Media Rodzina 80%
28 Sty 2016

Pax #4: Bjera – więcej psychoprzemocy [recenzja]

W czwartym tomie “Pax”, wciąż znakomitej serii dla młodzieży, autorki mniej uwagi poświęcają nadnaturalnym zdarzeniem nawiedzającym Marifred, a bardziej skupiają się na relacjach głównych bohaterów z rówieśnikami i opiekunami. I odnoszę wrażenie, że są one bardziej przerażające niż starcia z potworami.

Paweł Deptuch 0
Media Rodzina 75%
29 Gru 2015

Ostatni pielgrzym – solidny kryminał z historią w tle [recenzja]

Ze skandynawskimi kryminałami jest jak z szarlotką babuni. Kiedy myślisz, że nie zmieścisz już nic, zawsze znajdzie się ten jeden, malutki kawałek, który wygląda na przeznaczony specjalnie dla Ciebie. Tak jak niektóre książki. Masz już dość pogrobowców Larssona, szwedzkiego deszczu i zimnych, często bezwzględnych bohaterów, a tu nagle pojawia się „Ostatni pielgrzym”.

Hubert Sosnowski 0
Media Rodzina 80%
10 Gru 2015

Pax #3: Myling – mocne ghost story dla dzieci [recenzja]

Seria „Pax” zaskakuje po raz trzeci i udowadnia, że jest nie tylko jedną z najlepszych propozycji grozy dla młodzieży ale też zgrabnie skonstruowaną i wciąż rozwijającą się opowieścią.

Paweł Deptuch 0
© 2014 Fotograf Anna-Lena Ahlström +46-709-797817
28 Lis 2015

Roslund / Thunberg – Szwecja to kraj, gdzie wszystko zostaje w rodzinie [wywiad]

Dzika Banda: Panowie to zacznijmy poważnie – ile jest w „Rodzinnym interesie” fikcji? Anders Roslund: Trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo w powieści fikcja bezustannie miesza się z rzeczywistością. Historia jest prawdziwa – niczego nie dodawaliśmy. Czasami tylko na potrzeby narracji modyfikowaliśmy. Sama konstrukcja powieści jest wymyślona na potrzeby fabuły. W rzeczywistości policja ścigała naszych bohaterów – braci Stefana – trzy lata. W powieści skompresowaliśmy wszystko do roku. Powieść otwiera sekwencja kiedy bracia dokonują zuchwałego napadu na wojskowy magazyn z bronią. Kradną ponad dwieście sztuk karabinów itp. To był największy skok na szwedzkie wojsko w historii. Tyle, że naprawdę bracia obrobili nie jeden magazyn, a dwa, kradnąc dokładnie taką samą ilość

Robert Ziębiński 0
Sonia Draga 80%
26 Lis 2015

Rodzinny interes – Historia przemocy [recenzja] [książka] [thriller]

Przemoc potrafi dzielić, zadaje rany. Czasem jednak łączy ludzi. Na różne sposoby. Opowiadały o tym filmy wojenne, opowiadał – między innymi o tym – „Fight Club” Palahniuka. Opowiada o tym wreszcie „Rodzinny interes”.

Hubert Sosnowski 0
henning mankell
05 Paź 2015

Henning Mankell: Najlepsze powieści

Świat obiegła smutna wiadomość o śmierci Henninga Mankella. Szwedzki pisarz pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Przypominamy najpopularniejsze, najciekawsze pozycje w dorobku zmarłego autora.

Hubert Sosnowski 0
SF Norge
28 Wrz 2015

Trollowym mostem do popkultury

Młodsi czytelnicy mogą tego nie wiedzieć, ale słowo „troll” nie zawsze oznaczało wkurzającego internautę, który cierpiał na chroniczny ból tyłka i zapomniał zjeść Snickersa. „Wiedźmin” czy „Trollhunters” od del Toro o tym przypominają, ale warto dołożyć swoje trzy grosze, bowiem baśniowe stwory przeszły ciekawą ewolucję i długą drogę do popkultury.

