gracze-1400 80%
04 Wrz 2016

Gracze – Zagrać na mundialu i nie zwariować [recenzja]

Skoro zaczyna się właśnie szaleństwo związane z eliminacjami do mundialu, polecamy „Graczy” Bogdana Rymanowskiego: książkę ukazującą sylwetki trzynastu polskich piłkarzy, którzy mieli – czasem mniejszy, a czasem ogromny – wpływ na to, jak polska reprezentacja wypadała w dotychczasowych bojach o laury na futbolowych mistrzostwach świata.

Bartek Paszylk 0
ronaldo_xlg 65%
12 Lis 2015

Ronaldo – bóg futbolu i król próżniaków [recenzja]

Można go podziwiać. Można nienawidzić. Jedni kibicują jemu, inni Messiemu. Mowa oczywiście o słynnym Christiano Ronaldo, piłkarzu Realu Madryt, bohaterze pierwszego autoryzowanego dokumentu zatytułowanego właśnie „Ronaldo”. Od razu rodzi się pytanie. Dostaliśmy laurkę, pomnik z celuloidu czy może coś więcej?

Hubert Sosnowski 1
Shueisha
12 Cze 2014

Komiksowy football

Dziś startują XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, w których udział wezmą trzydzieści dwie drużyny z całego globu. Przy tej okazji prezentujemy kilka piłkarskich komiksów, które na stałe wpisały się w historię tego sportu, a także parę będących absolutnymi ciekawostkami.   Biało-Czerwoni: Droga do Japonii i Korei Scenariusz: Paweł Misior. Rysunki: Ryszard Szokalski Oto pierwsza ze wspomnianych ciekawostek. Komiks powstały z okazji awansu reprezentacji Polski do finałów Mistrzostw Świata w Japonii i Korei w 2002 r. Do tego historycznego zdarzenia doszło po szesnastu latach prób i porażek Białych Orłów w eliminacjach. Na ledwo trzydziestu sześciu stronach autorzy upchali streszczenie wydarzeń jakie doprowadziły do udziału w mundialu, czyli niepewny

Paweł Deptuch 0
Być jak Kazimierz Deyna
27 Mar 2013

Być jak Kazimierz Deyna

Być jak Kazimierz Deyna. Reż. Anna Wieczur-Bluszcz. Wyk. Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Marcin Korcz. Polska 2012. Next Film. Czy to nie przejaw czasu, że w Polsce fabuły o piłce nożnej, bądź też z piłką nożną w tle, ostatnio kręcą właściwie tylko kobiety? Wystarczy tu przypomnieć ”Boisko bezdomnych” Katarzyny Adamik czy „Skrzydlate świnie” Anny Kazejak. Anna Wieczur-Bluszcz też wpisuje się w ten trend (by nie powiedzieć: trynd). Bohaterem jej filmu jest chłopak z prowincji, którego nieszczęście polegało na tym, że urodził się 29 październiku 1977 roku, a więc w dniu, kiedy Kazimierz Deyna na Stadionie Śląskim w Chorzowie strzelił Portugalii gola, który zapewnił polskiej reprezentacji udział w argentyńskim mundialu.

Lech Kurpiewski 0