komiksowy waraton 9
17 Lut 2017

Komiksowy maraton, czyli czytamy hurtowo #9

Dzisiejszy odcinek sponsorują czarodzieje, piloci, rycerze, superbohaterowie i Batman.

REDAKCJA 0
koscisko 100%
07 Lis 2016

Kościsko – najdziwniejsze komiksowe miasteczko [recenzja]

„Kościsko” prawdopodobnie jest tym z oferty tegorocznych komiksów, który po lekturze pozostawi na czytelnikach najlepsze wrażenie.

Tomasz Miecznikowski 0
Blik Studio
28 Wrz 2016

Bler #3: Ostatni wyczyn (wyd.II) – Rafał Szłapa [patronat]

Dręczony wyrzutami sumienia oraz poczuciem bezsensu swojej misji, Bler, zwany też Polskim Supermanem lub Dobroczyńcą z Krakowa podejmuje decyzję, która zaważy nie tylko na jego dalszych losach, ale i przyszłości miasta.

REDAKCJA 0
Kultura Gniewu 100%
26 Kwi 2016

Tymek i Mistrz tom 1 – fantasy z humorem [recenzja]

Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak to jeden z najlepszych twórczych duetów na naszym rynku. Dali nam “Jeża Jerzego” (zarówno w wersji dla dzieci jak i dorosłych), fenomenalnego “Jędrka” oraz “Tymka i Mistrza”, który doczekał się pięknej reedycji.

Paweł Deptuch 0
Egmont 65%
29 Sty 2016

Lil i Put #2: Chodu!!! – idą w dobrym kierunku [recenzja]

Fantazyjne małoludy, Lil i Put, bohaterowie albumu, który zdobył nagrodę w pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy, powracają w drugiej części swoich zwariowanych przygód. I według przykazań rasowego sequela są one jeszcze większe, intensywniejsze i bardziej spektakularne.

Paweł Deptuch 0
Egmont 75%
23 Sty 2016

Niezła draka, Drapak! #1: Puść to jeszcze raz – superbohater dla dzieci [recenzja]

Rynek komiksu superbohaterskiego w Polsce jeszcze nigdy nie miał się tak dobrze. Oprócz ogromu propozycji z USA, na powierzchnię wypływa coraz więcej rodzimych, zakorzenionych w naszej kulturze herosów, a także małe perełki z Japonii. Wciąż jednak w tym temacie brakuje propozycji dla znacznie młodszych czytelników, ale album “Niezła draka, Drapak!” próbuje wypełnić tę niszę.

Paweł Deptuch 0
Egmont 70%
15 Sty 2016

Malutki lisek i wielki dzik #1: Tam – o sile przyjaźni [recenzja]

Druga edycja konkursu im. Janusza Christy zaowocowała kolejnym bardzo dobrym komiksem dla młodszych czytelników. „Malutki lisek i wielki dzik” Bereniki Kołomyckiej to pięknie namalowana i pouczająca opowieść o przyjaźni.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 100%
15 Paź 2015

Krzesło w piekle – świadectwo niezwykłego talentu [recenzja]

„Krzesło w piekle” to grubo ponad trzysta stron wizualnej uczty. Inna ocena niż 100 % nie wchodzi tutaj w grę, choć określenie „arcydzieło” w kontekście zawartości albumu Krzysztofa Gawronkiewicza niezupełnie pasuje. To raczej zebrane w jednym miejscu dziesiątki małych arcydzieł, które można oglądać bez końca.

Tomasz Miecznikowski 0
Wydawnictwo Belego 60%
08 Paź 2015

Sklepik z robotami – czarny humor i satyra [recenzja]

Dwóch tuzów polskiego komiksu internetowego, Jakub Dębski („Duże ilości na raz psów”) i Robert Sienicki („The Movie”), połączyły siły w celu podbicia wszechświata efektem swej współpracy. Komiks „Sklepik z robotami” to przyzwoita satyra, która raz śmieszy, raz osłupia.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 70%
06 Paź 2015

Vreckless Vrestlers – „Kung Fury” komiksu [recenzja]

„Vreckless Vrestlers” Łukasza Kowalczuka są dla komiksu tym co „Kung Fury” dla kinematografii – przecudnym hołdem dla popkultury lat 80. i 90., zrealizowanym z pasją i miłością, poruszającym sentymentalne struny, dostarczającym ogromu niezobowiązującej rozrywki i radości.

Paweł Deptuch 0
Blik Studio
02 Paź 2015

Bler #5: Człowiek ze światła [patronat]

Bler dociera do ruin Krakowa. Jest zdeterminowany by pomóc pewnej samotnej kobiecie w odnalezieniu jej pogrzebanego pod ruinami dziecka.

REDAKCJA 0
Blik Studio 70%
30 Wrz 2015

Bler #5: Człowiek ze światła – Postapokalipsa w Krakowie [recenzja]

Po raz kolejny powraca tajemniczy i posiadający coraz większe grono fanów polski superbohater. W „Człowieku ze światła” wybierzemy się z Blerem w emocjonującą podróż przez zniszczony wybuchem bomby atomowej Kraków.

Tomasz Miecznikowski 0
Centrala 90%
01 Wrz 2015

It’s not about that – Nudna codzienność robota [recenzja]

Ładnie zilustrowana i pokolorowana opowieść o robocie bardziej ludzkim niż człowiek.

