komiksowy waraton 9
17 Lut 2017

Komiksowy maraton, czyli czytamy hurtowo #9

Dzisiejszy odcinek sponsorują czarodzieje, piloci, rycerze, superbohaterowie i Batman.

REDAKCJA 0
najlepsze-komiksy-2016
27 Gru 2016

Podsumowanie roku 2016: najlepsze komiksy premierowe

Wybraliśmy najlepsze naszym zdaniem premierowe komiksy 2016 roku.

REDAKCJA 0
ranx_e 75%
14 Lis 2016

Ranx – cyberpunkowa „Dzikość serca” [recenzja]

Okładka „Ranxa” na długo zostaje w pamięci. Patrzymy na desperacką, nieokiełznaną dzikość, która aż bije po oczach. Co zatem począć z faktem, że uosabiający ów ekstremalny stan tytułowy bohater, jest androidem?

Tomasz Miecznikowski 0
koscisko 100%
07 Lis 2016

Kościsko – najdziwniejsze komiksowe miasteczko [recenzja]

„Kościsko” prawdopodobnie jest tym z oferty tegorocznych komiksów, który po lekturze pozostawi na czytelnikach najlepsze wrażenie.

Tomasz Miecznikowski 0
Kultura Gniewu 100%
26 Kwi 2016

Tymek i Mistrz tom 1 – fantasy z humorem [recenzja]

Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak to jeden z najlepszych twórczych duetów na naszym rynku. Dali nam “Jeża Jerzego” (zarówno w wersji dla dzieci jak i dorosłych), fenomenalnego “Jędrka” oraz “Tymka i Mistrza”, który doczekał się pięknej reedycji.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 90%
01 Kwi 2016

Arab Przyszłości – mocny kandydat na komiks roku [recenzja]

W komiksowej autobiografii Riada Sattoufa jest i śmieszno, i straszno, a przede wszystkim fascynująco. Głównie przez fakt, że wydarzenia i różne części arabskiego w większości świata, obserwujemy z perspektywy kilkuletniego dziecka.

Tomasz Miecznikowski 0
Successbl / Dzika Banda
28 Gru 2015

Najlepsze komiksy 2015 [podsumowanie roku]

Oto dziesięć naszym zdaniem najlepszych komiksów, jakie ukazały się w 2015 roku.

REDAKCJA 2
Kultura Gniewu 100%
15 Paź 2015

Krzesło w piekle – świadectwo niezwykłego talentu [recenzja]

„Krzesło w piekle” to grubo ponad trzysta stron wizualnej uczty. Inna ocena niż 100 % nie wchodzi tutaj w grę, choć określenie „arcydzieło” w kontekście zawartości albumu Krzysztofa Gawronkiewicza niezupełnie pasuje. To raczej zebrane w jednym miejscu dziesiątki małych arcydzieł, które można oglądać bez końca.

Tomasz Miecznikowski 0
Kultura Gniewu 70%
06 Paź 2015

Vreckless Vrestlers – „Kung Fury” komiksu [recenzja]

„Vreckless Vrestlers” Łukasza Kowalczuka są dla komiksu tym co „Kung Fury” dla kinematografii – przecudnym hołdem dla popkultury lat 80. i 90., zrealizowanym z pasją i miłością, poruszającym sentymentalne struny, dostarczającym ogromu niezobowiązującej rozrywki i radości.

Paweł Deptuch 0
Dzika Banda
28 Wrz 2015

Punk, tort, psy i twórczy chaos – 15 lat Kultury Gniewu [relacja]

Warszawa w ostatnią sobotę wyglądała ponuro, przez cały dzień deszcz padał niemal bez przerwy. Jedynym, co mogło wyciągnąć mnie z domu była urodzinowa impreza jednego z najważniejszych, polskich wydawnictw komiksowych, Kultury Gniewu.

Tomasz Miecznikowski 0
Kultura Gniewu 100%
15 Cze 2015

Powrót rzęsorka [recenzja]

Szczęście, że mamy Tomka Samojlika. Gdyby nie on dzieciaki nigdy nie miałyby możliwości przeżycia tak wspaniałej, leśnej przygody jak u boku bohaterów serii o ryjówce, a polski komiks byłby znacznie uboższy w dokonania, którymi warto się chwalić na arenie międzynarodowej.

