Okrutny-Miecz-KK-810x1291 90%
07 Wrz 2016

Okrutny miecz – powrót Syna Zdrajcy [recenzja]

Cykl „Syn zdrajcy” zapoczątkowany przez znakomitego „Czerwonego rycerza” zachwycił nas tak bardzo, że z niecierpliwością wypatrywaliśmy kontynuacji. Syndrom drugiego tomu jest przekleństwem wielu pisarzy, na szczęście w przypadku Millesa Camerona możemy mówić o kolejnym sukcesie.

Łukasz Radecki 0
Ostre cięcia 70%
26 Sie 2016

Ostre cięcia – opowieści ze świata „Pierwszego prawa” [recenzja]

Trylogia „Pierwsze prawo” dobiegła końca. Spragnionym przygód Sand dan Glokty i Logena Dzięwięciopalcego pozostaje sięgnąć po zbiór opowiadań „Ostre cięcia”, w którym Abercrombie ponownie zabiera nas do świata pełnego mroku, brudu i przemocy.

Łukasz Radecki 1
MAG 75%
19 Lip 2016

Skrzydła ognia#4: Ukryte królestwo – smoki wciąż latają wysoko [recenzja]

Oryginalny cykl młodzieżowego fantasy „Skrzydła ognia” doczekał się właśnie trzeciego tomu. Bez dwóch zdań równie odmiennego i ciekawego, jak poprzednicy.

Łukasz Radecki 0
MAG 95%
18 Lip 2016

Ostateczny argument – „mężczyznę poznaje się po tym jak kończy” [recenzja]

Wspaniała trylogia „Pierwsze prawo” dobiegła końca. Wydawnictwo Mag właśnie zamknęło wznowiony cykl za sprawą tomu „Ostateczny argument”. I jest to zakończenie godne najlepszych serii fantasy.

Łukasz Radecki 0
Onikromos 85%
07 Cze 2016

Onikromos – człowiek, macki i zakłócenia rzeczywistości [recenzja]

W „Onikromosie” Paweł Matuszek zabiera nas w wyjątkową podróż, której ostateczny cel wraz z każdą przewracaną stroną nieustannie umyka zarówno czytelnikowi, jak i wyruszającemu na tę jedyną w swoim rodzaju wyprawę, głównemu bohaterowi.

Tomasz Miecznikowski 1
MAG 100%
10 Maj 2016

Ślepe stado – skrajny pesymizm Brunnera [recenzja]

W serii Artefakty proponowanej przez wydawnictwo Mag pojawiła się kolejna klasyczna powieść Johna Brunnera. Ponownie mistrz fatalistycznego science-fiction zabiera nas do świata, który jest wielce prawdopodobny.

Łukasz Radecki 0
MAG 75%
09 Maj 2016

Skrzydła ognia #2: Zaginiona sukcesorka – morskie przygody smoków [recenzja]

Omawiany przez nas niedawno pierwszy tom cyklu „Skrzydła ognia” okazał się na tyle intrygującym młodzieżowym fantasy, że z ciekawością zaczęliśmy wypatrywać kontynuacji. Możemy od razu przyznać, że „Zaginiona sukcesorka” nie zawiodła pokładanych nadziei.

Łukasz Radecki 0
MAG 85%
09 Maj 2016

Nim zawisną – druga odsłona znakomitego Pierwszego Prawa [recenzja]

Gdy rok temu chwaliliśmy pierwszy tom Pierwszego Prawa zaznaczaliśmy, że ma on predyspozycje do bycia cyklem wyjątkowym, jeśli kolejne odsłony sensownie rozwiną dane wątki i relacje. Dziś już możemy ze spokojem powiedzieć – jest lepiej niż oczekiwaliśmy.

Łukasz Radecki 0
Odwrócony świat 75%
03 Mar 2016

Odwrócony świat – wczesne rozpoznanie chwiejnej natury rzeczywistości [recenzja]

Po zeszłorocznej, znakomitej „Rozłące”, wydawnictwo Mag dalej rozpieszcza polskich fanów Christophera Priesta. W „Odwróconym świecie”, wczesnej powieści pisarza, powracają znane z innych jego książek motywy oraz trawiące go obsesje.

Tomasz Miecznikowski 0
MAG 70%
24 Lut 2016

Skrzydła ognia #1. Smocze proroctwo – bezlitosne walki smoków… dla dzieci [recenzja]

Smoki były już bohaterami wielu powieści, cykli i sag. Chociaż nie są tak wyeksploatowane jak inne magiczne i baśniowe stwory, to jednak trudno mówić w ich przypadku o oryginalności. Ale kto przypomni sobie powieść, w której poza nimi nie było nikogo innego?

