IDW Publishing
15 Lut 2017

Komiksowe adaptacje książek

The Metamorphosis (Crown Publishing Group 2003) Ilustrator Peter Kuper już wcześniej mierzył się z adaptacjami historii Franza Kafki w albumie „Give Up!” (NMB, 1995), tym razem sięgnął po sławetną „Przemianę”. Trzeba talentu, by tę niezwykłą opowieść przedstawić tak, by nie stracić nic z jej groteskowo-komicznego nastroju. Kuper dokonuje tego za sprawą ciemnych barw i prostych kresek tworząc wartą poznania adaptację. Księga Genesis (W.W. Norton & Company 2009) Robert Crumb to legenda komiksu, nic dziwnego, że to właśnie on sięgnął po najsłynniejszą z ksiąg i przerobił ją na język obrazkowy. Jego „Księga Genesis” porusza nie tylko wierną adaptacją biblijnych scen, wzbudza również kontrowersje odważnie ukazanymi scenami przemocy i erotyki (których wszak nie

Łukasz Radecki 0
16358537_1332525876806056_666527905_n 65%
29 Sty 2017

Mroczna wieża – rewolwerowiec #5 Człowiek w czerni – zjazd do światów równoległych [recenzja]

Premiera filmowej adaptacji „Mrocznej wieży” powoli nadciąga, to dobry moment, by nadrobić zaległości czytelnicze, jeśli nie w książkach, to chociaż w komiksach, szczególnie, że właśnie doczekaliśmy się dziesiątego tomu tej serii.

Łukasz Radecki 1
filmy-2017-2
24 Gru 2016

Ten wspaniały 2017 rok, czyli 40 najciekawszych nadchodzących premier filmowych #2

Kontynuujemy naszą krótką podróż w przyszłość – przed wami druga część zestawienia potencjalnych przyszłorocznych hitów.

Maciej Bachorski 0
Albatros 75%
08 Cze 2016

Mroczna wieża: Przydrożny zajazd – Nostalgiczne rozszerzenie historii Rolanda i Jake’a [recenzja]

Nareszcie trafia w nasze ręce przedostatni album komiksowej adaptacji przygód Rolanda. Jest to dobra okazja dla tych, którzy nie znają literackiego pierwowzoru, żeby zapoznać się szybko z tematem, by wraz z premierą filmu móc ponarzekać zwyczajowo na Idrysa Elbę.

Łukasz Radecki 0
darktower
21 Sty 2016

Mroczna Wieża w telewizji – czyli zapowiedzi seriali na podstawie książek

Obecnie zapowiedziano, lub trwają prace nad kilkudziesięcioma produkcjami na podstawie różnych powieści, a my wybraliśmy dziesięć naszym zdaniem najbardziej interesujących.

Paweł Deptuch 0
Albatros 90%
08 Sty 2016

Mroczna wieża #7: Mroczna wieża – wielki finał sagi [recenzja]

Mroczna Wieża według samego autora to jego opus magnum, cykl, który łączy wiele wątków z jego twórczości i wymyka się zręcznie jakimkolwiek klasyfikacjom. Według słów „koniec wieńczy dzieło” pozostaje nam rozprawić się z ostatnim tomem serii.

Łukasz Radecki 0
Albatros 65%
21 Gru 2015

Mroczna Wieża # 6 Pieśń Susannah – ostatni przystanek przed finałem [recenzja]

Cykl Mroczna Wieża ewoluował w zasadzie z każdym kolejnym tomem, od mrocznej westernowej opowieści fantasy do wielkiej epopei wymykającej się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym. I już, gdy zdawać się mogło, że mieszanka popkulturowa osiągnęła szczyt w poprzednim tomie, King idzie dalej i tym razem wprowadza nowego bohatera. Siebie.

Łukasz Radecki 0
Albatros 65%
17 Lis 2015

Mroczna wieża #5 Wilki z Calla – przerywnik w drodze do celu [recenzja]

Trudno nie docenić talentu Kinga do tworzenia wielowątkowych, rozwlekłych powieści, trudno nie przyznać, że często zdarza mu się przegadanie i niepotrzebne przedłużanie i gmatwanie wielu wątków. Chyba najbardziej wyrazistym tego przykładem jest piąty tom cyklu „Mroczna wieża”, która sama w sobie jest właśnie wtrąconym do serii wątkiem. Czy jednak rzeczywiście niepotrzebnym?