Paweł Deptuch 1
Kultura Gniewu 70%
28 Maj 2015

Niesłychane losy Ivana Kotowicza [recenzja]

Weird Fiction to bardzo specyficzny gatunek, który łączy w sobie elementy fantastyki, grozy, mitów i nauki. Najważniejszym przedstawicielem tego nurtu w Polsce jest chyba tylko i wyłącznie Stefan Grabiński, ale po piętach depczą mu już polscy komiksiarze, którzy zdecydowanie czują bluesa. A mowa tu m.in. o autorach „Niesłychanych losów Ivana Kotowicza”.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 80%
22 Kwi 2015

Battling Boy [recenzja]

Kolejny komiksowy twórca, nieobecny dotąd w Polsce pojawia się w ofercie wydawniczej z autorskim albumem. Kultura Gniewu zaserwowała czytelnikom premierę „Battling Boya”, zdobywcy nagrody Eisnera za „Batman: Year 100”,  Paula Pope’a i jest to z pewnością jeden z najciekawszych tytułów w jakże szerokiej, tegorocznej komiksowej ofensywie.

Tomasz Miecznikowski 0
Kultura Gniewu 100%
14 Mar 2015

Zrozumieć komiks [recenzja]

„Zrozumieć komiks” Scotta McClouda wychodzi poza obręb zwykłej, teoretycznej rozprawy chociażby dzięki użytej i jak najbardziej adekwatnej do opisywanego medium formie. Formie komiksu rzecz jasna. Ale praca McClouda to znacznie więcej, w jej centrum jest człowiek w roli odbiorcy i jego nieograniczone wręcz możliwości percepcyjno-poznawcze.

Tomasz Miecznikowski 0
Kultura Gniewu 60%
09 Lut 2015

Detektyw Miś Zbyś na tropie #2: Złoty sokół teksański [recenzja] [komiks]

„Złoty sokół teksański” kontynuuje przygody Misia Zbysia i jego towarzysza Borsuka Mruka – dwóch zaradnych detektywów wzorowanych na Sherlocku Holmesie i Johnie Watsonie.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 100%
03 Lut 2015

Ryjówka przeznaczenia [recenzja] [komiks] [dla dzieci]

Jeśli chcecie namówić młodsze dziecko do czytania, zaproponować mu fascynujący świat, a przy okazji nauczyć czegoś pożytecznego, koniecznie sprezentujcie mu „Ryjówkę przeznaczenia”. Obok „Łaumy” to najlepszy polski komiks dla dzieci.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 80%
19 Lis 2014

W obcej skórze [recenzja]

Od jakiegoś czasu można zauważyć tendencję do wydawania komiksów będących pracami dyplomowymi studentów ASP i jest to zjawisko bardzo fajne, bo w większości przypadków albumy te stoją na wysokim poziomie.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 80%
30 Paź 2014

Ostatni przystanek [recenzja]

Miejska komunikacja publiczna potrafi wywoływać skrajne emocje i stać się miejscem niezwykłych wydarzeń. Może też zainspirować do stworzenia unikalnego dzieła.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu / Wydawnictwo Komiksowe 90%
23 Wrz 2014

Pięć tysięcy kilometrów na sekundę / Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił [recenzja]

Nie od dziś wiadomo, że o sprawach najważniejszych – miłości, śmierci, skomplikowanej dynamice relacji międzyludzkich, poszukiwaniach sensu życia– nie powinno się mówić wprost, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo wpaść na mielizny banału. Zbytnio rozbudowane metafory też się raczej nie sprawdzą, bo często trącą pretensjonalnością. Pozostaje zatem droga środka, czyli umiejętne balansowanie między skrajnościami, które wymaga od twórców dobrego wyczucia narracyjnej równowagi i dyscypliny. Dlatego aby utrzymać się na tej drodze artyści często uciekają się do różnych sztuczek, zgodnych z ich twórczym temperamentem. Świetnie widać to na przykładzie dwóch znakomitychi zupełnie różnych komiksów: „Życie nie jest takie złe, jeśli starczy ci sił” Setha i „Pięć tysięcy kilometrów na sekundę” Manuele

Paweł Matuszek 0
Kultura Gniewu 60%
17 Wrz 2014

Osiedle Swoboda: Niedźwiedź [recenzja]

Niedźwiedź to jeden z najpopularniejszych bohaterów „Osiedla Swoboda”, bestsellerowego komiksu, który doczekał się właśnie trzeciego wydania. Wznowieniu opus magnum Śledzia towarzyszy również premiera spin-offu o samodzielnych przygodach tego zapijaczonego mocarza.