Łukasz Radecki 0
Czasomierze 95%
23 Lut 2016

Czasomierze – rzeczywistość to za mało [recenzja]

„Czasomierze” przepełnia tak wielki ładunek znakomitego, świadomego pisarstwa, że po zakończeniu lektury mija jeden dzień, potem drugi i człowiek wciąż nie ma ochoty na czytanie innej książki. No, chyba że jej autorem ponownie miałby być David Mitchell.

Tomasz Miecznikowski 0
MAG 95%
22 Lut 2016

Czerwony rycerz – militarna fantasy najwyższych lotów [recenzja]

Wielokrotnie słyszy się o tym, że gatunek fantasy już dawno temu poległ, zjada swój ogon i nic nowego nie da się w nim wymyślić. Schemat stworzony przez Tolkiena zdaje się być nieprzekraczalny. A jednak ciągle nowi autorzy próbują. Jednym z nich jest Miles Cameron.

Łukasz Radecki 0
MAG 75%
22 Sty 2016

Rzeczy ulotne – arcydzieła i nic specjalnego [recenzja]

Każdy zbiór opowiadań Neila Gaimana jest gwarancją wybornej uczty literackiej. Stoi za tym nie tylko niebywały talent i wyobraźnia autora, ale również ogromna różnorodność. Nie inaczej jest w przypadku „Rzeczy ulotnych”, drugiego zbioru autora, niedawno wznowionego przez wydawnictwo Mag.

Łukasz Radecki 0
MAG 90%
22 Sty 2016

Upadek Hyperiona – genialna space opera Dana Simmonsa [recenzja]

Większość literackich cykli ma to do siebie, że po wspaniałym tomie pierwszym stopniowo staczają się w dół, w najlepszym wypadku powielając schemat utrzymują się na wyrównanym poziomie. „Upadek Hyperiona” Dana Simmonsa miał zadanie dodatkowo trudniejsze, bowiem poprzednik wzniósł poprzeczkę niewiarygodnie wysoko.

Łukasz Radecki 0
MAG 90%
01 Gru 2015

Na fali szoku – Snowden przepowiedziany [recenzja]

John Brunner zdobył serca polskich czytelników science-fiction genialną powieścią „Wszyscy na Zanzibarze”, w tym moje. Długo zbierałem się do lektury „Na fali szoku”, obawiając się, czy autor sprosta wysoce postawionym wymaganiom. Niepotrzebnie.

Łukasz Radecki 0
MAG 100%
30 Lis 2015

Hyperion – arcydzieło Simmonsa [recenzja] [książka]

Oczywistym było, że gdy w wydawnictwie Mag wystartowała znakomita seria Artefakty, prędzej czy później cykl porównywany do „Diuny” Franka Herberta musi się w niej pojawić. I rzeczywiście. W twardej oprawie, jak zwykle znakomicie wydana, ozdoba kolekcji każdego pasjonata fantastyki naukowej wreszcie jest dostępna. W odległej przyszłości trwa międzygalaktyczna wojna. Ludzkości grozi zagłada. Na tytułową planetę przybywa siedmiu pielgrzymów, których zadaniem jest dotarcie do mitycznych grobowców, pośród których, być może, znajdą ratunek dla swojego gatunku. Przed ukrywającą się tam przerażającą istotą (bóstwem?) stanąć może tylko jeden, uprzednio poznamy historię (prawie) każdego z nich. Simmons to autor, który tworzy nieporównywalne z niczym fabuły, wymykające się prostej klasyfikacji, ukazując horyzonty wyobraźni nieosiągalne dla

Łukasz Radecki 1
MAG 75%
13 Paź 2015

Trawa – S-f w religijno-moralnym sosie [recenzja]

W serii Artefakty proponowanej przez wydawnictwo Mag ukazują się arcydzieła i klasyczne powieści science-fiction, które w Polsce zostały nieco zapomniane, albo w ogóle nie miały szansy się ukazać. O ile w przypadku dotychczas wydawanych (i recenzowanych tutaj) tytułów nie szczędziłem słów pochwały, to w przypadku „Trawy” mam mieszane uczucia.