Hubert Sosnowski 0
Czarna Owca 65%
24 Wrz 2015

Millennium #4: Co nas nie zabije – Przyszłość jest dziś [recenzja]

„Co nas nie zabije” zdążyło narobić szumu na długo przed premierą. Książka powstawała w atmosferze skandalu i kontrowersji – wszystko przez spór dotyczący praw do książek Stiega Larssona. Stanęło na tym, że oryginalny materiał z niedokończonej czwartej części „Millenium” idzie w odstawkę i do akcji wkracza David Lagercrantz. Jak sobie poradził?

Hubert Sosnowski 0
Fot. Anna-Lena Ahlström
18 Wrz 2015

Jens Lapidus – Szwecja, szariat i mafia [wywiad]

Dzika Banda: Podczas ostatnich obrad polskiego sejmu, Jarosław Kaczyński, szef największej opozycyjnej partii w Polsce powiedział, że są w Szwecji rejony w których obowiązuje prawo szariatu. To prawda? Jens Lapidus: Słucham?! Że w Szwecji nie macie już swojego prawa, ale prawo szariatu. Rany Boskie, co to za pieprzone bzdury? Kim jest ten człowiek? Politykiem czy szarlatanem? W Szwecji obowiązuje szwedzkie prawo. Tak było, jest i będzie. PiS czyli partia, która najprawdopodobniej wygra najbliższe wybory parlamentarne w Polsce, ogrywa lęki przed uchodźcami w taki właśnie sposób. Domyślam się, że to polityczne gierki, ale bardzo tanie i bazujące na nieprawdziwych informacjach. Problem uchodźców to nie zabawa w straszenie ludzi, a poważny kryzys,

Robert Ziębiński 0
Czarna Owca
28 Sie 2015

Zbrodnia po skandynawsku – najlepsze kryminały z krainy fiordów

Miłośnicy skandynawskich kryminałów mogą odkorkować szampana. Bohaterowie cyklu „Millenium” wracają w czwartym tomie, tym razem pióra Davida Lagercrantza. Nim jednak dostaniemy do rąk „Co nas nie zabije”, warto przypomnieć sobie inne powieści z Półwyspu, które sprawiły, że zarwaliśmy kilka nocek.

Hubert Sosnowski 1
Foksal
25 Sie 2015

Salla Simukka – przemoc szkolna to nie koniec świata [wywiad]

Salla Simukka, fińska pisarka, której cykl o Lumikki Anderson przetłumaczono już na 37 języków, nam opowiada o pisaniu kryminałów dla młodzieży, szkolnej przemocy i tym, dlaczego jej książki nie ukażą się w Rosji.

Robert Ziębiński 1
Media Rodzina 75%
09 Cze 2015

Pax #2: Grim [recenzja]

Drugi tom skandynawskiej serii dla młodzieży, „Pax”, utwierdza mnie w przekonaniu, że to jeden z najciekawszych tytułów dla tej grupy odbiorców, jakie w tym roku pojawiły się na polskim rynku.

Paweł Deptuch 0
Media Rodzina 70%
20 Maj 2015

Pax #1: Pal przekleństwa [recenzja]

„Pax” to nowa seria młodzieżowa na naszym rynku tworzona przez mocny skład twórców: Asę Larsson, poczytną autorkę kryminałów, Ingelę Korsell, pisarkę dziecięcą oraz Henrika Jonssona, rysownika komiksów. Wspólnie oferują przyjemną ale i mroczną urban fantasy ze skandynawskimi mitami w tle.

Paweł Deptuch 0
Dzika Banda
27 Mar 2015

Nie tylko kryminał: horror ze Sztokholmu

Na wiosennej  odsłonie POP! Festivalu opowiadać będziemy o tym pisarzu. Stephen King powinien zacząć bardziej przykładać się do pisania. W Szwecji narodził się bowiem nowy król horroru, który bije dawnego mistrza na głowę. A imię jego John Ajvide Lindqvist.

Robert Ziębiński 0
fot. Stain Andersen
16 Mar 2013

Jo Nesbo – Nie jestem drugim Larssonem

Jo Nesbo jest obecnie najpopularniejszym na świecie norweskim autorem kryminałów. Nam opowiada nam o fenomenie Stiega Larssona, fali popularności skandynawskich kryminałów i Jimi Thompsonie.

Robert Ziębiński 0