Dzika Banda
04 Kwi 2016

Ministerstwo kontra Instytut, czyli patologia mechanizmów

Po odwołaniu Grzegorza Gaudena, czyli dyrektora Instytutu Książki internet zawarzał – zwolniono człowieka niezastąpionego. Tylko czy zamiana człowieka, usprawni działanie instytucji, która w ogromnej mierze zależna jest od Ministerstwa?

Robert Ziębiński 0
Bracia Minkiewicz / Przekrój
16 Mar 2016

Badanie czytelnictwa a sprawa polska

Bo żeby mówić o rynku książki w tym kraju trzeba najpierw ujarzmić chaos. Z chaosu w końcu wyłoni się jakiś obraz. Czy będzie pozytywny czy negatywny – nie wiem. Wiem jedno – teraz tak naprawdę o tym co i jak czytają Polacy nie wiemy absolutnie nic.

Robert Ziębiński 0
Foto: PAP / Tytus Żmijewski / materiały prasowe
23 Lis 2015

Śmierć i dziewczyna, czyli pan minister walczy z porno [wiadomości] [teatr]

Wrocławska premiera „Śmierci i dziewczyny” zakończyła się pierwszym kulturalnym skandalem w nowym rządzie. Minister kultury się wypowiedział, dziennikarkę TVP zawieszono, a wszystko to przypomina nieśmieszną parodię sporu o sztukę. Bo jednego możemy być pewni – nie o spektakl chodziło, a o to aby Polska pozostała wierna nieśmiertelnej i jedynej słusznej zasadzie: nie znam się, ale się wypowiem.

Robert Ziębiński 4
fot. Mateusz Skwarczek / Leszek Zych / Tomasz Jodłowski
16 Lis 2015

Szostak, Orbitowski, Twardoch – dzieci nowego popu [książka]

Profesor Gliński, nowy Minister Kultury nabrał powietrza w płuca i wskazał pięć priorytetów dla Ministerstwa Kultury – (…) Trzeci obszar to wprowadzanie do kultury popularnej, z którą nie ma sensu walczyć, elementów kultury wyższej (…). Gdzieś przeleciały mi przez google pomysły pana ministra, ale jakoś nie były one zbyt porywające. Cytuję z głowy, bo nie mogę teraz wyszukać – żeby zespół rockowy zagrał Chopina dla przykładu. To od razu przypominam, że w roku 2008 parszywa i zła Agora wydała album „Rock loves Chopin”, dookoła płyty był spory szum medialny i towarzyszył jej objazdowy event. Czy zaaranżowanie Chopina na rockowo wzmogło pośród młodych ludzi zainteresowanie muzyką pianisty? Nie. Chopin czasami pojawia

Robert Ziębiński 10
MKiDN v4
27 Lip 2015

Odpowiedź Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Po naszej kontrowersyjnej publikacji dotyczącej powieści Kai Malanowskiej „Mgła” otrzymaliśmy (jednak) odpowiedź z Ministerstwa Kultury. Poniżej zamieszczamy pismo od rzecznika prasowego MKiDN oraz naszą – niestety niezbyt kontrowersyjną odpowiedź.

Robert Ziębiński 16
art. Jenna Thompson
09 Maj 2015

POP, kultura i statystyki

Jestem trochę niewiernym Tomaszem. Znaczy, odkąd prowadzę Bandę, zaczynam coraz mocniej wątpić w ludzi, a coraz bardziej wierzyć w statystyki. Dlaczego? Pozwólcie że wam opowiem.

Robert Ziębiński 1
Laibach_Warszawa_COVER 80%
30 Lip 2014

1 VIII 1944 Warszawa – Laibach klimatycznie o Powstaniu [recenzja]

Niektórzy zawsze będą się w rocznicę Powstania Warszawskiego zastanawiać czy aby na pewno miało ono sens – i zadręczać podobnymi pytaniami wszystkich dookoła, tak jakby udzielenie właściwej odpowiedzi mogło zmienić historię Polski.

Bartek Paszylk 0