Warner Independent Pictures
05 Sty 2016

2000 – 2015 – najlepsze filmy fantastyczne XXI wieku

Piętnaście lat XXI wieku za nami. Dobry moment na podsumowanie. Oto najlepsze (naszym zdaniem) piętnaście filmów fantastycznych, jakie pojawiły się między 2000 a 2015 rokiem. Coś pominęliśmy? Coś byście dopisali?

REDAKCJA 4
Austin Book Club
30 Gru 2015

Wojciech Chmielarz – Dziesięć powieści mojego życia

„Kapelusz za sto tysięcy” – Adam Bahdaj Jedyna z trzech książek, co do której nie mam wątpliwości, że powinna się znaleźć na tej liście. I jedyna, która faktycznie zmieniła moje życie. Brał ją do ręki chłopaczek, który do książek podchodził z niechęcią. Bo po co one, skoro jest telewizja i ewentualnie komiksy? Jedyny powód, dla którego zacząłem ją czytać, był taki, że na wakacjach nie mieliśmy telewizora. Odkładał ją natomiast chłopaczek starszy o dwa tygodnie, który sobie z tego jeszcze nie zdawał sprawy, ale dla którego książki miały stać się integralną częścią życia. Mój los był przesądzony. W przeciwieństwie do wielu lubianych przeze mnie książek, tę przeczytałem tylko raz. I

Wojciech Chmielarz 0
J.P. Fantastica 65%
07 Gru 2015

Srebrny Trójkąt – japoński koktajl a’la Philip K. Dick [recenzja]

Japończycy lubią dziwne miksy kulturowe nie od dziś. W swoich dziełach łączą wątki pozornie nieprzystające.

Hubert Sosnowski 0
Nova Productions 55%
13 Lis 2015

Światy Philipa K. Dicka – płyną łzy moje [recenzja]

Francja była jedynym krajem, do którego Philip K. Dick wybrał się z jakąkolwiek wizytą w celu spotkania z fanami. Wygłosił wtedy, w 1977 r. odczyt oraz udzielił wideo wywiadu. Nakręcone materiały podczas tych odwiedzin są podstawą francuskiego dokumentu Yanna Coquarta, który stara się złożyć hołd temu wizjonerowi science fiction.

Paweł Deptuch 2
Austin Book Club
09 Paź 2015

Romuald Pawlak: Dziesięć powieści mojego życia

Dziesięć najważniejszych książek mojego życia. Łatwiej by było wybrać jedną albo sto… ale spróbujmy (kolejność jest dosyć przypadkowa).

Romuald Pawlak 0
FOX 40%
22 Wrz 2015

Minority Report – kolejny nudny procedural [recenzja]

Procedurale to plaga i przekleństwo tego świata. Owszem są seriale wręcz stworzone do poruszania się po tym gatunku i w ramach konwencji sprawdzają się doskonale. Są też takie, których potencjał aż prosi się o wykorzystanie, ale zamiast tego są bezczelnie zamykane w algorytmie powtarzalności, a ich twórcy idą na pretensjonalną łatwiznę. „Minority Report” na nieszczęście należy do tej drugiej grupy.

Paweł Deptuch 0
Columbia Pictures
08 Wrz 2015

5 filmów, które zyskały drugie życie na DVD

Nie każdy dobry czy kultowy film miał szczęście do box office. Produkowane za grube dolary, ostatecznie w kinach przepadały z kretesem, nie zwracając nawet kosztów produkcji. Co jednak ciekawe, wiele z takich finansowych klap zyskiwało drugie życie za pomocą wydań na DVD albo dzięki VOD, kilkukrotnie przewyższając kinowe wpływy finansowe. Poniżej przygotowaliśmy kilka znamiennych przykładów.

Paweł Deptuch 0
Austin Book Club
28 Sie 2015

Marta Guzowska: Dziesięć powieści mojego życia

Wybór dziesięciu najważniejszych książek mojego życia jest niemożliwy. Najważniejszych, to znaczy takich, bez których nie mogę się obejść. Mam w domu kilka tysięcy książek, i to są same te, bez których nie mogę się obejść, pozostałe dawno już rozdałam. Ale Robert nie pozwolił mi opisać kilku tysięcy, uparł się, że ma być dziesięć. Będzie jedenaście (może się Robert nie doliczy…). Kolejność przypadkowa i dowolna, w miarę jak wpadały mi w ręce z półek.