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 90%
05 Wrz 2014

Strange Years: Autumn #1 [recenzja]

Znany do tej pory z komediowych i obyczajowych opowieści Michał Śledziński, tym razem dostarcza album mocno realistyczny w konwencji rasowej postapokalipsy. 

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 80%
13 Lip 2014

Pinki [recenzja]

Ten prawdopodobnie najbardziej optymistyczny i pozytywnie nastrajający komiks, jaki można obecnie znaleźć w sklepach komiksowych na półkach z nowościami, jest biografią autentycznej postaci – Krzysztofa Brandta, legendy warszawskiej kontrkultury, hipisa, hipstera, artysty i nawiedzonego włóczęgi znanego jako Pinki. Ale wrażenia płynące z jego lektury nie dotyczą jedynie perypetii Pinkiego, ale także natury opowieści o nim, która w rękach Płóciennika stała się w ciekawy sposób podejrzana, tym bardziej, że włączył w nią również siebie. Śledząc zgrabnie wpisane w komiksowe plansze życie Pinkiego, jego dzieciństwo, wrodzoną dobroć, hipisowskie ciągoty, niechęć do używek i przemocy, niespełnione artystyczne ambicje, oddanie z jakim wziął na siebie narzucone przez los obowiązki rodzica, niezwykłe przygody, niemal beztroskie

Paweł Matuszek 0
Kultura Gniewu 90%
17 Cze 2014

Kroniki Jerozolimskie / Albert i Alina [recenzja]

Mimo że trudno jest zabłysnąć w tak wyeksploatowanym i w sumie dość schematycznym gatunku artystycznej wypowiedzi, jakim są komiksowe dzienniki z podróży, to są tacy twórcy, którzy nie tylko nie mają z tym żadnego problemu, ale wręcz zachowują się tak, jakby ten gatunek powstał specjalnie dla nich. Kimś takim jest Guy Delisle. Im częściej sięga się po jego podróżnicze relacje, tym wyraźniej dostrzega się, że w tym konkretnym przypadku można mówić o specyficznej i jedynej w swoim rodzaju formule, która jak dotąd zawsze się sprawdza. Formule niemożliwej do skopiowania przez innych twórców, bo jej podstawowymi elementami są mocno autoironiczna osobowość autora oraz fenomenalne, a przy tym celowo bardzo wybiórcze wyczulenie

Paweł Matuszek 0
Jai Nitz
06 Cze 2014

Jai Nitz: Toshiro ma ogromny potencjał [wywiad]

Z Jaiem Nitzem, współscenarzystą komiksu „Toshiro” rozmawiamy o pracy nad tytm tytułem i planach z nim związanych.

Paweł Deptuch 0
Dark Horse Comics 80%
28 Maj 2014

Toshiro [recenzja]

Postać Toshiro – mechanicznego samuraja żyjącego w XIX-wiecznej, steampunkowej epoce wiktoriańskiej – po raz pierwszy pojawiła się w 2004 roku na łamach magazynu „Produkt’ w postaci 22-stronicowej, czarnobiałej opowieści. W kolejnych latach ukazywały się następne epizody, jeden jako dodatek w albumie „Jospehine: Tchnienie czarnego lądu” i dwa w czasopismach „Tfur” oraz „Pirat”. Po tych krótkich acz intensywnych występach nastała długa cisza. Ale Toshiro, choć już nie przeżywał przygód na papierze, nieustannie rozwijał się i ewoluował w wyobraźni Janusza Pawlaka, wcześniej znanego pod pseudonimem Clarence Weatherspoon, który w nielicznych wywiadach powtarzał, że wciąż pracuje nad kolejną opowieścią. Trwało to jednak na tyle długo, że już nikt nie dawał temu wiary. Aż

Paweł Deptuch 0
Kultura Gniewu 90%
08 Maj 2014

Reprobus [recenzja]

Zbyt łatwo i zbyt chętnie zapominamy o tym, że wiele legend i opowieści serwowanych przez kapłanów wielkich religii monoteistycznych, wywodzi się ze znacznie starszych tradycji duchowych i zostały one jedynie zaadaptowane na potrzeby „jedynie słusznej” dogmatyki.

Paweł Matuszek 0