Łukasz Radecki 0
MAG 100%
09 Paź 2015

Wszyscy na Zanzibarze – Ponure arcydzieło science fiction [recenzja]

Seria Artefakty proponowana przez wydawnictwo Mag to oferta skierowana do ambitniejszych i bardziej dociekliwych czytelników science-fiction, którzy poszukują w literaturze czegoś więcej niż tylko relaksującej rozrywki. To także kanon gatunku, który wydawnictwo w doskonały sposób przypomina. Trudno o lepszy manifest marki niż „Wszyscy na Zanzibarze” Johna Brunnera.

Łukasz Radecki 0
MAG 95%
08 Paź 2015

Ilion – Iliada na Marsie [recenzja]

Nie będzie przesadą, jeśli nazwę Simmonsa jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Pozwolę sobie zaryzykować, że cyklem „Hyperion” i powieścią „Terror” zapewnił sobie nieśmiertelność zapisując się trwale w pamięci czytelników. Przyznaję, że w związku z wyżej wymienionymi utworami miałem bardzo duże oczekiwania wobec „wojny trojańskiej w kosmosie”. Powiem krótko – zostały spełnione.

Łukasz Radecki 0
MAG 100%
10 Sie 2015

Drugie odkrycie ludzkości / Nostrilla – Tolkien science-fiction [recenzja] [książka] [sci-fi]

Wydawnictwo Mag wytacza ciężkie działa science-fiction wraz z wydaniem „Drugiego odkrycia ludzkości” i „Norstrilli” Cordwainera Smitha w zbiorczym tomie w serii Artefakty.

Łukasz Radecki 1
MAG 90%
05 Sie 2015

Dym i lustra – Prostota i geniusz [recenzja]

Całkiem niedawno omawialiśmy tutaj najnowszy zbiór opowiadań Neila Gaimana: „Drażliwe tematy”. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy przypomnieli o bodajże najsłynniejszym, tym bardziej, że wydawnictwo Mag właśnie wznowiło go w nowej szacie graficznej.

Łukasz Radecki 0
MAG 90%
27 Lip 2015

Przedrzeźniacz – Dystopia analfabetów [recenzja] [książka] [sci-fi]

Wydawnictwo Mag swoją serią Artefakty leje miód na serce każdego fana science-fiction. Choć sam nigdy za takiego się nie uważałem, wszystko zaczyna ulegać zmianie, za sprawą takich arcydzieł, jak choćby wydany właśnie „Przedrzeźniacz” Waltera Tevisa.

Łukasz Radecki 0
MAG 100%
14 Lip 2015

Rozłąka – fakty, fikcje i obsesje [recenzja]

Sobowtóry, bliźniacy, odmienne punkty widzenia dotyczące tych samych wydarzeń i wreszcie rozgałęziające się ścieżki rzeczywistości. Podobnie jak w znakomitym „Prestiżu”, w wydanej właśnie przez Mag w ramach Uczty Wyobraźni „Rozłące”, Christopher Priest powraca do trawiących go obsesyjnie motywów.

Tomasz Miecznikowski 0
MAG 100%
04 Lip 2015

Trylogia Ciągu [recenzja] [książka] [sci-fi]

Wydawnictwo Mag przypuściło atak nową serią wydawniczą „Artefakty”. Jest to pomysł godny poklasku, gdyż w cyklu mają się ukazywać najlepsze i najbardziej znaczące utwory z gatunku fantastyki. Trudno sobie wyobrazić, by mogło tam zabraknąć „Trylogii Ciągu” Williama Gibsona, ojca i matki całego cyberpunka.

Łukasz Radecki 2
Mag 75%
28 Maj 2015

Pozaświatowcy #1-3 [książka] [fantasy]

Brandon Mull to już uznany pisarz młodzieżowego fantasy, co udowodnił brawurowym cyklem „Baśniobór”. Chociaż nie zdążyłem do tej pory zapoznać się z całością serii, zaintrygowałem się autorem na tyle, że bez wahania sięgnąłem po jego nowe dzieło – trylogię „Pozaświatowcy”. O ile pierwszy tom okazał się niezły, o tyle im dalej w las… tym było lepiej!

Łukasz Radecki 0
MAG 70%
26 Maj 2015

Pierwsze Prawo: Ostrze

Trudno w dzisiejszych czasach stworzyć dobrą powieść fantasy, która nie będzie kalką dokonań wielkich mistrzów i twórców gatunku. Zdarza się to tylko nielicznym, ale Joe Abercrombie do nich nie należy. Bierze co najlepsze od najlepszych i tworzy własny świat, który w równym stopniu przyciąga, co i odpycha.

Łukasz Radecki 0