ksiazkowy-maraton-2
27 Gru 2016

Ksiązkowy maraton, czyli czytamy hurtowo (#2) dzieła niezwykłe

Koniec roku coraz bliżej, wkrótce też przyjdzie czas podsumowania literackich premier (i wznowień) minionych dwunastu miesięcy. Jest więcej niż pewne, że większość z omówionych dziś hurtowo powieści tam się znajdzie. To bezwarunkowe „debeściaki”.

Łukasz Radecki 4
toddspawn
21 Lis 2016

Todd McFarlane – Toksyczny ojciec Spawna

Todd McFarlane, wymyka się łatce kolejnego wielkiego twórcy komiksów. To ktoś więcej – rebeliant. To człowiek-instytucja, który obrócił swój talent w złoto i wpłynął na telewizję oraz muzykę. A jednak kilka grzechów w karierze popełnił. Największym jest to, co robi Spawnowi, swemu ukochanemu dziecku – i to akurat, gdy film w drodze…

Hubert Sosnowski 0
smierc-neil-gaiman-b-iext41852098 75%
13 Wrz 2016

Śmierć – Nie taka straszna [recenzja]

Przychodzi po każdego. Wszyscy się jej boimy, bo po tej wizycie nie będzie już odwrotu. Spodziewamy się grozy i bolesnego końca. Tymczasem Śmierć okazuje się uroczą, młodą kobietą, ubraną na gotycką modłę. Jest sympatyczna, pełna ciepła i radości życia. Przynajmniej u Neila Gaimana.

Hubert Sosnowski 0
rys. David Finch / DC Comics
25 Lut 2016

Efekt Deadpoola, czyli potencjalne ekranizacje komiksów dla dorosłych

„Deadpool” to sympatyczne, wysokooktanowe kino akcji, które swoim sukcesem pokazało, że można traktować widzów kina superbohaterskiego inaczej, niż dotychczas. Najprawdopodobniej otworzył drogę dla innych ekranizacji z kategorią R.

Hubert Sosnowski 2
Egmont 60%
16 Lut 2016

Strażnicy Galaktyki #2: Angela – bijatyki, patos i zakulisowa historia komiksu [recenzja]

Drugi album o Strażnikach Galaktyki jest po części powtórzeniem poprzedniego. Skupia się bowiem na efektownych potyczkach i pojedynkach, tyle że już bez politycznych intryg w tle. Jednak z dwóch powodów jest interesującą lekturą.

Paweł Deptuch 1
MAG 75%
22 Sty 2016

Rzeczy ulotne – arcydzieła i nic specjalnego [recenzja]

Każdy zbiór opowiadań Neila Gaimana jest gwarancją wybornej uczty literackiej. Stoi za tym nie tylko niebywały talent i wyobraźnia autora, ale również ogromna różnorodność. Nie inaczej jest w przypadku „Rzeczy ulotnych”, drugiego zbioru autora, niedawno wznowionego przez wydawnictwo Mag.

Łukasz Radecki 0
darktower
21 Sty 2016

Mroczna Wieża w telewizji – czyli zapowiedzi seriali na podstawie książek

Obecnie zapowiedziano, lub trwają prace nad kilkudziesięcioma produkcjami na podstawie różnych powieści, a my wybraliśmy dziesięć naszym zdaniem najbardziej interesujących.

Paweł Deptuch 0
Chad Prevost / Dzika Banda
06 Wrz 2015

Shirley Jackson – matka współczesnych demonów

Pół wieku temu zmarła Shirley Jackson – jedna z najwybitniejszych pisarek amerykańskich. Jej „Loteria” to jedno z najlepszych opowiadań jakie napisano, a powieść „Nawiedzony” – jeden z najmądrzejszych horrorów jaki stworzono. Uwielbiają ją Stephen King i Neil Gaiman. Szkoda, że u nas twórczość Jackson znają zazwyczaj uczelniani specjaliści od literatury amerykańskiej.