Łukasz Radecki 0
Marvel
13 Lis 2015

Przewodnik po Mrocznej Wieży w świecie komiksu

[infobox] Wydawnictwo Albatros właśnie wydało ostatni z zapowiadanych komiksów z cyklu „Mroczna Wieża” opartych na powieściach Stephena Kinga. Nim zaczniemy rozważać, czy seria będzie kontynuowana, przyjrzyjmy się dotychczasowym albumom. [/infobox]
Łukasz Radecki 1
Albatros 85%
12 Lis 2015

Mroczna Wieża #4: Czarnoksiężnik i kryształ – western, fantasy i romans rycerski [recenzja]

[infobox]Wraz z każdym tomem cyklu opowieść o Rolandzie poszukującym Mrocznej Wieży nabiera coraz większego rozmachu, a jednocześnie coraz wyraźniej widać uwypuklające się części składowe: western, fantasy, horror i czynnik indywidualny, czyli rozpoznawalne pióro Stephena Kinga.[/infobox]
Łukasz Radecki 0
Albatros 70%
02 Lis 2015

Mroczna Wieża: Bitwa o Tull – daleko od Wieży [recenzja]

Komiksowa „Mroczna Wieża” dostała nagłego przyspieszenia. Zaledwie miesiąc po wydaniu „Siostrzyczek z Elurii”, polscy czytelnicy dostają do rąk kolejny tom – „Bitwa o Tull”.

Tomasz Miecznikowski 0
Albatros 60%
10 Paź 2015

Mroczna Wieża: Siostrzyczki z Elurii – w szponach pielęgniarek śmierci [recenzja]

Wydawnictwo Albatros powoli, ale sukcesywnie wydaje kolejne odcinki komiksowej „Mrocznej Wieży”. Jeśli ktoś jest fanem książkowego cyklu Kinga i nie zna jego obrazkowej wersji, warto się nią zainteresować, ponieważ znacznie rozbudowuje naszą wiedzę o Świecie Pośrednim. Choć w przypadku „Siostrzyczek z Elurii” nie ma żadnych niespodzianek – dostajemy historię, którą doskonale znamy z wersji książkowej.

Tomasz Miecznikowski 1
Albatros 75%
01 Wrz 2015

Mroczna Wieża #3: Ziemie Jałowe – Tolkien według Kinga [recenzja]

Stephen King wielokrotnie wspominał, że cykl Mroczna Wieża to jego najlepsze dzieło, jako źródła inspiracji podając przede wszystkim westerny Sergio Leone i trylogię „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. O ile w pierwszych tomach można mieć jeszcze wątpliwości co do drugiego źródła, to tom trzeci skutecznie je rozmywa.

Łukasz Radecki 0
Albatros 85%
04 Sie 2015

Mroczna Wieża #2: Powołanie trójki – Saga nabiera rumieńców [recenzja]

Pierwszy tom cyklu „Mroczna Wieża” zatytułowany „Roland” ukazywał pisarstwo Stephena Kinga w świetle zupełnie odmiennym od jego sztandarowych dokonań. Tom drugi, „Powołanie trójki” jest mu znacznie bliższy, co nie znaczy, że mniej pasjonujący.

Łukasz Radecki 0
Albatros 90%
29 Cze 2015

Mroczna Wieża #1: Roland

Nazwisko Stephena Kinga wciąż pozostaje jednym z najjaśniej błyszczących na panteonie współczesnej literatury. I choć dla większości jest ono synonimem grozy i horroru, to on sam uważa, że dziełem jego życia jest cykl „Mroczna Wieża”. Wraz ze wznowieniami wydawnictwa Albatros, warto skonfrontować tę opinię.

Łukasz Radecki 0
Albatros 60%
15 Mar 2013

Wiatr przez dziurkę od klucza

Tak to już jest ze Stephenem Kingiem: nastukał siedem tomiszczy „Mrocznej wieży”, definitywnie zakończył cykl… a potem stwierdził, że wypada o tym pięknym, mrocznym świecie powiedzieć coś jeszcze – i tak właśnie powstał „Wiatr przez dziurkę od klucza”, a więc „Mroczna wieża 4,5”. Czytając tę powieść cofamy się w przeszłość, a więc siłą rzeczy trudno drżeć o losy głównych bohaterów, ale mimo wszystko, warto się za lekturę „Wiatru…” zabrać. Chociażby dlatego, że King nie katuje nas tu rozwlekłymi opisami każdego pojedynczego kroku, jaki Roland i jego załoga stawiają na Ścieżce Promienia (co miało niestety miejsce w siódmym tomie cyklu), ale zwraca się ku konkretnej, wciągającej fabule. Umiejscowienie akcji książki pomiędzy

Bartek Paszylk 0