w małe show. Dziś można bez trudu znaleźć film, w którym Waits tłumaczy biednemu, pogubionemu żurnaliście, jak chwycić niewidzialne ćwierć dolara i wrzucić je do niewidzialnego automatu z niewidzialną kawą… Bądź tu mądry i pisz wiersze… znaczy przeprowadzaj wywiady. Kiedy promował potrójny album „Orphans: Brawlers, Bawlers & Bastards” opowiadał, że udało mu się zebrać aż 56 piosenek, dzięki rosyjskiemu hydraulikowi, który przed laty ukradł mu taśmy z niepublikowanymi utworami i teraz zażądał za nie okupu. Chcecie więcej żartów? Jak podsumowałby pan swoją

Robert Ziębiński 0
Elizabeth Penta
04 Paź 2014

John Medeski: To okropne słowo jazz

Właśnie ukazała się najnowsza płyta kwartetu Medeski, Scofiled, Martin, Wood zatytułowa „Juice” a nam John Medeski opowiada o graniu z ikonami jazzu i tym dlaczego wspólczesna muzyka schodzi na psy.

Robert Ziębiński 0
Oddfellows, Tomahawk, Ipecac Recordings
15 Mar 2013

Oddfellows

Oddfellows, Tomahawk, Ipecac Recordings Taki początek roku bardzo mi odpowiada. Nowy album Mike’a Pattona i od razu poziom mistrzowski!  Ale po kolei. Gdyby ktoś nie widział Patton wokalista zespołu Faith No More to jeden z najwybitniejszych (jeśli nie najwybitniejszy) współczesnych wokalistów rockowych. Od dawna nie ogranicza się od do śpiewania piosenek a swoje zdolności wokalne rozwija na bardzo wielu polach począwszy od awangardowego jazzu, przez pop, po totalnie pokręconego i wymakającego się łatwym klasyfikacjom rocka. Tomahawk to zespół który założył wspólnie z muzykami znanymi z takich kapel jak Helmet czy The Jesus Lizard (takie amerykańskie legendy gitarowego grania). Ostatni studyjny album pod szyldem Tomahawk panowie wydali w roku 2007. Teraz

Robert Ziębiński 0