Czarna Owca
28 Sie 2015

Zbrodnia po skandynawsku – najlepsze kryminały z krainy fiordów

Miłośnicy skandynawskich kryminałów mogą odkorkować szampana. Bohaterowie cyklu „Millenium” wracają w czwartym tomie, tym razem pióra Davida Lagercrantza. Nim jednak dostaniemy do rąk „Co nas nie zabije”, warto przypomnieć sobie inne powieści z Półwyspu, które sprawiły, że zarwaliśmy kilka nocek.

Hubert Sosnowski 1
sjowal db
12 Sty 2015

Maj Sjöwall: W duchu wciąż jestem socjalistką

Wspólnie z Perem Wahlöö stworzyła dziesięciotomowy cykl o inspektorze Martinie Becku, który zrewolucjonizował literacki kryminał i rozpoczął modę na skandynawskie kryminały. Tylko nam Maj Sjöwall opowiada o miłości do socjalizmu, Jo Nesbo i Walterze Matthau.

Robert Ziębiński 0
fot. Stain Andersen
16 Mar 2013

Jo Nesbo – Nie jestem drugim Larssonem

Jo Nesbo jest obecnie najpopularniejszym na świecie norweskim autorem kryminałów. Nam opowiada nam o fenomenie Stiega Larssona, fali popularności skandynawskich kryminałów i Jimi Thompsonie.

Robert Ziębiński 0
Upiory, Jo Nesbø, Wydawnictwo Dolnośląskie
15 Mar 2013

Upiory

Upiory, Jo Nesbø, Wydawnictwo Dolnośląskie Sięgnęłam po „Upiory” Nesbo dodatkowo zaintrygowana komentarzem znajomej,  która powiedziała, że już nie raz bała się podczas czytania jego książek,  ale tym razem miała aż ciary na plecach. Stopień makabry wyższy niż w  „Pancernym Sercu”? Albo w „Pierwszym śniegu” (swoją drogą polecam wszystkim na  zimowe wieczory…)? Nic takiego nie znalazłam, pozostaje dla mnie zagadką co przeraziło moją  znajomą, być może to ja przedawkowałam ilość kryminałów. Ale do rzeczy – w Oslo pojawiają się super dragi, po których odlot jest boski, kosztują dużo i uzależniają ekspresowo. Przetasowania na rynku dealerskim, krwawe porachunki a w tym wszystkim Harry Hole jak zwykle szamoczący się między  poczuciem obowiązku i prywatnymi

Ewelina Jamka 0