Paweł Deptuch 0
Unzipped Fly Publishing 70%
30 Cze 2015

Lux in tenebris #2: Wilcza gontyna [recenzja] [komiks] [historyczny]

W pierwszym tomie serii „Lux in tenebris” pt. „Romowe” Zajączkowski zaledwie zaprosił czytelnika do odległego w czasie, dopiero co kształtującego się państwa polskiego. Ciąg dalszy tej opowieści jeszcze bardziej zgłębia zakulisowe działania mające na celu przywrócić tron wygnanemu Kazimierzowi Odnowicielowi.

Paweł Deptuch 0
Wydawnictwo Komiksowe 60%
29 Cze 2015

Gilles McCabe #2 [recenzja]

W drugim tomie „Gillesa McCabe’a” zagadka i detektywistyczna robota ustępują miejsca przesłuchaniom i długim wyjaśnieniom, a aura wiktoriańskiego Londynu z czasów XIX w. wzbogacona zostaje o elementy science fiction.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 100%
15 Cze 2015

Powrót rzęsorka [recenzja]

Szczęście, że mamy Tomka Samojlika. Gdyby nie on dzieciaki nigdy nie miałyby możliwości przeżycia tak wspaniałej, leśnej przygody jak u boku bohaterów serii o ryjówce, a polski komiks byłby znacznie uboższy w dokonania, którymi warto się chwalić na arenie międzynarodowej.

Paweł Deptuch 1
Dolna Półka 80%
05 Cze 2015

Postapo. Antologia [recenzja]

„Postapo. Antologię” teoretycznie powinno traktować się jako typowy przerywnik między odcinkami głównej serii. Niespodziewanie ten zbiór opowieści staje się najciekawszym fragmentem tworzonego przez Daniela Gizickiego świata udowodniając, że na swą wizję autor miał od początku przemyślaną koncepcję.

Tomasz Miecznikowski 0
Wyd. niezależne 70%
29 Maj 2015

Nie przebaczaj [recenzja]

W natłoku zagranicznej oferty komiksowej giną czasem tytuły rodzimych autorów. Na majowej Komiksowej Warszawie wydawcy zaprezentowali pokaźną liczbę premierowych, polskich komiksów, wśród których z pewnością wyróżnia się, mający swoje początki na serwisie crowdfundingowym wspieramkulture.pl, „Nie przebaczaj”.

Tomasz Miecznikowski 0
Kultura Gniewu 70%
28 Maj 2015

Niesłychane losy Ivana Kotowicza [recenzja]

Weird Fiction to bardzo specyficzny gatunek, który łączy w sobie elementy fantastyki, grozy, mitów i nauki. Najważniejszym przedstawicielem tego nurtu w Polsce jest chyba tylko i wyłącznie Stefan Grabiński, ale po piętach depczą mu już polscy komiksiarze, którzy zdecydowanie czują bluesa. A mowa tu m.in. o autorach „Niesłychanych losów Ivana Kotowicza”.

Paweł Deptuch 0
fot. Dominika Węcławek
24 Kwi 2015

Jacek Świdziński: Na tropach Zdarzeń [wywiad]

Jacek Świdziński to scenarzysta i rysownik związany z grupą Maszin – ekipą twórców młodego pokolenia, którzy zdążyli nie tylko wypracować swoją markę na polskiej scenie komiksowej, ale też ukształtować odrębny język komunikacji literacko – wizualnej. O swoich komiksach myślą niesztampowo, a ich wystawy zawsze wykraczają poza sztampowe prezentacje plansz z kadrami. Sam Jacek Świdziński jest autorem obdarzonym niesamowita erudycja I poczuciem humoru. Jego komiks “A niech Cię, Tesla!” został uznany za jeden z najlepszych albumów 2013 roku, za “Zdarzenie.1908” wydane w 2014 roku Jacek Świdziński  otrzymał Nagrodę Literacką im. Henryka Sienkiewicza przyznaną mu za najlepszą powieść popową.

Dominika Węcławek 0
Dzika Banda
18 Kwi 2015

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznana

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Henryka Sienkiewicza został:

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 60%
09 Lut 2015

Detektyw Miś Zbyś na tropie #2: Złoty sokół teksański [recenzja] [komiks]

„Złoty sokół teksański” kontynuuje przygody Misia Zbysia i jego towarzysza Borsuka Mruka – dwóch zaradnych detektywów wzorowanych na Sherlocku Holmesie i Johnie Watsonie.

Paweł Deptuch 0
ATY 70%
05 Lut 2015

Usta pełne śmierci [recenzja]

W „Planecie uciętych kończyn” Łukasz Mazur umiejętnie nabijał się z komiksów superbohaterskich. Z kolei w spin-offie pt. „Usta pełne śmierci” kontynuuje zabawę tym gatunkiem i jednocześnie składa hołd Erikowi Larsenowi, twórcy „Savage Dragona”.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 100%
03 Lut 2015

Ryjówka przeznaczenia [recenzja] [komiks] [dla dzieci]

Jeśli chcecie namówić młodsze dziecko do czytania, zaproponować mu fascynujący świat, a przy okazji nauczyć czegoś pożytecznego, koniecznie sprezentujcie mu „Ryjówkę przeznaczenia”. Obok „Łaumy” to najlepszy polski komiks dla dzieci.

Paweł Deptuch 0
Prószyński i S-ka 80%
09 Gru 2014

Funky Koval [recenzja] [komiks] [fantasy] [przygodowy]

Po dziś dzień Funky Koval jest najbardziej rozpoznawalną ikoną polskiego komiksu i cieszy fakt, że wreszcie doczekał się fenomenalnego wydania zbiorczego.

Paweł Deptuch 0