Marta Guzowska 0
fot. Chad Duerksen
23 Sie 2015

Erotyczna sesja fotograficzna #3 – Blade Runner [galeria NSFW]

Oto seksowna galeria stylizowana na postacie z „Blade Runnera” Ridleya Scotta. Udział w sesji wzięły modelki / gwiazdki porno Vuko i Lillu Bergman oraz James Deen jako Rick Deckard i Roy Batty.

Paweł Deptuch 0
rys. Douglas A. Sirois
08 Cze 2015

100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży #10-1

Ostatnią dziesiątkę lektur dedykujemy młodzieży w wieku lat piętnastu.

Paweł Deptuch 4
Boom Studios 80%
06 Cze 2015

Do Androids Dream of Electric Sheep: Dust to Dust – prequel do Łowcy Androidów [recenzja]

Kto polował na androidy przed Rickiem Decardem? I czy Philip K. Dick śnił o prequelu do swojej powieści, którego by się nie powstydził?

Paweł Deptuch 0
TriStar Pictures
24 Mar 2015

Najciekawsze książki z Marsem w tle

Od lat Mars jest obiektem westchnień zarówno naukowców jak i zwykłych mieszkańców naszego globu. Nie milkną poważne dyskusje na temat tego czy w końcu postawimy stopę na ziemi pokrytej rdzawym pyłem, a sektor prywatny, jakby w oderwaniu od rzeczywistości, przymierza się do organizowania lotów komercyjnych i zakładania baz turystycznych na planecie boga wojny.

Paweł Deptuch 2
człowiek z wysokiego zamku db
22 Lut 2015

Człowiek z wysokiego zamku – okładki z całego świata [galeria]

Z okazji zamówienia przez platformę Amazon całego sezonu serialu „The Man in the High Castle”, tworzonego na podstawie książki Philipa K. Dicka „Człowiek z wysokiego zamku”, prezentujemy galerię okładek z całego świata zdobiących tę powieść; m.in. z Chin, Korei, Japonii, Grecji, Izraela, Chile i Turcji.

Paweł Deptuch 2
Amazon 80%
17 Sty 2015

Człowiek z Wysokiego Zamku [recenzja] [serial]

O planach realizacji „Człowieka z Wysokiego Zamku” mówiło się od dłuższego czasu – pierwsze pogłoski pojawiły się w 2010 roku, Ridley Scott miał zrealizować miniserial na podstawie słynnej powieści Philipa K. Dicka we współpracy z BBC.

Jerzy Rzymowski 0
blade runner
16 Gru 2013

Filmowi łowcy wizji Philipa K. Dicka

Nie wierzycie? To spróbujcie przebrnąć przez ostatnią wersję „Pamięci absolutnej”. Colin Farrell może się w  dwoić i troić, efekty mogą olśniewać, ale z ekranu i tak wieje nudą. Co najgorsze bezmyślną nudą. Zupełnie jakby twórcy tego filmu wyszli z założenia, że skoro ekranizują opowiadanie Philipa K. Dicka to już nazwisko pisarza zwalnia ich od myślenia. Nie tylko oni… Weźmy taki „Next” będący adaptacją opowiadania „The Golden Man”. Reżyser Lee Tamahori usunął z historii cały wątek fantastyczny (w oryginale bohater jest mutantem, a akcja toczy się w świecie po zagładzie nuklearnej), stawiając na szybkie kino akcji, w którym Nicolas Cage w roli jasnowidza musi uratować świat i swoją ukochaną przed zagładą.

Robert Ziębiński 0
Philip-K-Dick
16 Gru 2013

5 razy Philip K. Dick, czyli kulturowe inwazje wizjonera

85 lat temu, 16 grudnia 1928 roku, urodził się Philip K. Dick, pisarz science fiction, który bardzo chciał tworzyć literaturę głównonurtową, ale nic nie wychodziło mu tak dobrze, jak napędzane jego obsesjami gatunkowe opowiadania i powieści, które po latach, już po jego śmierci, stały się obiektami kultu. Niektóre nawet bardziej niż inne. Które?   „Człowiek z wysokiego zamku” To prawdopodobnie najlepsza jego powieść, ale nie dlatego, że drastycznie odbiega tematem od innych jego dzieł, lecz dlatego, że jest jedną z najbardziej dopracowanych. Dick zazwyczaj pisał swoje książki w ogromnym pospiechu, nie pracował nad stylem, niczego nie dopieszczał, tłukł w zapamiętaniu w klawisze maszyny do pisania tak szybko, jak tylko potrafił, aby

Paweł Matuszek 0