Blade Runner
09 Cze 2016

Sequel „Łowcy androidów” coraz bliżej

O kontynuacji jednego z najwybitniejszych filmów science-fiction w historii kina mówiło się od wielu lat. Premiera sequela „Łowcy androidów” ma odbyć się w przyszłym roku. Już od dłuższego czasu znamy nazwisko odpowiedzialnego za projekt reżysera, a także poznajemy coraz więcej szczegółów na temat powiększającej się sukcesywnie obsady.

Tomasz Miecznikowski 0
bates motel hopper 3 (1)
16 Lis 2014

Kino jak malowane

H.R. Giger nie był jedynym malarzem, który odcisnął swoje piętno na kinie. Bez ponurych pejzaży Edwarda Hoppera nie nie przerażałby nas Bates Motel i nie byłoby świata przyszłości „Łowcy androidów”. Obrazy Normana Rockwella odcisnęły swoje piętno na „Indianie Jonesie”, a bez Goi… bez Goi nie byłoby wyobraźni Guillermo Del Toro.

Robert Ziębiński 0
Philip-K-Dick
16 Gru 2013

5 razy Philip K. Dick, czyli kulturowe inwazje wizjonera

85 lat temu, 16 grudnia 1928 roku, urodził się Philip K. Dick, pisarz science fiction, który bardzo chciał tworzyć literaturę głównonurtową, ale nic nie wychodziło mu tak dobrze, jak napędzane jego obsesjami gatunkowe opowiadania i powieści, które po latach, już po jego śmierci, stały się obiektami kultu. Niektóre nawet bardziej niż inne. Które?   „Człowiek z wysokiego zamku” To prawdopodobnie najlepsza jego powieść, ale nie dlatego, że drastycznie odbiega tematem od innych jego dzieł, lecz dlatego, że jest jedną z najbardziej dopracowanych. Dick zazwyczaj pisał swoje książki w ogromnym pospiechu, nie pracował nad stylem, niczego nie dopieszczał, tłukł w zapamiętaniu w klawisze maszyny do pisania tak szybko, jak tylko potrafił, aby

Paweł Matuszek 0
Więzień nienawiści
04 Gru 2013

5 filmów, których wstydzili się ich reżyserzy

W piątek premiera amerykańskiej wersji “Oldboya” w reżyserii Spike’a Lee. W amerykańskich wywiadach tak wcielający się w głównego bohatera Josh Brolin, jak reżyser przebąkiwali, że tylko wersja reżyserka jest prawdziwą wersją ich filmu. Lars von Trier podobnie wypowiada się o swojej “Nimfomance” ostrzegając widzów, że w kinach obejrzą pociętą wersję  filmu. Nie pierwszy to raz, kiedy twórcy (powoli) odcinają się swoich filmów, po tym jak namieszali w nich producenci. Dlatego przygotowaliśmy listę słynnych filmów, od których odcinali się ich twórcy.   Dotyk zła, reż. Orson Welles, USA 1958 Ciekawy przypadek konfliktu interesów. Orson Welles, kręcąc “Dotyk zła” chciał stworzyć swoje najwybitniejsze dzieło. Film głębszy i lepszy od “Obywatela Kane’a”. Pech

Robert Ziębiński 0
star-wars-han-solo-harrison-ford
20 Sie 2013

Harrison Ford – zwykły hollywoodzki bohater

W trzeciej odsłonie „Niezniszczalnych” zastąpił Bruce’a Willisa. Znów pojawi się w „Gwiezdnych wojnach” i „Łowcy androidów”.  Stolarz, który został się super gwiazdą. Harrison Ford, choć ma już siedemdziesiąt dwa lata na karku, nie rezygnuje z kina i bycia (obecnie łysym) herosem.

Robert Ziębiński 0
Bebelio
25 Kwi 2013

Historia pop wg Dennisa Lehane’a (II) – Filmy

Tylko dla nas autor rewelacyjnej „Rzeki tajemnic” i niedawno wydanego w Polsce „Nocnego życia”, czyli Dennis Lehane stworzył własny przewodnik po tym co kocha w popkulturze i dlaczego… Miesiąc temu pisał o płytach, które są jego ukochanymi albumami. Teraz pora na najbardziej niedocenione przez krytykę filmy… A więc zapraszamy, oto filmy, na których zdaniem Dennisa Lehane’a pismaki się nie poznali:

Dennis Lehane 0