kasa chorych w filharmonii 80%
29 Mar 2016

W filharmonii – 40 lat Kasy Chorych w 90 minut [recenzja]

W roku 2015 Kasie Chorych stuknęła czterdziestka, ale grupa wciąż jest w znakomitej formie – a najlepszym na to dowodem jest wydana właśnie płyta koncertowa.

Bartek Paszylk 0
Mariusz Skiba
16 Maj 2014

Kasa Chorych: Nieskazani na bluesa

To o jednym z założycieli Kasy Chorych – Ryszardzie „Skibie” Skibińskim – Rysiek Riedel śpiewał kiedyś, że jest „skazany na bluesa”. Grający na harmonijce ustnej Skiba zmarł w 1983 r. wyniku przedawkowania narkotyków, wcześniej odchodząc z zespołu. Przez wiele następnych lat grupa przeżywała więcej upadków niż wzlotów i miała problemy z ustabilizowaniem składu. Dziś zdaje się jednak przeżywać drugą młodość, zwłaszcza od momentu kiedy do drugiego z założycieli Kasy, gitarzysty Jarosława Tioskowa, dołączyli utalentowani nowi muzycy, w tym godnie zastępujący Skibę na harmonijce ustnej Michał Kielak. To właśnie on opowiedział nam o tworzeniu wydanej niedawno płyty „Orla” i wyjaśnił dlaczego zespół wcale nie jest skazany na granie typowego bluesa.

Bartek Paszylk 0
orla 80%
16 Maj 2014

Orla

Jeśli znany zespół bluesowy powraca z pierwszym albumem studyjnym od dziesięciu lat, to czy wypada mu bawić się uprawianym od początku kariery stylem, czy raczej powinien stuknąć kilkanaście tradycyjnych bluesiorów żeby zadowolić swoich najbardziej ortodoksyjnych wielbicieli? Prawidłowa jest oczywiście odpowiedź numer jeden – i Kasa Chorych na szczęście świetnie o tym wie.

Bartek Paszylk 0