Robert Ziębiński 0
MAG 90%
05 Sie 2015

Dym i lustra – Prostota i geniusz [recenzja]

Całkiem niedawno omawialiśmy tutaj najnowszy zbiór opowiadań Neila Gaimana: „Drażliwe tematy”. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy przypomnieli o bodajże najsłynniejszym, tym bardziej, że wydawnictwo Mag właśnie wznowiło go w nowej szacie graficznej.

Łukasz Radecki 0
DC Vertigo / Dzika Banda
03 Sie 2015

Żelazny kanon DC Vertigo Comics

W ramach wydawnictwa Vertigo ukazało się setki tytułów z pogranicza wielu gatunków i eksplorujących przeróżne tematy. Jednak tylko część nich na stałe wpisała się w kanon komiksów przeznaczonych dla dojrzałego czytelnika i zmieniła oblicze tej formy sztuki.

Paweł Deptuch 0
Dzika Banda
05 Lip 2015

Popkulturowe niedole dzieciństwa

Wakacje. Dziecko na koloniach. Czyli można albo poszaleć, albo po prostu odpocząć. Ale zamiast świętego spokoju, ogarnia mnie niepokój. Dlaczego? Nadrabiam różne popkulturowe nowinki, a tam gwałty, palenie na stosie i w ogóle seria zgonów z dzieciakami w roli głównej. Co się dzieje, do cholery?!

Tomasz Miecznikowski 0
rys. Douglas A. Sirois
08 Cze 2015

100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży #10-1

Ostatnią dziesiątkę lektur dedykujemy młodzieży w wieku lat piętnastu.

Paweł Deptuch 4
art fashions cloud
11 Maj 2015

100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży #50-41

Kolejną dziesiątkę lektur dedykujemy dzieciom w wieku lat jedenastu (a może to już młodzież jest?).

Paweł Deptuch 0
MAG 90%
02 Maj 2015

Drażliwe tematy. Krótkie formy i punkty zapalne

Dobre wieści dla fanów Neila Gaimana. Mag wydał najnowszy zbiór opowiadań autora, zatytułowany „Drażliwe tematy”, a na deser można sobie zaserwować jeszcze tekst z majowej „Nowej Fantastyki” –  „O tym, jak Markiz odzyskał swój płaszcz”, rozgrywający się w świecie „Nigdziebądź”.

Tomasz Miecznikowski 0
Hachette 80%
08 Paź 2014

Przedwieczni [recenzja]

Udany lifting zapomnanej klasyki komiksu.

Paweł Deptuch 0
harry-potter
30 Mar 2014

Harry Potter i magiczne książki

  X-Men, Stan Lee i Jack Kirby (od 1963). Trudno stwierdzić czy Rowling czytała przygody wychowanków Charlesa Xaviera. Jednak podobieństwo obu historii jest zaskakujące, począwszy od tematyki jaką były uprzedzenia i nietolerancja wobec obdarzonych nadnaturalnymi mocami bohaterów, a skończywszy na szkielecie fabularnym. Xavier i jego szkoła dla nastoletnich mutantów, w której uczą się panować nad mocami to nic innego jak Dumbledore i Hogwart, a Magneto – zaciekły przeciwnik nie tylko X-menów ale i całego gatunku homo sapiens, odzwierciedla czarnoksiężnika  Voldemorta. X-Meni Marvela bardzo mocno zakorzenili się w popkulturze, a więc świadomą czy też nie, w pewnym sensie musieli być inspiracją dla Brytyjki. Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien (1954-1955). Proza Tolkiena odcisnęła

REDAKCJA 3
castelvania
28 Lut 2014

Dracula: mroczna reaktywacja

„Castlevania: Lords of Shadow 2” to gra w której hrabia Dracula nareszcie jest tym kim dawno temu był. Mrocznym drapieżcą a nie metroseksualnym, bladym podlotkiem.

Paweł Matuszek 0